Ako skaut zachránil Borussiu Dortmund. Teraz ťahá králiky z klobúka pre Arsenal

09.02.2018 / Tomáš Turek
Arsenal Londýn. (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Arsenal Londýn. / (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

31. január 2018, Deadline day, fanúšikovia Arsenalu sa menia na médiá a všetku svoju energiu posielajú vedeniu klubu, aby úspešne dotiahlo rekordný prestup Pierra-Emericka Aubameyanga. Mnohí však ešte netušia, že najdôležitejšia posila na Emirates Stadium prišla už v novembri 2017 a na trávniku sa ani neobjaví. Človek, ktorý bude mať na starosti výber nových hráčov – Head of Recruitment – tak znie pozícia, na ktorú z Borussie Dortmund prichádza Sven Mislintat. Muž, ktorý sa vo Vestfálsku stal jedným z najuznávanejších vo svojej oblasti. Kto to je a čo od neho očakáva Arsenal?

Kariéru nakopol v Borusii Dortmund

Mislintata viac lákalo hráčov pozorovať a skúmať, aj preto vyštudoval odbor športová veda a kopačky si obúval iba ako amatér. Keď sa v sezóne 2005/06  ponárala Borussia Dortmund do bažiny s menom Bankrot, oslovila Mislintata, aby im pomohol s reorganizáciou skautingu. Mladí, talentovaní hráči za skvelú cenu s vidinou výhodného predaja bolo presne to, čo klub s obmedzenými prostriedkami potreboval. Sven sa stal skautom a okrem sledovania hráčov pozorne počúval a hlavne pozoroval svojich skúsenejších kolegov. V roku 2009 sa Mislintat stal hlavným skautom, no zlomový moment jeho kariéry mal ešte len prísť.

„V Japonsku sme boli 6-krát, pripravili sme 10 až 15 dielov video analýzy iba tohto hráča a dôkladne sme ich naštudovali,“ povedal Sven o prestupe, ktorým si získal aj pozornosť Bayernu Mníchov. Po analýzyach bol presvedčený, že tento hráč je pre Borussiu skvelá voľba. A tak v roku 2010 zamieril z Japonska do Nemecka Shinji Kagawa. Dortmund za neho zaplatil 350-tisíc eur. Keď o dva roky neskôr prestupoval do Manchestru United, jeho cena bola viac ako 44-násobne vyššia: Červení diabli za Kagawu zaplatili 15,6 milióna eur. Aj vďaka tomu Mislintata začali prezývať „Diamantové oko“.

Štyria mušketieri, ktorí zachránili Dortmund

V roku 2005 bola Borussia Dortmund na pokraji krachu, aj preto je neuveriteľné, že v sezóne 2012/13 hrala finále Ligy majstrov. Proti bol Bayern Mníchov, žlto-čiernych porazil 2:1. Ten Bayern, ktorý túžil získať Mislintata na pozíciu technického riaditeľa. Za týmto príbehom však nestojí žiadny zázrak, ale tvrdá práca. Práca štyroch neobyčajne šikovných a talentovaných ľudí, ktorí vrátili Borussiu k elite Bundesligy. Presne tam, kam patrí. Kto za tým stál?

Prvým zo štyroch mušketierov, na ktorých sa mohol Dortmund spoľahnúť, bol „nejvyšší“ Hans-Joachim Watzke. Ten si zobral do parády financie a klub začal šliapať aj po tejto stránke.

Po technickej stránke dal Borussiu dokopy Michael Zorc, ako hráč strávil v klube celú svoju kariéru – neuveriteľných 18 rokov. O jedinečný herný prejav a sympatie naprieč celou Európou sa postaral Jurgen Klopp.  Štvrtým mušketierom nebol nik iný ako Sven Mislintat – práve on si vyhliadal a dotiahol hráčov ako Robert Lewandowski, Matts Hummels či Jakub Blaszyczkowski – nechcení futbalisti, ktorí pomohli k zisku majstrovského titulu. Keď bol v roku 2017 z Borussie odídený tréner Thomas Tuchel, jedným z dôvodov bola aj jeho roztržka s Mislintatom. Tuchel ho obvinil, že on je príčinou stroskotaného prestupu Olivera Torresa z Atletica Madrid. Zatiaľčo sa Tuchel o pár mesiacov porúčal, Mislintat ostal v Dortmunde

Ako pracuje 

Štyridsaťpäťročný Mislintat sa nikam neženie, svoje rozhodnutia si dobre premyslí, načúva skúsenejším, inšpiruje sa mladšími. Pri skautingu využíva tradičné aj moderné metódy – pomáha si dátami a štatistikami, no neváha prísť na zápas a hráča sledovať. Za jeho šiestimi výletmi do Japonska nebola láska k sushi, ale snaha vidieť Shinjiho Kagawu neskreslene. Lebo aj priemerný filmový producent dokáže pripraviť video, v ktorom Kamil Čontofalský chytá ako Buffon v najlepších rokoch. Mislintat o prestupe v tom čase 21-ročného Japonca povedal: „Keď nájdete mladého hráča v druhej lige, ktorého získate za málo peňazí a dokáže byť rozdielovým: takýto kľúčový moment v kariére potrebuje každý.“

V Borussii pracoval s množstvom skautov s rôznymi názormi a štýlom práce – aby získal komplexný obraz o hráčovi, počúva progresívnych skautov aj skúsených borcov s tradičným pohľadom na futbal. Mislintat sa však nesústredí iba na neznáme mená, ktoré nikto nepozná. Jeho najsilnejšou zbraňou je odhadnúť potenciál hráča a schopnosť ho naplniť. Keď Dortmund za 18-ročného Ousmana Dembélého zaplatil 15 miliónov eur, už ho sledovali kluby ako United, Arsenal či Liverpool. Pre Borussiu to bol veľký risk za veľa peňazí. Keď v lete Dembélé prestúpil do Barcelony za 105 miliónov eur (v hre je ďalších 40 miliónov na bonusoch), vedenie Dortmundu mohlo Mislintata potľapkať po ramene. Nie zlá cena za futbalistu, ktorý za váš tím odohral jednu sezónu a strelil 6 ligových gólov.

Arsenal bol podobný

Aj Arséne Wenger kedysi robil podobné prestupy ako Mislintat – tiež vedel vytiahnuť králiky z klobúka, ktoré potom patrili k tomu najlepšiemu v Európe. Mnohých fascinoval jeho prehľad o hráčoch vo Francúzsku, Švédsku či Pobreží slonoviny. Hovorilo sa o ňom, že mal encyklopedické znalosti o hráčoch z týchto líg. Mená ako Robert Pirès, Fredrik Ljunberg či Kolo Touré naznačujú, že to neboli iba reči. Lenže s pribúdajúcim časom bolo takýchto králikov z klobúka menej a menej. Čo sa zmenilo? Jedným dôvodom sú kluby financované miliardármi, ktoré investovali do skautingu oveľa viac a Arsenal v tejto oblasti predbehli. Druhým, výraznejším dôvodom bol odchod Davida Deina v roku 2007. Ten Wengerovi priviedol takmer každý talent, na ktorý si ukázal.

Po odchode David Deina sa prestupy hráčov za pár miliónov, ktorí vyleteli ako raketa, pomaly vytratili. A práve táto stratégia umožňovala Arsenalu držať sa či dokonca predbiehať kluby s niekoľkonásobne vyššími investíciami do kádru. Hoci sa po roku 2007 objavil napríklad neobrúsený diamant Laurent Koscielny, dres s kanónom na hrudi nosili aj hráči ako Yaya Sanogo, Lucas Peréz či Park Chu-young. Ako by britskí novinári povedali: flopy. Práve príchod Mislintata naznačuje, že klub má záujem vrátiť sa k tomu, čo ho nakoplo k najvyšším priečkam. Prvým králikom z klobúka, ktorého priviedol nový Sven Mislintat, je grécky stopér Konstantinos Mavropanos za 1,8 milióna libier.

Hoci bude pre Arsenal aj s Mislintatom náročné držať krok s Manchestrami, Gunners sa vrátia k tomu, čo ich zdobilo počas ich najúspešnejšej éry v Premier League – brúsenie diamantov, na ktoré ostatní nemajú trpezlivosť. A hoci futbalové diamanty nie sú večné, nimi získané trofeje áno. Veľa šťastia, Diamantové oko. 

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár