Vek je len číslo. Ole Gunnar Solskjaer má 45, oleee

02.03.2018 / Miloš Kubalík
Ole Gunnar Solskjaer. (photo: SITA/AP Photo/DAVE THOMPSON)

Ole Gunnar Solskjaer. / (photo: SITA/AP Photo/DAVE THOMPSON)

Sme späť s rubrikou, ktorá nám okrem nostalgických spomienok pripomína aj to, že všetci starneme. Tak si brázdim internety, že nad koho kariérou vyroníme imaginárnu slzu a čuduj sa svete, mladý Gunnar s chlapčenským hlasom oslávil okrúhlych 45. To fakt, Olee?!

Pamätáte? Manchester United, Bayernu Mníchov a finále Ligy majstrov. Bavori tesne pred koncom vyhrávali 1:0 a už v šatni chladili všetko tekuté, keď Alex Ferguson poslal na trávnik svojho „Super Sub“ Oliho Solskjaera a nakoniec sme zažili jeden z najkrajších futbalových večerov. Bolo to v máji 1999, odvtedy už veľa vodky pretieklo. Ole Gunnar Solskjaer sa nielen vďaka tomu zápasu nezmazateľne zaradil medzi legendy červených diablov. V nasledujúcich riadkoch si zaochkáme nad jeho kariérou.

Bitka o Gunnara

Mladý Ole Gunnar vraj patril medzi najkrajších gunárov v Nórskom meste Kristiansund. Taký ten pekný ksichtík, pri ktorom sa rodičia rozhodovali, či jeho tvár použijú v reklame na lososa alebo iný morský plod. Keďže jeho otec bol zápasník, skúšali to aj tam, ale búchanie o zem osem ročnému chlapcovi nevoňalo. Jediné, prečo mal Ole oči aj srdce, bol futbal. Začal s ním v siedmich rokoch v provinčnom klube a láska vydržala do dnes. Dokonca zabil jeden rok v nórskej armáde. To vážne? Sláva a česť modrým knižkám.

Až vo veku 22 rokov prestúpil do FK Molde, tímu najvyššej domácej súťaže. V prvom zápase strelil dva góly, v druhom zápase pridal rovno góly tri. Mladý strelec prerástol nórsku ligu skôr, ako v nej nastúpil. Ihneď prišiel záujem klubov ako PSV, Bayern, Liverpool, ale Manchester United bol ten klub, ktorý vyhral bitku o Gunnara. Aj keď srdce mladíka z nórskych fjordov bilo od malička pre Liverpool.

Super Sub Solskjaer

V prvej sezóne nasúkal 19 gólov, stal sa najlepším strelcom United a výrazne tým pomohol k získaniu titulu. Nastupoval pravidelne v základnej zostave a stal sa okamžite obľúbeným hráčom médií, fanúšikov, všetkých. Jeho prezývka "Baby-faced Assassin", dokonale vystihovala blonďavého Nóra na trávniku. Hoci detská tvár, ale nekompromisné a tvrdé zakončenie zabijaka. Aj napriek skvelej prvej sezóne, postupne aj vinou zranení prišiel o miesto v základnej zostave a z Oleho sa stal najlepší hráč z lavičky na svete, možno aj histórie. Netreba zabúdať, že v útoku červených el-diablov bola celkom slušná konkurencia. Solskjaer sa totiž preslávil príchodmi na ihrisko v pokročilých minútach zápasu a gólmi, ktorými tieto zápasy rozhodol. Preto dostal prezývku Super Sub. Práve takto si ho pamätá asi každý fanúšik a takto si ho pamätám aj ja.

Lenže je tomu skutočne tak? Bejby face naskočil na trávnik v 359 zápasoch za United vo všetkých súťažiach. V 148 zápasoch, do ktorých vybehol ako náhradník, sa mu podarilo skórovať len 29 krát. Iba v jednom jedinom zápase, v ktorom vsietil gól po príchode na ihrisko, Manchester nebodoval. V drvivej väčšine prípadov to boli víťazné góly len pri krátkom pobyte na ihrisku. Solskjaer to odôvodňoval tým, že počas zápasu sledoval hru súperových obrancov a hľadal ich slabiny. Sir Alex zase tým, že chcel svojho zabijaka s detským kukučom nasadiť na unaveného súpera a doraziť ho. Ktorý tréner si dnes môže dovoliť taký luxus? Ole mohol hrať kdekoľvek prvé husle, ale ostal verný tímu z Old Trafford. Môžeme povedať, že svojimi gólmi rozhodol veľa zápasov a tým sa vytvoril všeobecný dojem, že skóroval vždy, keď striedal, aj keď to nebola pravda. Aha, čísla v grafoch. 

 

Jeho príchod na ihrisko bol však vždy postrachom pre súperov práve pre tých pár momentov, vďaka ktorým si ho pamätáme.

Zázraky z lavičky

Oleho gólová bilancia je lepšia, keď nastúpil v základe, aj napriek tomu ho preslávili práve chvíle, kedy nastupoval len na pár minút v zápase. Aký to paradox. Najpamätnejší moment zo všetkých, je samozrejme finále Ligy majstrov na konci prvého tisícročia. Posledná minúta nadstaveného času a striedajúci Ole Gunnar Solskjaer nastavuje nohu do hlavičky Teddyho Sheringhama. Gól, ktorým zavŕši neuveriteľný obrat červených diablov v nadstavenom čase z 0:1 na 2:1. Málokto si pamätá, že hoci v tej sezóne veľa neodohral, mal skvelú streleckú bilanciu aj napriek tomu, že hral len pár minút. V tej istej sezóne rozhodol pri desaťminútovom pobyte na ihrisku gólom v 90. minúte o postupe Manchestru cez Liverpool v FA Cupe.

United v tej sezóne získali aj vďaka jeho lavičkovým zázrakom treble (FA Cup, Premier League, Liga majstrov).

Ole si zahral samozrejme aj v reprezentácii, bol účastníkom MS 1998 a ME 2000. Ale pôsobenie v národnom drese nie je natoľko zaujímavé, ako jeho angažmán na Ostrovoch. Veď koho zaujíma Nórska reprezentácia.

Už počas kariéry holdoval trénerstvu. Údajne si robil zápisky do debilníčka z jednotlivých tréningov a mítingov. Po skončení kariéry pripravoval útočníkov Manchestru, trénoval rezervný tím, dokonca dostal ponuku trénovať národný tím, ale odmietol. Po neúspešnom pôsobení v Cardiffe, trénuje dnes svoj bývalý klub Molde FC. Ako to už býva, ani Gunnara neobišli rôzne vyznamenania, ocenenia a uznania. Je napríklad najmladším držiteľom rytierskeho rádu, ktorý udeľuje sám Nórsky kráľ.

K narodeninám teda Ole, oleeee! Alebo oleee, Ole!

A na záver hymna fanúšikov, vraj pijú na jeho počesť celý týždeň. Ten smiešny mačo pod stropom bude asi predspievač. You are my Solskjaer song!

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár