Olympijský zápisník Live: Slovensko - USA

16.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Udržia Američania Slovákov na uzde? Azda nie.  (photo: SITA/AP Photo/Monika Skolimowska)

Udržia Američania Slovákov na uzde? Azda nie. / (photo: SITA/AP Photo/Monika Skolimowska)

Tak čo, zobudili ste sa včas? Slovensko hrá v Pjongčangu druhý zápas na hokejovom turnaji. Bude to ďalší Big win? Dnes príliš skoro ráno proti Yankeeom.

Pome na to, refrešujte často, ako vždy.  Preklepy nerobím náročky, tiež ako vždy.

4:12 Neviem komu sa vstávalo ťažšie. Či mne, alebo môjmu laptopu. Veď oni už hrajú!

4:13 Vedeli ste, že Craig Ramsay je ešte aj Edward? Edo je jeho prostredné meno.

4:17 Povedzme si, ako to dnes naozaj je: Slovensko hrá v bielych dresoch v prvej tretine sprava doľava, USA v tmavomodrých presne opačným smerom. Medzi nimi štyri zebry s píšťalkami. Červené pásky na rukávoch majú čísla 6 a 36.

4:18 V slovenskej bránke Jano Laco.

4:19 Prvá päťminútovka bola oťukávacia. Hráči sa viac-menej len oťukávali o mantinely.

4:20 Reklamná prestávka. Idem pohľadať ako sa Slovenkám podarilo prvé kolo slalomu.

4:21 Uff, nie príliš. Obe stratili viac, ako dve sekundy. To sme si asi predstavovali inak.

4:22 Marek Hovorka odchádza na trestnú lavicu. Musel hasiť, hovorí Rasťo Staňa v televízore.

4:23 Gól, USA. Donato ho dal, tréner Granato sa teší a my smútime.

4:24 Pokoj, niečo podobné si už obidva tímy skúsili. My sme prehrávali s Rusmi a Amíci vyhrávali nad Slovincami. A dopadlo to tak, ako to dopadlo.

4:25 No nehovorím? 1:1 Goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

4:25 Andrej Kudrna strčil hokejku do Surového prihrávky.

4:26 Bolo to krásne, prihrávka šla pred bránku z rohu ihriska a Kudrna ju len tak pohladil. Zapolski v bránke si ho zrazil vlastne sám.

4:27 Počuť aj súboj v hľadisku. Slovenskoooooooooooooooooo sa mieša s JúúúúeSeJ, JúúúúúúeSeJ.

4:28 Vylúčili Surového. Našťastie len z buly.

4:30 Ten ich brankár naozaj chytá za Jokerit v KHL a je tam jednotka? Sa mi nezdá, ďalší puk sa od neho odrazil ako od mantinelu.

4:32 Reklamný brejk vypĺňajú prestrihy do publika. Jééééé, tam je naša Nikola! Ahoooooj, Nikola!

4:33 Na ľade sa medzitým striedajú rýchle úseky s rozkúskovanými.

4:34 Číslo 36 vylučuje Baranku. Nejakí sú na nás prísni takto skoro ráno, rozhodcovia.

4:35 Laco chytil jednu bombu na hrudník. Ďalšiu dorážku nepustil jeden z obrancov do prázdnej bránky. To bolo tesné.

4:37 Presilovka bola nepríjemná, ale prežili sme ju. Niečo ako návšteva u gastrošpecialistu.

4:38 Za Ameriku hrá Višňovský? Ale nie ten náš, či?

4:39 Píše sa Wisniewski. To nebude Ľubo.

4:40 Hovorka dobre našiel Krištofa pred bránkou, škoda že Nitrančan nedržal hokejku kvôli obrancovi pevne v rukách.

4:41 Aj Bubelov puk sa odrazil od brankára v modrom, dorážka sa nezmestila do bránky. Dobrá šanca.

4:41 Americký brejk musel riešiť Laco. Jano Laco.

4:43 Vhadzovania našim proti Rusku išli výborne. V prvej tretine ale USA 80%, Slovensko 20%.

4:44 Rozhodca s číslom 36 vyskočil na bránku za Lacom, odpískal a rozhadzoval rukami. Chce sa dostať do zostrihu vtipných akcií na Eurosport?

4:46 Koniec prvej tretiny. Už ju chalani len dohrali.

4:47 Instantná analýza: hrá sa zápas aký sme čakali. Tvrdý, výrovnaný. Najdôležitejšou udalosťou premiérovej tretiny bolo, že sa Slovensku podarilo tak rýchlo vyrovnať. Neklesli sme na duchu ani na skóre. Zatiaľ dobre.

4:47 Idem si postaviť na čaj. Vodu.

4:51 Aj zakúriť mi treba. Toto prestávkové štúdio obetujem celé prispôsobeniu sa, že som už hore pred piatou ráno. Vy ste ešte v posteli?

4:58 Horí ohník, horí a čaj sa luhuje. Môžeme pokračovať. Prišiel som o niečo?

5:04 Na americkej lavičke Tony Granato a Chris Chelios. Na našej tiež legendy, Janko Lašák a Vlado Országh.

5:05 Zatiaľ sa viac bránime v novej tretine.

5:05 Chlapci si skočili do vlasov. Vlastne skôr do prilieb. Vylučovať sa asi nebude. Bubela a Greenway šermovali ako pri šarvátke.

5:06 Brian Gionta obkrúžil našu bránku a bekhendom chcel prekvapiť Laca. Nie je ale Peter Bartoš, nepodarilo sa mu to. Peter Bartoš má najlepší bekhend posledného desaťročia.

5:08 Taktika Slovenska je jasná. Brániť, neútočiť a keď sa po čase dostaneme pred zmrznutého snehuliaka v bránke súpera, uderiť.

5:10 Ďalšia oslabofka, 36 znova posiela Slováka na hanbu. Dal hokejkou Amíkovi po zátylku. Na toto sa nemôžeme sťažovať.

5:11 Ďalšie prehraté buly. Nepomáha nám to.

5:12 Olvecký krásne na Starostu v brejku, škoda tej šance.

5:12 Krištof Paulovič sa snažili zopakovať. Čím menej hráčov máme na ľade, tým lepšie útočia.

5:13 Presilovku končí istý zákrok Laca. Aj tak sme v nej mali lepšie šance, ako súper. Dobrá robota.

5:14 Strely na bránku 16:8, nie pre nás.

5:15 Graňák robil poriadky pred bránkou s hráčom menom McCarthy. Haščák otočil na opačnú stranu ihriska. Tam je lepšie hrať.

5:16 Obaja brankári majú prilby pomaľované národnými symbolmi. Jedna je krajšia, ako druhá.

5:17 Ako keby som to privolal, Jano Laco musel odvracať strelu Arcobela štátnym znakom na čele.

5:17 Rasťo Staňa hovorí, že taká strela nebolí. Budeme mu veriť.

5:18 Laci Nagy a zápästie, tesne vedľa. Hneď nato šanca Yankeeov. Chalani sa rozohrávajú.

5:19 Greenway narazil na strom. Volal sa Čajkovský.

5:21 Konečne sme aj my chvíľku okupovali územie Ameriky. Aspoň to, ktoré majú v tejto tretine v Pjongčangu pred vlastnou bránkou.

5:24 Gionta dychčí na striedačke ako ja keď vybehnem do podcastovne na tretie poschodie, bez výťahu.

5:25 Po 32 minútach zakázané uvoľnenie súpera.

5:26 Barankova bomba a po nej Cingeľova šance. Sme sa osmelili!

5:27 Och, Valach na trestnú. Vylúčte už aj nejakého Američana. Aspoň jedného.

5:29 Čajkovský sa hodil do bomby od modrej. Veľmi pomaly sa zbiera z ľadu. Dostal to do zadku.

5:30 Gionta v dobrej pozícii, nepremenil.

5:31 Valach na ľade. Spešl tíms fungujú.

5:33 No konečne. Sudca číslo 6 vykazuje Greenwaya, ktorý po nájazde na Laca ho zrámoval. Ja som si myslel, že znova ideme hrať oslabení my.

5:34 Na to, aký štýl hry prezentuje mladý Američan má nejak veľa zubov.

5:35 Nagy vymyslel dobrú šancu, nedorazili sme puk za Zapolskiho.

5:36 Ešte raz Nagy, Paulovič dobre clonil. Škoda.

5:37 Slovami nesmrteľného Mareka Mryglota, naznačili sme, kde je naša sila.

5:38 Jedna strela švihla aj okolo Jana Laca. Sieť nenašla.

5:38 Koniec druhej tretiny.

5:39 Instantná analýza: náročná perióda. Ale Slovensko ju ustálo, všetko poriešil brankár Laco. Dobre, že na konci sme mali aj puk u súpera počas presilovky. Rozhodne ako proti Rusom posledná tretina. Alebo predĺženie. Alebo nájazdy.

5:39 Nahrali sme dva nové podcasty: TakUrčitee Podcast, Ep. 54 a Tutovka, podcast pre tipérov, Ep. 5. Počúvanie odporúčame po skončení hokeja.

5:46 Zo záznamu sme videli  jazdy slalomárok. Medaila nebude. Ani najlepšia desiatka. To sme nečakali.

5:51 Pome na poslednú tretinu.

5:54 Amíci začali tokom. Lamper vysvetľuje Roeovi, čo si nemôže dovoľovať na bránkovisku pred Lacom.

5:55 Haščák z otočky strieľa, tesne vedľa. Dal už v repre na turnaji gól? Palo Gašpar naznačuje, že nikoliv.

5:56 Kudrna strelil do brankára, medzitým horelo pred Lacom. Genoway prihrávku netečoval za nášho brankára.

5:57 Ešte som sa nevyjadril k novým dresom v bielom vydaní. Nie sú oveľa krajšie, ako modré. Len pripomínajú viac Fínov, hovorí Miloš v redakčnej debate na Facebooku.

5:59 Príliš veľa Slovákov na ľade. V hokeji sa také nemôže.

5:59 Odsedí si to Nagy.

6:00 Donato, 2:1, USA. Natlačil sa pred Laca a prepasíroval puk dnu.

6:01 Smolný gól, znova v presilovke a znova od Donata. Granato sa znova teší.

6:02 Terry preplieskal plexisklo Starostovi hokejkou, musí si ísť posedieť aj on.

6:02 Vyrovnať!

6:03 Za Ameriku hrá Kolárik. Kolárik generál, alebo Kolárik major? Kolárik Chad.

6:04 Presilovka biedna, už je aj po nej.

6:05 Donato túži po hetriku.

6:06 Keď to takto skončí, pôjde sa Ján Hudok pýtať Tonyho Granata? Big win, on defenziv, mejbí enadr!

6:09 Zlepšili sme buly! Už prehrávame len 25:75.

6:09 Arcobelo v šanci, chvalabohu nedal.

6:10 Jeden z čiarových sa potkol o modrú čiaru. U nás by sa mu smial celý štadión, na ZOH je kultivovanejšie publikum.

6:11 Laci Nagy prekorčuľoval ihrisko a skúsil Zapolskiho. Ešte nedal.

6:11 Správa zo slalomu - ani Shiffrinová nemá medailu. #ČoTiŠibe

6:12 Yankeeovia už len kúskujú vyhadzovaním. Sa im to hrá, keď majú nahrané.

6:13 Baranka strieľal od modrej, brankár chytil. Marcinko a spol. trošku šermovali so súpermi pred bránkou. Diváci to ani veľmi nevnímali, z ruchových mikrofónov sa dala vytušiť vlna v hľadisku. Znova mexická.

6:14 Na strely 30:17, celkom zodpovedá obrazu hry. Pre Amíkov, samozrejme.

6:16 Tlačí nás topánka a čas, pritlačili sme súpera do tretiny. Zatiaľ bez efektu.

6:18 Šanca USA, Little sa nepresadil.

6:19 Šesť minút do konca. To nie je veľa.

6:20 Bakoš narazil na citlivé miesto na mantineli. Au.

6:22 Sekundy a minúty utekajú nejak prirýchlo.

6:23 Už len dve minúty.

6:25 Už len jedna. Laco chytil brejk súpera.

6:26 Šanca v powerplay! Škoda jej.

6:25 Koniec. USA 2, Slovensko 1.

6:26 Nenechajte nikoho nahovoriť vám nič iné, dnešný výsledok je zaslúžený. Skupinu v Pjongčangu teda nevyhráme bez prehry. Big win pre USA.

6:27 Nevadí, hráme ďalej. Už zajtra. Znova v Zápisníku na TakUrčitee. Dovi, dopo.