Veľký prestupový manuál: Bundesliga 2018

04.02.2018 / Martin Marys Pagáč
Michy Batshuayi. (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Michy Batshuayi. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Poďme sa pozrieť na zimné prestupy v Nemecku. Tu sa viacej napĺňala pokladnica, než vyprázdňovala. Bundesliga hlási odliv 61 hráčov v celkovom prestupovom balíčku 113.740.000€, naopak do klubov pribudlo len 38 hráčov, za ktorých bolo vyplatených 75.700.000€. V lete sa pritom nakupovalo až za 644.985.000€ a minulá zima bola tiež nad hranicou 100 miliónov. Očakávame teda, že veľké zmeny sa budú diať až v letnom období.

Bojovníci o titul a Európu

Bayern stabilizoval výkony a na prestupovom trhu sa až tak nepochlapil. Kúpil len 30-ročného útočníka Sandra Wagnera z Hoffenheimu za 13 miliónov.

Leverkusen, prekvapujúco okupujúci momentálnu 2. priečku tabuľky, nezobral medzi svojich nikoho.

Schalke sa na trhu rozkukalo z popredných klubov najviac. Z Norimbergu kúpilo za milión mladého útočníka Cedrica Teucherta, z Juventusu prišiel na hosťovanie za 800 tisíc Marko Pjaca, z Chelsey tu bude hosťovať Abdul Rahman Baba. Z rakúskeho hosťovania sa vrátil Bernard Tekpetey a po kariérnej pauze sa v Gelsenkirchene prihlásil 34-ročný zadák Sascha Raschilov Riether.

Frankfurt by v tejto skupine čakal málokto, no v tejto sezóne mu ide karta a prísľubom do budúcna môže byť nákup 19-ročného záložníka Marijana Cavara z hercegovinského Mostaru za 400 tisíc.

Ambiciózna značka energeťáku, Lipsko, sa aj tento rok drží vysoko, na nákupy však neminula nič. Do kabín zavítal na hosťovanie Ademola Lookman z Evertonu a Felix Beiersdorf sa len vo dverách pozdravil a z hosťovania v Rakúsku mieri na iné hosťovanie. Bude však pod drobnohľadom. V Lipsku totiž ostáva, obliekať ale bude farby druhoradého klubu Chemie.

Dortmund mal famózny štart do sezóny, najskôr mu ale ušiel vlak s názvom Liga Majstrov, postupne mu začalo uchádzať aj čelo domácej súťaže. Po problémovom Dembélém odišiel ďalší naničhodník Aubameyang a o návrat na piedestál sa majú pokúšať Manuel Akanji z Bazileja za 21,5 milióna, Sergio Gómez za 3 milióny z juniorky Barcelony a stratu gólovej potencie má dostať do rovnovážneho stavu Michy Batshuayi prichádzajúci na hosťovanie z Chelsey za 1,5 milióna. Hneď dobre naskočil a vo včerajšej predohrávke kola sa zaskvel dvoma gólmi.

Mönchengladbach sa môže tešiť len z opätovného hosťovania Reeceho Oxforda z West Hamu. Nás poteší, keď sa dá László Bénes dokopy po zranení a chopí sa príležitosti v základnej zostave.

Pokojný stred

Augsburgu sa túto sezónu tiež darí nad očakávania a sú so sebou evidentne spokojní, lebo zabuchli šatňu a nikoho nového do nej nepustili

Hoffenheim sa takisto nečinil, len čo sa mu vrátil Antonio Colak z hosťovania v Ingolstadte, aby ho poslali na ďalšie skusy v chorvátskej Rijeke.

Z Rijeky zas do Nemecka putoval Josip Elez. Ujal sa ho Hannover v rámci hosťovania za 500 tisíc. Zároveň z hannoverského „béčka“ ostaršili pre mužský káder brankára Marlona Sündermanna.

Momentálne najslovenskejšiemu klubu v Nemecku sa nedarí úplne podľa predstáv. Zároveň s výnimkou mladíka Sidneyho Friedea, ktorý bol preradený z juniorky, do kádra Herthy nikto nepribudol. 

Freiburg na rozdiel od predchádzajúcich klubov obohacoval káder a ochudobňoval peňaženku. Za 1,1 milióna prišiel Lucas Höler zo Sandhausenu, za 350 tisíc Patrick Kammerbauer z Norimbergu. Na hosťovanie k nim zavíta Gaëtan Bussmann z Mainzu a z „béčka“ do „áčka“ zamieril Mohamed Dräger.

Wolfsburg je v tejto sezóne veľmi nízko. O zmenu sa pokúša nákupom Admira Mehmediho z Leverkusenu za 8 miliónov a Renata Steffena z Bazileja za 1,75 milióna. Z hosťovania v Stuttgarte sa vracia Josip Brekalo.

Záchranári

Do Stuttgartu zas putuje práve z Wolfsburgu ostrieľaný Mario Gómez za 3 milióny. Áno, ten chalan ešte stále hrá futbal. A nie len na Fife. Ďalším nákupom VfB je Erik Thommy z Augsburgu za 500 tisíc. Na hosťovanie z Dortmundu prišiel mladý dánsky krídelník Jacob Bruun Larsen.

Zaujímavou kúpou sa môže popýšiť Mainz, ktorý získal nigérijského útočníka Anthonyho Ujaha z čínskeho Liaoningu za 3,8 milióna. Rok a pol dozadu pritom išiel tento hráč z Brém do Číny za 11,5 milióna. Dobrá investícia. Na voľný prestup sa z Galatasaraya do Mainzu pobral veterán Nigel de Jong. Ináč, vedeli ste, že Meinz sa po česky povie Mohuč? Vždy ma pobaví, keď to zadelia na Eurosporte.

Brémy investovali 7 miliónov do potenciálneho ťahúňa Milota Rashicu z Arnheimu a tiež 2,5 milióna do už menej potenciálneho staršieho beka Sebastiana Langkampa z Herthy. Na hosťovanie z Bayernu prišiel Marco Friedl a Ole Käuper bol povýšený do hodnosti „hráč a-mužstva“.

Hamburg sa trápi, no jedinú zmenu, ktorú spravil, je vytiahnutie mladého Japonca Tatsuyu Ita z rezervného tímu. Batuhan Altintas a Arianit Ferati boli z jedného hosťovania prehodení hneď na ďalšie.

Na chvoste sa nám krčia kolínski Capkovia. Briadku si musia nechať narásť čerstvé akvizície Simon Terodde a Vincent Koziello. Tomu sedí aspoň priezvisko. Obaja stáli zhodne po 3 milióny. Prvý prišiel zo Stuttgartu, druhý z Nice.

Veľký prestupový manuál, zima 2018

1. Premier League

2. Bundesliga

3. La Liga

4. Serie A

5. Ligue 1

6. Slováci v zahraničí

7. Bonusové prestupy

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár