Čo znamená Fedcupová výhra nad Ruskami

13.02.2018 / Tomáš Tomeček
Fedcupový tím, ktorý porazil Rusky. (photo: SITA/DIana Černáková)

Fedcupový tím, ktorý porazil Rusky. / (photo: SITA/DIana Černáková)

Keď som si prečítal menoslov Rusiek na zápas proti našej reprezentácií v NTC, premohli ma obavy. V tíme hostiek pod vedením nehrajúcej kapitánky Myskinovej som videl napriek ročníkom narodenia dievčat potenciál na víťazstvo. A nie kvôli podlomenému zdraviu Magdalény Rybárikovej či chýbajúcej Dominiky.

Budúce hviezdy

Natália Vychľancevová je vychádzajúca hviezda tenisu v Rusku. Až 185 cm vysoká hráčka s tvrdým podaním má potenciál usadiť sa v tejto sezóne v prvej tridsiatke. Už stihla poraziť hráčky ako Cornetová, Georgesová, Vesninová, či Kanepiová. Mrzieť ju môže zbabraný zápas s Dariou Kasatkinovou v Pekingu štyri mesiace dozadu.

Anastasia Potapovová je supertalent. Stále iba 16-ročná hráčka si pomaly buduje rešpekt aj na ženskom okruhu. V Trnave sa prebojovala do semifinále, na svojom obľúbenom Wimbledone vyhrala kvalifikáciu. Jej prednosťou je hra na tvrdých a rýchlych povrchoch, servis, húževnatosť a mentálna odolnosť. Videli sme na vlastné oči. 

Anna Kalinská a Veronika Kudermetovová sú tiež hráčky so slušným potenciálom, výraznejšie výsledky však na WTA okruhu zatiaľ nemajú. Prvá menovaná sa už môže  pochváliť skalpom nevyspytateľnej Tchajvančanky Hsieh.

Mnoho ľudí krútilo hlavami – to sa pri tenise stáva bežne, keď ide loptička zo strany na stranu – už pred stretnutím. Nechať doma toľko elitných hráčok si od Myskinovej vyžadovalo odvahu. Pozadie nepoznáme. Mohli Slovenky podceniť, mohli ale aj nemať na výber napriek šírke možností. Aj "nextgen" výber Rusiek ale mal kvalitu a najmä budúcnosť. Skúsenosti z Bratislavy sa zídu aj im. 

Malé juniorské majstrovstvá 

Fedcupový víkend bol parádny. Z tímovej súťaže sa stali malé juniorské majstrovstvá. Proti Ruskám totiž hrala dva zápasy aj mladučká Slovenka, Viktória Kužmová. Jeden po výbornom výkone aj vyhrala a získala rozhodujúci tretí bod. 

Mladícka dravosť a sebavedomie dvíhalo zo stoličiek v NTC, aj v obývačkách. Servisy, riterny, exhibičné prvky aj atmosféra v hľadisku, bola to radosť pozerať. Atmosféra  pripomenula spomienky na stretnutie proti Srbkám, keď sa o podobný zážitok postarali Jankovičová s Cibulkovou. Aplaudujúce publikum po poslednej loptičke napriek Dominikinej prehre mám pred očami doteraz. 

Výhra proti silnému súperovi - ktorý v takej zostave môže o pár rokov Fed cupu dominovať - je pekný a dôležitý výsledok. Ukázalo sa, že aj bez rebríčkovo najlepších Sloveniek (hoci Magdaléna Rybáriková v tíme bola, svoj zápas vyhrala a treba ju takisto pochváliť), dokážu hráčky pod Matejom Liptákom hrať dobre a vyhrávať.

Chcelo by to ešte jednu výhru v aktuálnom ročníku, v najbližšom termíne. Znamenala by postup do svetovej skupiny. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár