Halákove zákroky ocenil Sportsnet aj NHL

06.02.2018 / Peter Vretenička
Halák chytá vo veľkom štýle. (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

Halák chytá vo veľkom štýle. / (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

V minulom roku chytal Jaroslav Halák o takomto čase na farme v AHL. Mnohí ho odpisovali a posmešne posielali naspäť do Európy. Jara našťastie nič také nenapadlo a karta sa časom obrátila, podobne ako predtým v Budajovom prípade.

Jaro Halák má formu

V tejto sezóne Halák dokazuje, že New York Islanders nemá lepšieho gólmana a na farmu rozhodne nepatrí. V januári odchytal 10 zápasov, v ktorých si pripísal štyri výhry s 91,69%-tnou úspešnosťou zákrokov. A to mu spoluhráči príliš nepomáhali, čo im nepriamo naznačil v dueli proti Caroline, keď zapojil emócie a na bránkovej konštrukcii rozlámal hokejku. Skórujúceho útočníka totiž nechali trestuhodne voľného. 

Spomedzi všetkých pravidelnejšie chytajúcich brankárov má Slovák v bránke Islanders najvyšší priemerný počet striel na zápas. Zakaždým musí kryť priemerne až takmer 34 pukov.

NHL a Sportsnet robia každý mesiac zostrih najkrajších brankárskych zákrokov. Za január sa Halák objavil v obidvoch zostrihoch, pričom vždy zaradili do výberu až dva jeho zákroky, čo nebýva zvykom.

Tu sú spomínané videá - NHL a Sportsnet.

Myslíme na váš komfort, keďže nie každému sa chce pozerať desaťminútové zostrihy. Preto sme pre vás všetko podstatné vyfiltrovali do nasledujúceho videa, ktoré vám ušetrí čas:

GSAA - Goals saved above average

Na záver jedna zaujímavosť, pokročila štatistika nazývaná GSAA – Goals Saved Above Average.

Posledné sezóny platí, že kto je vysoko v GSAA vyhrá, alebo bude aspoň bude nominovaný, na Vezina Trophy. Štatistika predstavuje kumulatívny stav, ktorý reprezentuje počet gólov v porovnaní s počtom gólov, ktoré by pustil za svoj chrbát priemerný ligový brankár. Najskôr sa vypočíta priemer ligy a od neho sa za rovnakých podmienok (počet striel, odchytaných minút, ...) zistí GSAA.

Na obrázku je GSAA prepočítaný na 60 minút, čiže na jeden zápas bez predĺženia. Jaroslav je v tejto štatistike vysoko. Jeho hodnota je 0,2, čo znamená, že Islanders by s priemerným ligovým brankárom inkasovali za 60 minút o 0,2 gólu viac ako s Halákom v bránke.

Keďže má za sebou už 2061 odchytaných minút, svoj tím ušetril od vyše šiestich gólov. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár