Ministerstvo diplomacie VSŽ

07.02.2018 / Mišo Hudák
Zápas HC Košice v Trenčíne bol dramatický. (photo: SITA/Tomáš Somr                 )

Zápas HC Košice v Trenčíne bol dramatický. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Vežet odohrali na Dukle dramatický zápas, ktorý mal niekoľko predĺžení. Ani jedno z nich sa však neodohralo na ľade. Niečo sa stalo medzi divákmi a hráčmi, niečo medzi hráčmi a hráčmi, keď už na nich diváci nevideli. Nasledovala verejná kritická reakcia od vedenia klubu Vežet na dramatický zápas na Dukle prezentovaná v médiách a o niekoľko dní aj kritická reakcia Dukly na kritickú reakciu od vedenia klubu Vežet na dramatický zápas na Dukle.

Úvod zimy bol nádherný, kluby sa prostredníctvom svojich hráčov preháňali po ľade a zvádzali súboje o body do tabuľky. Ale odkedy sa december preklopil do januára, správy z najvyššej súťaže takmer postrádajú výsledky zápasov. Nominácia, prerušenie súťaže, zápas hviezd, prestupový termín, nariekanie v novinách. Odpustite mi moju staromódnosť, ale hokej by sa mal hrať na štadióne, nie v mediálnom priestore. Posledné týždne však o istote miest, v ktorých by sa mal hrať hokej, dostatočne zamávali.

Stanovisko

Oficiálne stanovisko Vežet ma zaujalo v niekoľkých bodoch.

Vysoko si vážime správanie Branka Radivojeviča, ktorý sa športovo priznal rozhodcom, že nebol faulovaný, avšak rozhodca Jonák napriek tomu svojvoľne, s cieľom poškodiť HC Košice, bezdôvodne vylúčil nášho hráča.

HC Košice si vždy ctil každého súpera, rešpektoval jeho kvality a s pokorou dokázal a dokáže prijať akúkoľvek športovú porážku, nebudeme sa však ďalej prizerať na praktiky, ktoré sa v najvyššej hokejovej súťaži rozmohli a rozmáhajú a budeme sa s budúcnosťou HC Košice v slovenskej hokejovej súťaži s plnou vážnosťou a zodpovednosťou zaoberať.

Celé posolstvo sprevádza urazený tón nie prvýkrát. Aj proti zmene prestupového termínu protestovali slovami "Sme na zlej ceste, ak sa názor takého klubu, akým sú Košice, neberie do úvahy." Vežet je najúspešnejší a najkonzistentnejší hokejový klub u nás a v Slovenskej republike. Očakával by som sebavedomejší a jasnejší prejav.

Plne súhlasím s časťou obsahu reakcie, že rozhodcovia nad mieru ovplyvňujú kvalitu, priebeh a teda aj výsledky zápasov. Veľa trestov a frustrácií Ladislava Veľkého pramení práve z neodpískaných faulov, ku ktorým sa utiekajú druho až štvrtoradí hráči, keď na Ladislava nestačia technicky, rýchlostne, strategicky ani nijak inak. Odpustite drahí aktívni hráči v najvyššej hokejovej súťaži Slovenskej republiky, ale Ladislav Veľký je od každého z vás o strašne veľa a viac lepší. A tento rozdiel mažú rozhodcovia svojim benevolentným prístupom k faulom naňho.

Tón

Ale ten tón a spôsob drahé Vežet. Dakedy sa nechodilo plakať k mame, keď niekto dostal od šrácov za blokom cez ústa. Ten niekto si po jednom tých šrácov počkal a vrátil im to!

Ďaľšie zaujatie je spomenutie Branka Radivojeviča. Vežet, či už skrze svojich priaznivcov, hráčov, alebo ďalších predstaviteľov, vždy dokázali oceniť kvality protivníka. Ak si spomeniete na play-off spred dvadsiatich rokov, tak Karol Rusznyák za svoj zbabelý, lacný a nehanebný útok na Igora Libu nebol popravený! Ani priamo v Skleníku, ani v Košiciach, ani nikde inde! Dostal slobodu! Taký veľkodušný je klub Vežet!

Možno nenápadnou, ale najdôležitejšou časťou vyhlásenia je vyhrážanie sa v poslednej vete “...budeme sa s budúcnosťou HC Košice v slovenskej hokejovej súťaži s plnou vážnosťou a zodpovednosťou zaoberať”.

Skutočne?

Ak by Vežet zvažovali prestup do inej súťaže, tak by medzi nimi a večnými antagonistami z hlavného mesta nebol rozdiel. Pri drobnom alternatívnom blúznení by sa ponuka líg z hľadiska ekonomického, geografického a športového obmedzila na pár možností. KHL rovno vylúčme. Aj keby na to boli peniaze, ruská propaganda by mala zostať vo vládnom klube. EBEL a Extraliga ledního hokeje je ten pár možností.

Centrum EBEL leží hlboko v Rakúsku. Najzápadnejší súper Dornbirner EC je od Košíc vzdialený 1164 kilometrov a väčšina klubov z ligy nie je dramaticky bližšie. Pozerať sa na EBEL ligu pomedzi prsty je každou novou sezónou odmietaním reality. Rakúske kluby operujú s väčšími rozpočtami ako organizácie v Slovenskej republike a dokážu si kúpiť viac Kanaďanov ako napríklad Banská Bystrica!

Extraliga ledního hokeje je nabitá kvalitou a v druhej najvyššej súťaži WSM lige sú za sebou natlačení niekdajší extraligisti České Budějovice, Kladno, Karlovy Vary, Slávia Praha a najnovšie aj Jaromír Jágr, ktorý je sám o sebe klubom, súťazou i športom zároveň. Spolu takmer dvadsať silných, veľkých a slávnych klubov v pohodlnom logistickom priestore českej a moravskej krajiny na jednej strane a organizácia od ukrajinských hraníc na strane druhej. Neviem či tu treba používať vedecké postupy pri vytváraní záverov.

Ak teda Vežet neodchádzajú, tak nech odchod nespomínajú. Čo sa paradoxne v reakcii vedenia tiež nespomína je bilancia Vežet na ihriskách súperov z hornej časti tabuľky. Jedna výhra z desiatich zápasov. Nespomína sa tiež nájomný žoldnier, ktorý by v závere prestupového obdobia posilnil súpisku aby Ladislava Veľkého bránil na ľade podobne, ako to robil Dave Semenko v Edmontone Oilers v osemdesiatych rokoch.

Späť na ľad

Klub pritom tohto roku prekonal množstvo prekážok z minulých sezón. Do hľadiska sa vracajú diváci, služby na štadióne sa zlepšujú, marketing na sociálnych sieťach už takmer zodpovedá dvadsiatemu prvému storočiu. Z nedávnej histórie plynie ponaučenie, že ani každoročné finále alebo dokonca vlajka pod strechou bez dôstojného servisu neudržia fanúšika na sedadle. Obrátený prístup a budovanie vzájomnej lojality a vzťahu medzi klubom a jeho priaznivcami po krokoch prinesie ovocie, pretože tam nechodíme kvôli tým vlajkám, ale preto, že sme Vežet.

Preto bojujte na ľade, nie v médiách. A keď si budete vyberať inú ligu, tak by som si rád pripomenul triumfy na Jihlavou a Spartou. Neviem, či viete, oslavujete tridsať rokov od príletu z Prahy.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár