Kto sú najlepšie športové dvojice sveta?

11.02.2018 / Daniel Jurčík
Mark Messier (vľavo), Stanley Cup (uprostred) a Wayne Gretzky (vpravo).  (photo: SITA/AP Photo/RUSTY KENNEDY)

Mark Messier (vľavo), Stanley Cup (uprostred) a Wayne Gretzky (vpravo). / (photo: SITA/AP Photo/RUSTY KENNEDY)

Laurel a Hardy, Slota a Malíková, pivo a borovička, Slota a borovička. História i súčasnosť sú plné ikonických dvojíc, o ktorých aspoň krátku chvíľu hovoril celý svet, či aspoň naša malá krajinka. Výnimku, samozrejme, netvorí ani šport. Ponúkame vám prehľad tých najzaujímavejších športových dvojíc, ktoré svet zmenili ešte viac ako posledná plastika Silviu Kucherenko.

Bob a Mike Bryanovci

Rodáci z Kalifornie majú dnes už 39 rokov, stále však na okruhu ATP vedia naháňať väčší strach, ako daňové priznanie. Jednovaječné dvojičky si počas kariéry spoločne pripísali na konto až 114 titulov, z toho šestnásť grandslamových, ku ktorým pridali aj jeden olympijský triumf v Londýne. Práve po úspechu pod piatimi kruhmi dokázali v priebehu dvanástich mesiacov pridať víťazstvá na všetkých štyroch najvýznamnejších tenisových podujatiach, čím ako jediný deblový pár v histórii získali takzvaný Zlatý grandslam, hoci nekalendárny.

Rovnako ako Gizka Oňová či štadión Prešova, aj bratia Bryanovci sú dôkazom toho, že čas sa nedá zastaviť. Na nedávnom Australian Open sa síce prebojovali až do semifinále, no za posledné dva roky majú na konte „iba“ päť turnajových titulov. Výrazne sa znížil i počet stretnutí, ktoré dvojica absolvuje. Kým v sezóne 2013 hrala 83 zápasov, ten minulý ich bolo už len 58. Súrodenci navyše od minulého ročníka nenastupujú v Davisovom pohári, a tak sa ich štatistika v tíme USA zastavila na číslach 25 výhier, 5 porážok a jeden titul z roku 2007.

Málokto však tuší, že okrem dosiahnutia 1038 víťazstiev dokázali bratia taktiež založiť hudobnú skupinu. Kapela Bryan Bros Band vydala v roku 2009 spoločne s Davidom Byronom album Let it rip. Počas charitatívnej akcie US Open Detský deň vystúpila so svojou piesňou Autograph, na ktorej hosťovali i Novak Djokovič a Andy Murray.

Peter a Pavol Hochschschschornerovci

Na Slovensku môžeme byť okrem cyklistov Saganovcov či zápasníkov Paškovcov najviac hrdí asi na slalomárskych súrodencov z Petržalky. Vďaka svojim úspechom sú Hochšíci vo vodnom svete viac doma ako Kevin Costner. Dvojičky – ako sa na poriadnych chlapov patrí – dvojvaječné, sú doposiaľ najúspešnejšími olympionikmi v ére samostatného Slovenska. Tri zlaté a jedna bronzová medaila s piatimi kruhmi ich radia k najlepším vodným slalomárom vôbec. Fanúšikov však zaiste ohúri bilancia z majstrovstiev sveta. Celkovo na nich dosiahli až šesť triumfov. Na kontinentálnych šampionátoch ich bolo dokonca jedenásť. Pri sumári troch najväčších podujatí sa zastavíme na neuveriteľnom čísle 34 cenných kovov, ku ktorým môžeme prirátať desať celkových triumfov vo svetovom pohári.

Tieto výnimočné víťazné štatistiky bratia rozširovali od roku 1998. Bohužiaľ, podobne ako u Bryanovcov, ani Hochschornerovci nie sú nestarnúci. Posledné štyri ročníky svetového pohára nenakukli do prvej desiatky celkového poradia a čoraz viac sa v ich súvislosti skloňuje koniec kariéry. Napriek tomu stále platí, že vzbudzujú obrovský rešpekt. Ten budí aj Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, ktorú im udelil prezident hlavy štátu. Avšak na rozdiel od neho sa budú Hochšíci po skončení kariéry mať čo obracať. Kým vyšší Peter je spoluvlastníkom servisu, v ktorom opravuje autá, Pavla mohli robotníci stretnúť na stavbe. Nuž, legendy hádam nebudú musieť dávať svoje medaily a vyznamenania do záložne. Hoci by z nich vyžili asi dosť dlho...

Michael Jordan a Scottie Pippen

Rovnako ako si ženy nevedia v predajni vybrať topánky a ich partneri nevedia vybrať peniaze z účtu, aby ich zaplatili, tak sme ani my nevedeli vybrať tú najlepšiu dvojicu v histórii NBA. Z možných kandidátov dvojka Shaquille O'Neal, Kobe Bryant doplatila na osobné spory a tandem Magic Johnson, Kareem Abdul Jabbar zase na menej získaných titulov. Chicagsky pár sa tak stal voľbou číslo jeden.

Hlavným dôvodom je zisk šiestich trofejí NBA, ktoré Bulls nikdy predtým ani potom nezískali. Ktovie, ako by ich štatistika vyzerala, keby sa MJ v roku 1993 nezbláznil a dočasne neprerušil kariéru kvôli hraniu bejzbalu v nižšej súťaži. Aj napriek tomu sa dá Chicago z deväťdesiatych rokov považovať za to najlepšie, čo mohli diváci v histórii basketbalu vidieť. Okrem úspechov v americkej lige zdobia kariéry Jordana a Pippena dokopy tri olympijské triumfy, hoci spoločne hrali za Dream Team iba v Barcelone '92. Čo sa týka osobných štatistík, spolu zaznamenali viac ako 52-tisíc bodov, 14-tisíc doskokov a 11-tisíc nahrávok. Nemožno sa tak čudovať, že majú na konte 21 účastí v zápasoch All-Stars.

Napriek, tomu, že hráči sa po desiatich sezónach rozdelili a na jednej palubovke nastúpili už len ako súperi, v pamäti skalných fanúšikov určite navždy ostane moment z roku 1997. Michael Jordan vtedy preberal trofej pre najužitočnejšieho hráča finálovej série spoločne s Pippenom a pred celou arénou vyhlásil: „Áno, som najužitočnejší hráč, ale pre mňa je najužitočnejší hráč Scottie.“ Bolo to síce pekné priateľské gesto, ale stavíme sa, že Pippen cenu už nikdy nevidel.

Wayne Gretzky a Mark Messier

Porovnávanie časov minulých s prítomnosťou je vždy problematické. Asi preto, že sa takmer vždy všetko mení k horšiemu. Tak ako mnohým mužom chýbajú roky, keď nemali lysinu a ženám doba, kedy nemuseli vidieť svoje vrásky v odraze tých plešín, tak aj fanúšikovia márne spomínajú na éru hokeja, kedy padal jeden gól za druhým. Asi najznámejším predstaviteľom tejto vlny je Wayne Gretzky. Legenda s číslom 99 vedie štatistiku produktivity v historickej tabuľke NHL, no je tu jedno ale. Počas Gretzkeho kariéry nebol pre najlepších hráčov problém dosiahnuť 100 bodov za sezónu, tú minulú sa to podarilo iba McDavidovi z Edmontonu. Dôvodom je taktická zviazanosť, väčší výstroj brankárov, ale aj ich konzervatívnejší spôsob chytania. Keď sme však už spomenuli Oilers, je nutné konštatovať, že sa v tomto tíme stretol Wayne Gretzky s Markom Messierom a vytvoril s ním hotové komando, poriadne produktívne aj na vtedajšie pomery.

Hotoví z nich boli i súperi, Messier síce až na pár sezón nikdy nepatril do najproduktívnejšej päťky ligy, no v kombinácii so svojím zručnejším spoluhráčom naháňal súperom strach. Gretzky štyrikrát pokoril hranicu 200 bodov, čo sa nikomu inému nepodarilo ani raz. Edmonton v dobe spolupráce týchto Kanaďanov získal v rozmedzí piatich ročníkov štyri Stanleyho poháre. Počas desiatich spoločne strávených rokov dvojica nazbierala 2597 bodov. Napriek veľkému počtu gólov, ktoré padali v minulosti, je to neskutočné číslo. Treba totiž pripomenúť, že v čase ich prvej spoločnej sezóny mali zhodne osemnásť. Skvelému tandemu sa darilo aj v reprezentácii javorových listov, ktorá trikrát uspela na Kanadskom pohári.

Gretzky sa s Messierom okrem Edmontonu a národného tímu stretol aj v mužstve New York Rangers v ročníku 1996/97. Počet gólov v lige už prudko klesal a obaja hráči mali navyše dávno po tridsiatke, no aj tak dokopy zaznamenali 181 bodov. Obrovský talent a práve odolnosť voči starnutiu tak robí z kanadského páru jeden z najlepších v športovej histórii.

Xavi a Andrés Iniesta

Medzi fanúšikmi Realu Madrid sa šíri legenda, že ak človek o polnoci povie do zrkadla mená týchto dvoch katalánskych záložníkov, dostane jasle aj bez lopty. Niet sa čo čudovať. Xavi s Iniestom získali za dvanásť spoločne strávených sezón 27 tímových trofejí. Medzi najcennejšie patrí titul majstra sveta z roku 2010, dva triumfy z kontinentálneho šampionátu či štyri poháre Ligy majstrov. Je však zaujímavé, že španielski špílmachri nikdy nemali šťastie na osobné ocenenia, a to ani v rámci krajiny. Spočítali by sme ich na prstoch jednej ruky. Hlavným dôvodom je spôsob hry, ktorý praktizujú.

Nikdy totiž neboli ostrostrelci či rýchlonohí dribléri, dokonca ani v počte asistencii nie sú najlepší. Štatisticky lepší priemer gólových nahrávok majú len z Arsenalu dvaja hráči, z Chelsea traja, medzi nimi i Cesc Fàbregas, ktorý sa cez barcelonský tandem poriadne nepresadil. Podstatnou devízou dvojice je tak najmä určovanie tempa v kombinácii s presnými prihrávkami. V roku 2013 stanovil Xavi v dueli s PSG rekord Ligy majstrov, keď so stopercentnou úspešnosťou posunul loptu spoluhráčom až 96-krát. So svojím parťákom vyprodukoval v najlepších ročníkoch v priemere tri kľúčové prihrávky za zápas. To dokonale vystihuje charakter oboch stredopoliarov. Dirigenti, ktorí držia loptu na kopačkách, nedávajú ju súperovi a určujú, kedy bude mužstvo útočiť. Práve preto boli vždy takí cenení.

Samozrejme, cesty oboch hviezd sa už rozišli. Andrés Iniesta ešte stále teší Blaugranas svojou prítomnosťou, Xavi si robí dobrý deň zo súperov v katarskej lige. Aj keby však obaja skončili so svojimi kariérami, nik nezabudne na ich 164 gólov a 354 asistencií, ktoré v dresoch Barcy a Španielska dosiahli.

Daniel Jurčík

Daniel Jurčík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár