Curling k sobotnému upratovaniu...

23.02.2018 / Zuzana Botikova
Sen každej ženy.  (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Sen každej ženy. / (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Vynájdenie rolby možno spôsobilo revolúciu v úprave ľadovej plochy, ale za zametanie ľadu sa dostávajú medaily! A za dopovanie pri tomto zametaní sa zas medaily berú. O tom sa na olympiáde v Pjongčangu presvedčil nielen Alexander Krushelnitsky, ruský dopingový hriešnik, ale aj celá laická športová verejnosť, ktorej doteraz nejde do hlavy, prečo by niekto dopoval práve pri curlingu?

Časovo náročný šport

Keďže curling je šport, ktorý je v našich zemepisných šírkach až trestuhodne prehliadaný, tak iba pár údajov pre všeobecnú orientáciu. Tento zimný šport, ktorý na prvý pohľad kombinuje jogu, bowling a sobotné upratovanie, je jedným z časovo najnáročnejších olympijských športov.

Ak by bol medzi športovými disciplínami boj o to, ktorá z nich dostane najväčšie pokrytie televíznymi prenosmi, bol by to curling. Tohtoročný olympijský turnaj trval de facto CELÚ olympiádu. Začal dokonca jeden deň pred oficiálnym otvorením hier. No a keď si to spočítate, že jeden zápas trvá približne tri hodiny, tak lepší „in your face“ drahým vysielacím právam sa ani nedá predstaviť. A pre športovcov z iných disciplín detto...

Klasika: trénujete štyri roky, aby ste potom na olympijských hrách využili ten krátky moment svetovej pozornosti na to, aby ste ukázali čo vo vás je. Napríklad pre olympijského víťaza sánkarskej súťaže tento moment trvá cca štyri minúty – a v tom sú už zahrnuté štyri súťažné jazdy a nejaká tá sekunda kamerových záberov toho, ako si pred štartom upravuje helmu. No dobre, tak možno ešte jedna, dve minútky spomaleného záberu. Toť vše.

Pri curlingu sa však cesta na stupienky víťazov môže natiahnuť aj na 35 súťažných hodín. Taký dlhý turnaj by možno dokázal odsledovať iba Chuck Norris... alebo Mr. T.

Čo si budeme nahovárať, na prvý pohľad sa v curlingu žiadne veľké športové výkony nepodávajú. Športovci sa šmýkajú po ľade v slušných poltopánkach, obsesívne čistia cestu kĺžucim sa kameňom a niečo na seba stále vykrikujú. Niekoľko hodín vkuse. Pri druhom pohľade si však treba uvedomiť, že úspešní v tomto bizarnom športe sú iba tí, čo to v rovnakej intenzite vydržia robiť celý turnaj. Navádzať, taktizovať, ale najmä zametať.

Keďže o curlingu sa nerobia len vtipy, ale aj odborné štúdie, tak práve jedna taká z roku 2009 uvádza, že tí najlepší zametači dokážu šúchať metlu rýchlosťou 10 šuchov za sekundu. Takáto intenzita zametania dostáva srdcovú frekvenciu zametača do úrovne, v ktorej ju majú bežci počas maratónu. Ok, curleri ju majú takú intenzívnu iba 20-30 sekúnd, kým sa kameňu neuráči dokĺzať do domčeka... ale približne 50 krát za jeden zápas. No a za ten jeden zápas môže hráč pokojne pozametať aj viac ako 1,5 km ľadovej plochy. A samozrejme, nie intenzitou povrchného zametania prachu, ale intenzitou drhnutia riadne zašpinenej dlážky bez kvalitného čistiaceho prostriedku. A celá táto námaha iba ak sú v jednom tíme aspoň dvaja zametači.

Ideálne k upratovaniu

Na olympiáde v Pjongčangu sa však po prvýkrát konal aj turnaj zmiešaných dvojíc. Pravidlá tohto turnaja sa evidentne riadili Istanbulským dohovorom, lebo v ňom k žiadnemu tradičnému genderovému rozdeleniu rolí nedochádzalo – zametali muži aj ženy. A zametať si musel dokonca aj ten, čo práve nasmeroval kameň do domčeka. Čiže všetko tak ako pri normálnom curlingu, ale viac a náročnejšie. A nehovorím, že toto potrebu dopingu pri curlingu ospravedlňuje... ale aspoň ju trochu objasňuje.

Takže nezabudnite si k zajtrajšiemu sobotnému upratovaniu pustiť finále curlingového turnaja. Oni síce za svoje zametanie dostanú medaily, ale vy si to môžete zas zjednodušiť vysávačom.    

Zuzana Botikova

Zuzana Botikova

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár