Bol to super SuperBowl

05.02.2018 / Vlado Kurek a Martin Ferianec
Zach Ertz letí pre touchdown do finále NFL.  (photo: SITA/AP Photo/Frank Franklin II)

Zach Ertz letí pre touchdown do finále NFL. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Franklin II)

Nočné vyvrcholenie sezóny NFL malo v názve málo „super“. Volať sa malo aspoň "Super Super Bowl LII." Ak sa ešte našli ľudia, ktorí nevedeli prísť americkému futbalu na chuť, zápas Eagles proti Patriots musel presvedčiť aj najväčších neprajníkov. Ponúkol všetko čo, poriadne finále má.

Philadelphia Eagles - New England Patriots 41:33

Bol to skvelý zápas, no úplne iný ako sme očakávali. Predpokladali sme súboj útoku Patriots a obrany Eagles. Očakávali, že podobne ako pred rokom budú hráči v zelených dresoch tri štvrtiny zápasu držať Patriots na uzde a uvidíme viac sackov ako touchdouwnov. Miesto toho sme videli ofenzívne divadlo. Prestrelku v ktorej už v prvom polčase nahádzali obidvaja rozohrávači (quarterbackovia) viac ako 700 yardov dohromady.

Keď na prekvapenie všetkých Nick Foles, náhradný quarterback Eagles držal útočné tempo s legendárnym Bradym, aj za cenu dvoch diskutabilných TD.  Keď sa QB New England Patriots dostal na loptu necelé dve minúty pred koncom, scenár pripomínal film, ktorý sme videli už päťkrát. "Obrat v poslednej chvíli". Vtedy však konečne zapracovala obrana Eagles a ich atakovanie quarterbacka (pass rush) spôsobom, akým ho New York Giants dvakrát vo finále porazili. Okrem krajov priniesli tlak aj stredom a Brandon Graham prinútil TB12 k strate lopty (fumble).

Následný kop nováčika na pozície kickera poslal hráčov Eagles do vedenia o osem bodov a vlastne bolo po všetkom. Posledných pár sekúnd a zúfalý pokus o prihrávku z polovice ihriska na touchdown (Hail Mary) už naozaj nestačilo. Pôvodne sme chceli napísať jeden okamih, ktorý rozhodol, musíme ale uviesť tri. 

  • Prvý sa odohral ešte pred zápasom. Zatiaľ z neznámych dôvodov sa tréneri Patriots rozhodli nepostaviť obrancu Malcoma Butlera, hrdinu finále spred štyroch rokov. Neviem, či by posledná línia obrany (secondary) Patriots s Butlerom hrala lepšie. Faktom je, že bez neho pustila štyri prihrávky na touchdowny. 

  • Štvrtý pokus (down) a goal na konci polčasu. Eagles sa rozhodli riskovať a zahrali fantastickú "trick play". Naznačili wild-cat formáciu (loptu od centra nechytí quarterback) a naozaj, QB Foles nenahrával. Na prekvapenie všetkých chytil touchdownovú prihrávku od spoluhráča, od ktorého sa očakával beh. Odvážna hra ukázala, že Eagles idú za svojím vôbec prvým titulom v histórii naozaj srdnato. 

  • Víťazný drajv štyri minúty pred koncom. Prvýkrát v zápase sa tím trénera Pedersona dostal do pozície toho, čo musel dobiehať. Bolo jasné, že ak nezískajú aspoň tri body, sú mimo hry. Podarilo sa im opakovane premeniť dlhé tretie downy, dokonca aj jeden štvrtý a nakoniec skórovali touchdown o ktorom sa bude asi ešte dlho rozprávať. Nakoniec rozhodcovia uznali - podľa mňa správne - útočníka (recivera) za "bežca" a neriešili, že mu lopta v endozóne vypadla. Predpokladám, že tento "catch" urýchli debatu o zjednodušení pravidla, čo je a čo nie je zachytená prihrávka pri skórovaní.
Rozdielové boli nakoniec dôležité detaily. Trick play sa Eagles podarila, naopak Tom Brady pri svojom pokuse chytiť prihrávku ktorou by prebehlo veľkú časť ihriska ďaleko za obrancami, nespracoval. Stephen Gostkowski šokujúco netrafil pokus z poľa za tri body (field goal), nováčik Eagles naopak v kľúčovom momente nezaváhal. 

MVP, rekordy a ďalšie zaujímavosti

Úplne zaslúžene sa najlepším hráčom finále stal quarterback Eagles Nick Foles. Hráč na odpis sa stal vo Philadelphii nesmrteľným, hoci tam isto nezostane. Zranený Carson Wentz je príliš dobrý a príliš mladý. Ktovie ale, či sa tak skoro dočkajú podobného úspechu. Folesovo víťazstvo podčiarklo viacero výborných výkonov QB druhej výkonostnej triedy v tomto ročníku NFL.

Hneď niekoľkokrát sa v zápase prepisovali rekordy. Aj keď nie prioritne na strane Toma Bradyho a Patriots, ako sa očakávalo. Rekord v počte získaných yardov v zápase v súčte oboch tímov padol už v tretej štvrtine. Najprv rekord Superbowlu, potom rekord play-off zápasov a nakoniec v poslednej štvrtine aj absolútny rekord všetkých zápasov NFL. Bol to krásny zápas. New England Patriots napríklad ani raz nemuseli loptu odkopnúť, puntovať, a získali vyše 600 útočných yardov. A aj tak prehrali. 

Hlavným ťahákom prestávkového programu bol Justin Timberlake. Vystupoval ideálnych dvadsať minút potrebných na prípravu domáceho burgra. 

Aby sme nezabudli na cenu za reklamu. Ak ste mali v šuflíku zabudnutých 7,7 milióna dolárov, mohli ste si za ne kúpiť polminútku reklamného priestoru počas finále. Reklamy počas SuperBowlu sú natoľko exkluzívne, že ak ich chcete sledovať naživo aj u nás, musíte si za priplatiť. A kúpiť Game pass na internete. Úplne vážne zaplatiť za možnosť sledovať reklamu počas zápasu.

Sezóna NFL, najlepšej ligy amerického futbalu, sa nad ránom skončila. Finále bolo jej nezabudnuteľným vyvrcholením, ktoré budú fanúšikovia Eagles oslavovať ešte dlho. Ostatní začínajú od dnes počítať dni do štartu sezóny novej. 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár