Strieborná Kuzminová a piata Fialková! Biatlonový maratón dopadol skvele

15.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Anastasia Kuzminová si domov povezie (najmenej) dve striebrá. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Anastasia Kuzminová si domov povezie (najmenej) dve striebrá. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Ďalšia medaila Anastasie Kuzminovej pre Slovensko, navyše skvelá Paulína Fialková na piatom mieste v biatlonových vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov. Boli to nervy, ale skončilo to skvele. Prvýkrát v histórii zimných olympiád sme dva cenné kovy z jediných pretekov nezískali, no bolo to veľmi tesné. 

Napätie od začiatku

Nasťa Kuzminová začínala so štartovým číslom 6 ako prvá z favoritiek. Hneď na prvej streľbe sa zdalo, že strieľa na susedné terče. Réžia prenosu neukazovala žiaden padajúci terčík, museli sme čakať kým prebehla medzičasom za strelnicou aby sme zistili, že vybielila všetky. Paráda! 

Druhá a tretia streľba nedopadli najlepšie, Kuzminová v každej z nich urobila jednu chybu. Ako tradične v Pjongčangu, na bežkách po okruhu takmer lietala. Ako prvá zo všetkých prišla do cieľa, stanovila časovú métu ktorú nakoniec prekonala len jediná biatlonistka.  

Bola ňou mladá Švédka. Hanna Oebergová trafila všetky terče a na ňu nemal nikto nárok. Zaslúžene sa tak 22-ročná biatlonistka v žltom drese stala olympijskou víťazkou. 

Na jej úrovni bežala aj Paulína Fialková, tá minula len jeden terč z dvadsiatich a zaostala za víťazkou pretekov o minútu a pár sekúnd. Šancu na dve medaily pre Slovensko spomínali komentátori Marcel Merčiak a Ivor Lehoťan od poslednej streľby Paulíny. Marcel Merčiak opakoval "máme šancu na dve medaily z jedinej disciplíny" s až neveriacky znejúcim úsmevom v hlase.

"Počasie nám prialo, bolo dobré na vytrvalostné preteky," povedala na mikrofón RTVS Anastasia Kuzminová v cieli ešte počas pretekov. "Dve netrafenia sú na mňa dobré. Snažila som sa, okrem tých dvoch netrafených som ostatné rany trafila kvalitne. Je to výsledok, akého som dnes schopná na vytrvalostnom preteku. Vyzerá to skvele, som druhá a Fialková tretia," dodala.

Favoritiek bolo ale na trati ešte dosť. S úľavou po každom nepodarku sa zvyšovala viera v nečakaný úspech. A kadencia slov od komentátorov priameho prenosu z Južnej Kórei. Nakoniec sa to ešte poriadne zamotalo.

Najprv Nemka Preussová trafila ako druhá všetky terče. Dvojnásobná zlatá z Pjongčangu Dahlmeierová mala po štvrtej streľbe náskok štyroch sekúnd pred Kuzminovou. Neudržala si ho ani na prvý medzičas po poslednej streľbe. Boli to nervy až do úplného konca. 

Preussová dala šancu Fialkovej na štvrté miesto keď posledný úsek nezačala dobre. Posledných 500 metrov ale napálila a o pár sekúnd sa pred Slovenku predsa len dostala. Dahlmeierová našťastie podobný kúsok nevyparatila. Kuzminová tak zostala na druhom mieste. Najmä preto, že na bežkách bola o 46 sekúnd rýchlejšia ako druhá najlepšia lyžiarka v poradí. Keby bolo keby a minula by len jeden terč, bola by jasne zlatá. 

Ako povedal Stano Staško v Športovke, jeden plyšák bol Nasti málo. Už má dvoch. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár