Slováci v NHL, február: Tatarovi vymenili MS za play-off

06.03.2018 / Peter Vretenička
Tatar prijíma gratulácie už v novom. (photo: SITA/AP Photo/Bill Kostroun)

Tatar prijíma gratulácie už v novom. / (photo: SITA/AP Photo/Bill Kostroun)

Február priniesol z pohľadu Slovákov v NHL jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou zlou je, že v ňom hráči spod Tatier nazbierali 17 bodov, čo je oproti januáru jednobodový pokles. Tou dobrou je, že na to potrebovali o štyri zápasy menej. No je tu priestor pre pochybnosti. Ak snom našich hokejistov nie je sledovanie zápasov z tribúny v pozícii zdravých náhradníkov, čo zapríčinilo pokles zápasov, aj tá druhá správa bola zlá. V tom prípade vďakabohu, že február po 28. dňoch skončil.

Prelaďme na pozitívnu nôtu, poďme sa pozrieť na tri slovenské hviezdy mesiaca február v NHL:

TOMÁŠ TATAR

Vo februári zaznamenal 7 bodov, vďaka čomu bol z našich jednoznačne najlepší. Zdá sa, že do Nového roka vstúpil pravou korčuľou. Slováci strelil v NHL od 1. januára 13 gólov, pričom až šesť bolo z hokejky Tatara. Jej kópiu by mal okamžite zaslať svojim krajanom. Napriek jeho streleckej potencii sa Detroitu nedarilo a pri pohľade do tabuľky to vyzeralo, že bude voľný pre MS. Napokon si však nebude musieť vymýšľať výhovorku pre trénera Ramseyho, nakoľko bol vymenený do Vegas, ktoré sa drží na druhom mieste Západnej konferencie. Stanley Cup je zrazu bližšie ako pred mesiacom, namiesto MS sa môže chystať na play-off. Pre Tatara je to prvá zmena dresu od vstupu do NHL. Z Detroitu dokonca odchádzal s povesťou kanoniera. V posledných troch sezónach nastrieľal 75 gólov, čo bolo najviac spomedzi všetkých hráčov Red Wings.

ZDENO CHÁRA

Chára v tejto sezóne zažíva druhú mladosť. Instagramy hlása, že za to môže jeho zmena stravovania. Dal sa na rastlinnú stravu a netají svoje ambície, že chce vydržať hrať dlhšie ako Jaromír Jágr. Bodaj by sa mu to podarilo. Vo februári sa blysol dvomi gólmi a rovnakým počtom asistencií. Momentálne je druhým najstarší hráč v lige a zároveň 33. najvyťažovanejší. Z Bostončanov sa na ľade neobjavuje nikto častejšie. Je neskutočné, koľko času dokáže za zápas odohrať v takom pokročilom veku. Možno sa vtipy o Zdene časom pretransformujú na vtipy o Zdenovi. A ak náhodou nie, minimálne to časom čaká tie o Jágrovej dlhovekosti.  

JAROSLAV HALÁK

Halák bol opäť vyťaženejší ako poldecáky na východniarskej svadbe. V jedenástich zápasoch na neho letelo 390 striel, z ktorých zneškodnil 357, čo činí 91,54% úspešnosť zákrokov. Dokonca dokázal vychytať svoje 42. čisté konto v kariére a to na neho v spomínanom stretnutí strieľali 50-krát. Niečo také sa často nevidí.

FEBRUÁR 2018 = 17 BODOV

Najproduktívnejším Slovákom za druhý mesiac kalendárneho roka bol Tomáš Tatar. Na druhej strane, najväčším sklamaním bol Richard Pánik, ktorý nebodoval ani raz. Bodovú explóziu si tak zrejme naďalej odkladá na Majstrovstvá sveta.

Všetky februárové body sú zhrnuté v prehľadnej infografike:

 

TOP MOMENTY MESIACA

Na záver máme pre vás video, v ktorom si môžete pozrieť slovenské top momenty mesiaca február:

  • Chárov gól cez celé ihrisko

  • Halákove čisté konto

  • Gáboríkov ottawský gólový debut

  • Jurčov gól, na ktorý čakal 335 dní

  • Tatarov víťazný blafák

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár