Vek je len číslo: Peter Bondra má 50

07.02.2018 / Miloš Kubalík
Peťo Bondra skóroval na ZOH ešte ako 38-ročný. Bol najstarším slovenským hráčom na Hrách? (photo: SITA/AP Photo/Eric Riserg)

Peťo Bondra skóroval na ZOH ešte ako 38-ročný. Bol najstarším slovenským hráčom na Hrách? / (photo: SITA/AP Photo/Eric Riserg)

„Peeeter Bondra, tľap tľap“, alebo „Bondra na hrad“! Námestia v hokejovej republike sa ozývali skandovaním mena novodobého národného hrdinu. Svojho času sa v popularite vyrovnal aj legende o Jánošíkovi. Ibaže príbeh Petra Bondru nie je len vymyslenou legendou. Je skutočný a zanechal hlbokú stopu v hokejovom svete.

Peter Bondra má na krku čerstvú päťdesiatku. Oslavujeme s ním a pýtame sa: To vážne? Veď ešte aj dnes by mohol strieľať góle s našimi najlepšími.

Z Ukrajiny do Popradu

Keď sa Petrova rodina musela v ťažkých povojnových časoch sťahovať na Ukrajinu nevedeli, aký poklad si do Popradu o pár rokov neskôr privezú. Bondra starší našiel zaľúbenie v Poľke Nadežde, aby na Ukrajine vytvorili zázrak ktorému dali meno Peter. Príbeh ako z rozprávky. Z historického mesta Luck sa celá rodina Bondrových presťahovala do Popradu, keď mal malý hokejista len tri roky. Legenda hovorí, že akonáhle uvidel tatranské štíty, oči sa mu rozžiarili, srdce zaplesalo a plesá dodnes. Akoby sa na korčuliach narodil rovno s hokejkou v ruke. Raz darmo, prišiel domov.

Bonzai a výnimočná kariéra za morom

Zdobila ho rýchlosť, jedinečný štýl korčuľovania a strela, ktorú v tej dobe nemal asi nikto. Kariéru začal domav Poprade, aby neskôr v drese Košíc brázdil ľady federálnej ligy. Pamätníci VSŽ dodnes spomínajú na lietajúceho mladíka na ľade a vlhnú im pri spomienkach oči. Po nežnej revolúcii vycestoval mladík do zámoria a za veľkou mlákou to naplno rozbehol vo Washingtone Capitals. V NHL hrával v časoch, kedy sme o nej rozprávali len z počutia a počuli len z rozprávania. Občas sa do uší dostalo, že Slovák z Ukrajiny strieľa góly jeden za druhým. Písali ešte len začiatky 90. rokov a my sme spoznávali hráčov zámorskej ligy vďaka hokejovým kartičkám. Dresy a farby tímov sa spolu s menami hokejistov postupne vrývali do pamäte. A ak náhodou niekto natrafil na kartičku Bondru bol kráľ.

Neboli internety, neboli káblovky, neboli live streamy. Nemohli sme naživo sledovať ako Peter napína siete brankárov v najlepšej lige sveta. Nevideli sme ako dvakrát prekonal hranicu 50 gólov v sezóne. Nevideli sme ako dvakrát získal trofej Mauriceho Richarda, určenú pre najlepšieho strelca v základnej časti. Príklepom to dával do pavučiny z každej pozície. Jedným z brankárov, ktorí naňho nemajú pekného slova je Daren Puppa. Piateho februára 1994 v zápase proti Tampe Bay nastrieľal Bonzai (lebo tak ho prezývajú) päť gólov a po štvrtom z nich to Puppa vzdal. Nebol ani zďaleka posledný. 

Päťkrát si zahral v zápase All stars a dvakrát tam bol najrýchlejším korčuliarom planéty. Kým sa na scéne neobjavil Ovečkin, držal skoro všetky rekordy Capitals. Góly, body, góly v presilovkách, víťazné góly, hetriky – v týchto štatistikách je teraz druhý za hviezdnym Rusom. Alex mu dodnes neukradol najvyšší počet gólov v oslabení. Spolu s Rišom Zedníkom dotiahli tím z hlavného mesta až do finále o Stanov pohár v sezóne 97/98.

V NHL nastrieľal vrátane play-off 533 gólov a zapísal 415 prihrávok v 1 161 zápasoch. Je tretí za Hossom a Petrom Šťastným v historických štatistikách moderných Slovákov v základnej časti. Stana Mikitu nepočítame. Keď Bondra načal piatu stovku gólov v drese Chicaga Blackhawks, sedel som už nad ránom za počítačom pri live streame so zimomriavkami. Standing ovation si vyslúžil v klube, za ktorý odohral len 37 zápasov.

Peter Bondra s dvojkrížom na hrudi

Kvôli NHL sme Petra v reprezentácii videli v jeho najlepších rokoch veľmi málo a aj napriek tomu v najcennejšom drese dosiahol tak veľa. Premiéru absolvoval v olympijskej kvalifikácii v Sheffielde, pred ktorou narýchlo vybavoval slovenský pas. Nastúpil aj na svetovom pohári v roku 1996 a na nešťastnej olympiáde v Nagane. Doteraz pamätám ako vsietil gól pomedzi nohy Jeremejeva z Kazachstanu po prihrávke Roba Švehlu a vyrovnal na nádejných 3:3. Vieme ako to dopadlo, nepostúpili sme do hlavného olympijského turnaja. To ráno som prišiel neskoro do školy len kvôli hokeju.

Neúspech akoby bol predzvesťou najkrajších rokov. Prišiel rok 2002 a Washington Capitals nepostúpil do play-off. 34-ročný Bondra bol konečne k dispozícii pre MS! Veď dovtedy sme si snajpera v najcennejšom drese ani poriadne neužili. Peter nám to vrátil aj s úrokmi. Dodnes sú z nich nostalgické spomienky, ktoré časom ešte silnejú. So siedmimi gólmi sa stal najlepším strelcom turnaja, so Šatanom boli v All star tíme a čo je dôležitejšie, jeho zlatý gól znamenal pre Slovensko prvé a na dlhé, dlhé a predlhé roky, jediné zlato z MS. Na turnaji dával góly ako to len on vedel. Kľúčová bomba vo štvrťfinále pod brvno ešte stále sviští Giguérovi v ušiach. Žííígéééér, Žííígééér! 

Druhú účasť na MS o rok neskôr pretavil do bronzovej medaily a petelicu, ktorou Vokouna prestrelil ako deravý papier v zápase o tretie miesto, mám pred očami do dnes. Aby tomu nebolo dosť zahral si aj v dream tíme Slovenska na olympiáde v Turíne, kde ako 38 ročný veterán vsietil štyri góly. Dá sa preto povedať, že NHL si Petra užila pred tridsiatkou a reprezentácia po nej. Za Slovensko dal 35 gólov v 45 zápasoch a hoci nie je najlepší strelec celkovo, s pomerom gólov k počtu zápasov najlepší už je.

Bonzai ukončil kariéru v roku 2007 a korčule vymenil za kravatu. Stal sa generálnym manažérom reprezentácie SR, pred dvomi rokmi bol skautom tímu Európy na Svetovom pohári. V tom istom roku bol uvedený do siene slávy IIHF. Trikrát najlepší hokejista, raz naj športovec na Slovensku. Každoročne organizuje pod Tatrami charitatívny golfový turnaj, na ktorý som raz zavítal a na chvíľkové stretnutie s ikonou nikdy nezabudnem. Raz darmo, bol to v tých časoch môj najobľúbenejší hokejista.

Peter Bondra je len jeden. Všetko najlepšie Bonzai.

Na záver videjko, na ktoré sa budeme pozerať aj o 100 rokov.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár