Nehaňte Vežet moje

17.03.2018 / Mišo Hudák
VSŽ sú možno na kolenách, no nie je všetko také čierne, ako sa môže zdať. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

VSŽ sú možno na kolenách, no nie je všetko také čierne, ako sa môže zdať. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Všetci prajní priaznivci košického hokeja vedia, že Vežet skončia sezónu ešte v marci. Séria s Bystricou má byť len formalita, najčastejšia varianta je, že nám doma pustia jeden zápas, aby sa dohralo v Stredozemí.

Organizácia urobila veľa pokrokov

Je určite nádherné mať za sebou podporu takto jasne orientovaných fanúšikov: vyhrávate - sme s vami, prehrávate - zapálime vám autá. Pritom Vežet ako organizácia v tejto sezóne urobila v mnohých úrovniach veľa pokrokov.

Zastavil sa dlhodobý prepad čísel v návštevnosti. Steel aréna je častejšie viac plná ako prázdna. Pomohlo k tomu viacero detailov. Zlepšili sa služby a ich variabilita, už to nie je homogénna ponuka ôsmych produktov pre celý štadión. Viditeľná práca je v digitálnom marketingu a spolupráca s novými partnermi ako napríklad Letisko Košice. Dlhodobo nastavená cena lístkov na 6 eur takmer kdekoľvek konečne získala realistickú hodnotu. Rozdiel jedno euro môže niekedy znamenať aj 500 až 700 divákov na zápas navyše.

Vežet pravidelne priznávajú farbu. Či už vo fanshope, v rozdávaní suvenírov, alebo počas posledného zápasu základnej časti, keď sa pripomínal slávny triumf na Sparte z roku 1988. Mimochodom, tohto marcové repliky boli ďaleko najkrajšie zo všetkých doterajších pokusov o retrouniformy.

Najvyššia súťaž napriek mnohým organizačným a administratívnym problémom bola jednou z najvyrovnanejších a najdramatickejších v celej svojej histórii. Až päť tímov súperilo do takmer úplného konca o víťazstvo v základnej časti.

Vežet po olympijskej prestávke hralo len málokedy so zostavou, ktorá by sa aj z diaľky podobala na základnú. Jedenásteho marca v domácom zápase proti Zvolenu nastúpilo 18 korčuliarov a dva dni predtým, v Nových Zámkoch, dokonca len 16 korčuliarov. Po mesiacoch základnej časti nie je fyzicky jednoduché hrať v redukovanom počte viacero zápasov po sebe. Výsledkom môžu byť aj prehry.

Mudroval som pred časom v článku Ministerstvo diplomacie VSŽ: “Z nedávnej histórie plynie ponaučenie, že ani každoročné finále alebo dokonca vlajka pod strechou bez dôstojného servisu neudržia fanúšika na sedadle. Obrátený prístup a budovanie vzájomnej lojality a vzťahu medzi klubom a jeho priaznivcami po krokoch prinesie ovocie, pretože tam nechodíme kvôli tým vlajkám, ale preto, že sme Vežet.”

Samozrejme, nie všetko bolo dokonalé. Odstavenie klubovej legendy Jirka Biceka sa podobalo na tradičné odstavovanie iných ikon v posledných dekádach. Vyjadrenie prezidenta klubu Júliusa Langa po skončení základnej časti o vyvodení dôsledkov tiež nebolo šťastné, o zvýšenej motivácii hráčov nehovoriac. Už viac ako tridsať rokov sa najvyššia súťaž na tomto území končí vyraďovacími sériami, nie základnou časťou. Ak vyhráte posledný zápas finále playoff a zavesíte si novú vlajku pod strechu, je nepodstatné, či ste doň vstupovali s plným počtom bodov, alebo z ôsmeho miesta.

V zostave Košíc sú Blake Kessel a David Pacan, prví severoamerickí hráči, ktorí dosiaľ dres Vežet v playoff neobliekali. Nemáme teda skúsenosť s prepnutím sa do bojového módu. Môžu a nemusia sa premeniť na bojovníkov, ktorý v zuboch prinesú do súperovej brány puk. Ak sa tak stane, môže sa im podariť aj ďalších spoluhráčov. Hodnotenie ich prínosu pre klub sa začína až odteraz.

Možno pribudne päťdesiata siedma vlajka pod strechu Steel arény. Priaznivci ostatných klubov mi musia odpustiť moju nepozornosť, vyhrali sme toľkokrát, že sa to nedá všetko zrátať na jednej ruke alebo jednom prste. Možno skončí sezóna ešte pred Veľkou nocou. Dôležitejšie je, že sa Vežet po rokoch útlmu začalo zviechať. Nedá sa dekáda pomalého behu dobehnúť šprintom za jednu sezónu.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár