NFL: Šialenstvo s voľnými hráčmi

13.03.2018 / Vlado Kurek
Kirk Cousins (photo: SITA/AP Photo/Nick Wass)

Kirk Cousins / (photo: SITA/AP Photo/Nick Wass)

NFL sa nám mení pred očami. Masívne pribúdajú výmeny hráčov v merítku, aké by ešte pred dvoma rokmi nebolo predstaviteľné. Zväčšujúci sa rozpočet pre kluby, snaha všetkých „vyhrať teraz“ a veľké diery v drafte (tretí rok po sebe veľmi málo ofenzívnych linemanov) motivujú mužstvá do trejdov ešte pred tým ako sa otvorí trh s voľnými hráčmi.

Vypršanie starých zmlúv a začiatok novej sezóny sa začne v stredu. Bude to ešte šialenejšie ako inokedy. Jednak preto, že veľa mužstiev má veľa miesta pod platovým stropom a môže preplácať, ale hlavne preto, že nás čaká kolotoč quarterbackov, aký sme nezažili. Naozaj kvalitných QB, ktorých označujeme termínom "frančízny hráč" pretože nesú na svojich pleciach celý klub, je málo. V lepšom prípade desať - pätnásť, teda ani nie polovica. Kluby, ktoré ich majú si ich preto zazmluvňujú nadlho a dopredu.

Kirk a tí ostatní

Quarterback takého typu sa jednoducho na trh s voľnými hráčmi nedostáva. Tento rok je veľkou výnimkou, pretože technicky vlastne až dvaja budú za pár hodín voľní. Zatiaľ čo pri budúcom členovi Siene Slávy Drewovi Breesovi sa očakáva, že zostane u svojich Saints v New Orleans, „Captain Kirk“ isto opúšťa nešťastníkov z Washingtonu. Nevieme kam, ale vieme, že sa isto stane najdrahším hráčom všetkých čias, pravdepodobne so zmluvou na 100 megamiliónov garantovaných dolárov.  Na to, ktorý klub sa dohodne s Kirkom Cousinsom, čaká veľa ďalších quarterbackov, ktorí budú cenou útechy pre ostatné kluby. Navyše k tomu prichádza draft, ktorý má síce veľa múch, ale na druhej strane možno aj najsilnejší ročník rozohrávačov za veľa, veľa rokov.

Faktor Vikings

Fascinujúcou premennou v tomto kolotoči je Minesota Vikings, ktorá má troch zaujímavých QB, ktorí sú všetci po sezóne voľní. Samotní Vikings patria k favoritom na získanie Cousinsa. Otázkou je, či sa im ho podarí uloviť, a či im počas chytania holuba na streche neuletia quarterbackovia z hrste. Scenár, že nezískajú ani Kirka a ani žiadneho zo svojích pôvodných rozohráčov, by asi stál niekoho veľmi vysoko postaveného stoličku.

Takže na voľnom trhu nás čakajú Brees a Cousins, ďalších 5 dobrých QB a ďalších päť v drafte. Kde pristanú? O tom bude naša dnešná tipovačka s Bohumilom. Minulý rok som trestuhodne premrhal svoje vedenie a Bohumil nakoniec s prehľadom zvíťazil. Čaká nás však nový rok, tak poďme na to.

Voľní hráči

Kirk Cousins (ex Redskins)

Vlado: Favoritmi sú Broncos a Vikings, lebo im len jeden lepší QB chýba k Super Bowlu. Ja osobne si myslím, že Broncos sa rozpadajú a Vikings čaká rok bolenia hlavy. Dám teda divoký tip, ktorý by potešil Bohumila – JETS. Sú slabí, ale majú najviac peňazí k dispozícii, mladú obranu a ak Kirk vie počkať rok, okolo neho vystavajú super mužstvo.

Bohumil: Vikings, lebo majú najbližšie k Super Bowlu.

Sam Bradford (ex Vikings)

Vlado: Keď Vikingovia nezískajú najlepšieho hráča na trhu, nechajú si svojho najlepšieho. A tým je, aj keď zranený, Sam Bradford.

Bohumil: JETS. Pretože toto oni vždy robia. Vezmú hráča za zenitom, ktorý je navyše viac u doktora, ako na ihrisku. 

Case Keenum (ex Vikings)

Vlado: Denver sa bude musieť uspokojiť so svojím plánom B. Keenum mal minulý rok fantastický, pre Denver bude stále upgrade.

Bohumil: Pôjde do Jaguars robiť dvojku a čakať na svoju šancu v playoff. (Pozn. red: Keenum ohlásil že ide k Broncos, Vlado má prvý bod.)

Teddy Bridgewater (ex Vikings)

Vlado: Bridgewater je super sympatický chalan, ktorý mal byť veľkou hviezdou Vikings. Strašné zranenie pred dvoma rokmi ho postavilo mimo ihriska a doteraz nie je jasné, čo s ním bude. Ak má šancu vrátiť sa na ihrisko, tak si myslím, že zostane doma, teda v Minnesote. Ako wild card by som dal Giants, ak nebudú draftovať quarterbacka.

Bohumil: Arizona. Nemajú nikoho a bude dobrý fit. Ak bude fit.

AJ McCarron (ex Bengals)

Vlado: Očakáva ho osud dočasnej jednotky v niektorom z tímov, čo si z draftu vytiahnu mladého quarterbacka. Tipnúť sa dá Arizona, Jets (ak nepreplatia Cousinsa), ja si vyberiem Buffalo. Nič lepšie si nezaslúžia.

Bohumil: Cleveland. Lebo sú blbí :)

Nick Foles (Eagles)

Vlado aj Bohumil: Zázrak minulého playoff zostane najlukratívnejším náhradníkom ligy. Eagles ho nemôžu pustiť, kým nebudú vidieť Wentza zdravého.  

Drew Brees (Saints)

Obaja: Zostane, kam by chodil. Už mu stavajú sochu.

Draftové výbery

Patrím k tým, čo si myslia, že tento rok padne rekord a v prvom kole draftu pôjde päť quarterbackov. Možno všetci do 25 miesta. Dobre urobia možno dvaja – traja, ostatní sa popália. Poďme rýchlo veštiť.

Sam Darnold

V: Pravdepodobne najlepší QB draftu. Budúci Big Ben. Cleveland si nemôže dovoliť tretí rok po sebe vynechať najlepšieho QB. Takže Cleveland.

B: Určite najlepší QB draftu. Cleveland ho ale nepotiahne. Pôjde do New Yorku, Giants ťahajú druhí a potrebujú riešiť nástupcu Eliho Manninga. 

Josh Rosen

V: Chalanko z bohatej rodiny, veľmi inteligentný, s nejasným zdravím. Od začiatku si myslím, že ak je zdravý, vyberú si ho Giants a zostanem pri tom.

B: Cleveland si opäť vyberie horšieho z dvoch možných. Potiahnu ho ale až zo štvrtého miesta. 

Josh Allen

V: Fyzicky je to dokonalý QB. Vyšší ako Wentz, s delom miesto ruky. Vraj hodí prihrávku na 90 yardov. Jeho veľkým problémom je presnosť. Viem si predstaviť, že si ho vyberú Browns, ale myslím si, že pôjde do Denveru a Denver bude ľutovať.

B: Podľa mňa prekvapí Indianapolis a potiahnu ho ako zábezpeku k Andrewovi Luckovi. Alebo trejdnú dole a vezme si ho niekto, kto sa doňho dovtedy zamiluje. 

Baker Mayfield

V: Bude to druhý Manziel, alebo druhý Brees? Odpoveď nám dajú JETS.

B: Bude to druhý Manziel. Je iné byť prehnane sebavedomý niekde v Oklahome a iné v New Yorku. 

Lamar Jackson

V: Najnetradičnejší z mladých talentov bude obrovský risk. Skúsi to niekto kto je vo veľkej biede a nedosiahne na tých najlepších. Tipujem Buffalo.

B: Dobrý tip, ja si ale myslím, že pôjde do Arizony k Teddymu B. 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár