Pondelkové Tréneroviny - Cesta za titulom sa začala

19.02.2018 / Richard Hanzlik
V Zlatých Moravciach bolo bielo. (photo: Jozef Bedej)

V Zlatých Moravciach bolo bielo. / (photo: Jozef Bedej)

Fortuna liga je späť. A to v čase, kedy vrcholí zimná olympiáda v Pingpongčiangu, na ktorú je zvedavých ešte menej ľudí, ako nájdete v peknom počasí na Pasienkoch. Prvé kolo je za nami a môžeme si gratulovať hneď dvakrát. a trávnikári dokázali pripraviť ornú pôdu tak, aby vyhovovala Ústave Slovenskej republiky. Otázny bol hlavne velodróm v Zlatých Moravciach, ktorý za 24 hodín zažil hneď dve štafety na 15 kilometrov s hromadným štartom. Big win, maybe?

Jarná časť ligy bude zaujímavejšia, ako tá jesenná. Bude sa otepľovať a začiatkom marca sa konečne dočkáme rozdelenia tabuľky na dve skupiny. Náskok 9 bodov pred Žilinou a 11 pred Partizanom Slovanič si drží Trnava. O TOP 6 ešte bojuje Nitra a o vypadnutie si to rozdá trio SPP - Senica, Prešov, Podbrezová. Je sa na čo tešiť, sám som zvedavý, kto sa bude tešiť naposledy a kto tento víkend odštartoval cestu za titulom.

ViOn Zlaté Moravce - FC Spartak Trnava 1:4, 1874 divákov

ViOn vedel, že ak chce živiť šance na titul, musí Trnavu poraziť. Už od dôb, kedy Zlaté Moravce angažovali Peťa Gergelyho sa mužstvo pripravovalo na tento zápas. Zimný odpredaj hráčov na súčiastky a chýbajúca Kováčova zástera však akékoľvek šance na úspech zahatali. V sobotu by chlapci z ViOnu ani prvé sväté prijímanie neurobili na prvýkrát.

V prvom polčase Spartak rozhodol skôr, akoby ste si stihli na Instagrame skontrolovať fotky slovanistov z mesačného sústredenia v Turecku. Do polhodiny bolo hotovo a preto nevadilo ani to, že v druhom polčase na štadióne Jakubisko natáčal druhý diel Perinbaby a domáca biatlonová štafeta trénovala odpratávanie snehu. Maestro Nestor dokonale využil dvojmesačnú pauzu a zanalyzoval nielen herný štýl ViOnu, ale aj to, kde hospodár skrýva lopaty a oranžovú loptu do snehu. Výsledok pozápasovej guľovačky mužstvá nezverejnili, ale Kováč sa radšej nezúčastnil.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:0, 1971 divákov

Guľa ešte stihol pred začiatkom ligy dotiahnuť naspäť domov Jara Mihalíka. Manželke to síce chvíľu nevoňalo, ale zvykla si. Jarovi nevyšla ani Slávia, ani Cracovia a mal by alternovať s Ferom Kubíkom a Zuzanou Fialovou v Slovenskom Národnom divadle.  Ferino sa totiž stále bojí väčšieho počtu ľudí. Jaro si príliš v Poľsku nezahral, prešiel už aj Angry Birds a tak bude rád za možnosť tráviť chvíle aktivitou, za ktorú mu niekto aj zaplatí. Žilina týmto príchodom reagovala aj na fakt, že Slovan posily zvážal na lodných tankeroch a Spartak bol na prestupom trhu až príliš kľudný.

Vstup do jari Šošonom neprial. Do cesty sa im totiž postavilo mužstvo, ktoré deravú cestu v okolí štadióna pozná dokonale a ktoré kvôli klasickým zápcham do Žiliny pricestovalo už pred tromi týždňami. V zostave sa objavil nielen Pečovský, ale aj Kubík a neskôr dokonca aj jeden z hráčov zápasu, Mihalík. Kým v prvom polčase sa šance striedali, ako ministri v rezorte školstva, v tom druhom to všetko začalo príchodom spomínaného strateného syna Jara. Pri prvom góle akciu rozbehol, druhý sám strelil a po zápase tak bolo jasné, že Žiline boj o záchranu nehrozí. Ružomberok nečakal, že Žilina premení šance a zostal tak šokovaný až do príchodu pod Čebrať.

MFK Zemplín Michalovce - ŠK Slovan Bratislava 1:1, 1490 divákov

Slovan začal v zime prestavbu mužstva, s ktorým chce od budúcej sezóny začať dominovať lige, Európe, Lige majstrov a Letným olympijským hrám. Symbolicky sa tento proces začne 100 rokov od príchodu Cyrila a Metoda na Tehelné pole. Dovtedy sa budú legionári zohrávať a ak sa nezohrajú dostatočne dobre, pripoja sa ku svojim rodákom pracujúcim v našich automobilkách.

Slovan v prvom polčase využil všetko, čo sa na Tureckej riviére naučil. Zahodenou šancou sa uviedol Šporar a keď belasý činoherný balet do polčasu udrieť nedokázal, zahrmelo podľa predpovede SHMÚ Šullovi za chrbtom. V druhom polčase bol už Slovan lepší, do hry sa dostal aj Vittek, ale o bode a hudbe do autobusu rozhodol Čavrič. Takou strelou, ktorá pôvodne vyzerala ako diagonálna prihrávka na podávačov lopty vedľa bránky.

FK Senica - DAC Dunajská Streda 0:2, 923 divákov

Keby si súpisku domácich všimol Imigračný úrad, klub by prišiel aj o diaľničnú známku. Juhoamerický drogový kartel v dresoch domácich sa určite potešil, keď pri rannej rozcvičke našiel hraciu plochu pokrytú párcentimetrovou bielou vrstvou. Len pozor na nosové dutiny amigos. Senica cez zimu ožila, našla sponzora, trénera a znovu chuť zabojovať. Gianluca aglio olio Rossi teda poriadne nevedel, s čím naňho súper vyrukuje a vytasil hneď dve nové posily. A ten nový herný systém, ktorý nacvičoval celú zimu, radšej nechal v šuflíku.

Duo PČ (Pačinda, Černák) to nemalo v bojovnom prvom polčase ľahké. Senica drela ako Ján Hudok na súkromných hodinách angličtiny pre športových redaktorov a podľahla až v druhom dejstve. Šťastie zaslúžene sadlo na kopačky hostí z krajiny kukurice a melónov a to nemusel ani Černák udrieť. Brejkové lavíny vedené Kalmárom a Pačindom sa už za pomoci teču a žrďky nedali zastaviť. Erik sa potom zľakol, že nebude dosť teplej vody, tak sa po dohode s rozhodcom nechal radšej nesprávne vylúčiť.

FC Nitra - AS Trenčín 1:1, 486 divákov

Ivan Gauád prerába štadión a tak si za tri vydania Futbal magazínu prenajal arénu v Zlatých Moravciach. Ak by jeho bielo-modro-igelitkové mužstvo porazilo Trenčín, dostalo by sa aspoň na týždeň do TOP6. To je akurát čas potrebný na pozvánku do Telerána a Smotánky. Plán bol, ale nevyšiel. Ivo bude maximálne tak v Reflexe. V bránke Nitry sa v zápase predstavil Hroššo, ktorému pri každom výjazde zoberú občiansky a vernostnú kartu do Billy, aby nemohol emigrovať.

Nitra sa silou mocou chce držať v pozícii mužstva, ktoré strieľa najkurióznejšie góly. To, čo za čiaru dopravil Kotrík bola taká haluz, že by sa proti nej mali začať brankári povinne očkovať. Šemrinec nakopol Kotríka, od neho sa lopta odrazila za čiaru a hneď von. Ako silná borovička. Trenčín sa nevzdal a o bode rozhodol hráč, na ktorého priezvisko by ste v Scrabble dosť samohlások tak ľahko nepozbierali. El Mahdioui. Veci však mohli byť úplne inak, ak by Kóňa s penaltou naložil aspoň o trochu menej zle. Ale zase buďme radi, že nakoniec našli biely bod a nemuseli volať do Polícia pátra.

1. FC Tatran Prešov - ZP Šport Podbrezová 0:2, 265 divákov

Tak sa Anton Mišovec dočkal a usadol na lavičku Prešova ako hlavný tréner. A to hneď v šesťbodovom zápase proti Podbrezovej. Tá avizovala, že by si rada vytvorila dostatočný náskok, aby sa nemusela zachraňovať do posledného kola. Marek Fabuľa si totiž vo first minute termíne kúpil polpenziu do Chorvátska a nerád by zápas koučoval z Makarskej cez Skype. Ale to nevedel, že v zápase zlomí domácim väz ich vlastnou medicínkou.

V hľadisku to bolo vyrovnané, oba tábory mali na svojej strane 10 fanúšikov. Mohlo to tak byť aj na ihrisku, ale Prešov sa len zastreľoval, kým hostia využili prvé dve šance. Najprv Leško dorazil a potom centrom vo výške 3,5m našiel Wiezika, ktorý dielo dokonal. Futbaloví fajnšmekri vedia, že obidvaja pôsobili v Prešove. Akékoľvek šance domácich na viac ako nula bodov zmaril v zárodku druhého polčasu Petko a jeho karta červenej farby. Srdcová sedmička, ktorá vracia do hry, to však nebola.

Zostava kola

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

Napíš komentár