Zorba the Greek. Keď sa vyhrá aj keď sa nehrá

27.02.2018 / Gabriel Vass
Fanúšikovia v Grécku.  (photo: SITA/AP Photo/Yorgos Karahalis)

Fanúšikovia v Grécku. / (photo: SITA/AP Photo/Yorgos Karahalis)

Pri pohľade na tabuľku som sa už niekoľko dní tešil na najväčšie derby Gyros ligy. Naplánované bolo na nedeľu 25. februára 2018. Prvý PAOK hostil tretí Olympiakos Pireus. Tím zo severu Grécka prežíva eufóriu. Majú reálnu šancu vyhrať prvý titul od roku 1985 a zosadiť tak z trónu úhlavného rivala z predmestia Atén. V Európe len ťažko nájdeme taký dominantný klub ako Olympiakos. Z posledných 21 sezón vyhrali titul 19 krát. Len dvakrát im ho vyfúkol Panathinaikos. Naposledy v sezóne 2009-2010.

PAOK - Olympiakos

Niet sa čo čudovať, že v Solúne to počas víkendu vrelo viac ako v lete pred Bonaparte. Miestny štadión Toumba praskal vo švíkoch. Za normálnych okolností by napríklad v Bundeslige sedeli fanúšikovia domácich aj hosťujúcich tímov vedľa seba, a debatovali by pri chladenom pivku. (Zažil som: Gladbach – Dortmund). Ale Bundesliga nie je Grécko. Tu má každý divák svojho vlastného ťažkoodenca.

Atmoška bola elektrizujúca, nejaké pirátiky zostali ešte zo Silvestra. Aj Robo Mak sa už pomaly začal udomácňovať v základe PAOKu, ale niekto si asi neprial aby hral. Zápas sa skončil ešte skôr ako začal.  

Nejaký blázon to už asi nevydržal, a rozhodol sa dodržiavať grécke tradície. Hodil po trénerovi hostí toaletný papier. Iné zdroje píšu pokladničnú pásku. Jedno lepšie ako druhé. Welcome to Zorba the Greek. Zápas sa skončil a hráči mali o 90 minút dlhší víkend.

V Európe pohoršenie, v Grécku normálka. Nie je to prvýkrát v sezóne, kedy sa body nezískavajú na ihrisku, ale na disciplinárke. PAOK tak prišiel o dôležité body a Olympiakosu svitla nádej na obhajobu titulu.

Pravidlá gréckej ligy hovoria takto: Ak divák spôsobí zranenie hráčovi alebo členovi výpravy, jeho tím automaticky skontumujú 0:3 a dva alebo tri zápasy si zahrajú bez divákov.

Z tohto pravidla profitoval v máji minulého roku práve PAOK, počas zápasu play-off  s Panathinaikosom. Začal to obyčajný faul, potom sa strhla klasická pasovačka medzi hráčmi, a počas nej nejaký inteligent hodil z tribúny plechovku dobre vychladeného pivka po trénerovi PAOKu, Iličovi. Rozhodca fúkol trikrát a PAOK mal tri body. 

Stane sa. Ale nie dvakrát za mesiac ako teraz. Totiž 4. februára sa hralo mestské miniderby Olympiakos - AEK Atény. Diváci červeno-bielych neuniesli prehru svojich miláčikov a nevedeli sa spratať do kože. Okrem toho že v zápase získali nula bodov, dostali pokutu 90 000€ a dva zápasy bez divákov, vrátane derby s Panathinaikosom. Keď tak kukám čo sa deje na tribúnach, v Grécku je asi všetko derby. PAOK odskočil na 6 bodov.

Po dvoch týždňoch sa však pomery asi zmenia. Predpokladám, že PAOK skontumujú, Olympiakos pôjde na druhú priečku a rozdiel sa zníži na tri body. 

Ako bonus na záver, ilustračné video.

Gabriel Vass

Gabriel Vass

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár