Tak kto vyhrá sériu posledných majstrov? Corgoni, alebo Barani?

29.03.2018 / Tomáš Tomeček
Presadia sa nitrianski forwardi cez bystrickú obranu?  (photo: SITA/Martin Havran             )

Presadia sa nitrianski forwardi cez bystrickú obranu? / (photo: SITA/Martin Havran )

Mužstvá trénerov Országha a Stavjaňu sa opäť postavia proti sebe – tentokrát už v semifinálovej sérii. Môže si nestranný fanúšik priať atraktívnejšiu dvojicu? Ťažko.

Pozrime sa ako si dvaja poslední majstri republiky stoja proti sebe čo sa aktuálnej sezóny týka. 

Brankári

Najlepším brankárom je „baran“ Ján Lukáš. V základnej časti jeho percentuálna úspešnosť zákrokov presiahla 93%. Priemer inkasovaného gólu na zápas udržal pod dvojkou, na 1,83 góle za zápas. V Bystrici pôsobí aj fínsky legionár Teemu Lassila, ten má pri svojej fotke 91,33% úspešnosť zákrokov a priemer 2,45 inkasovaného gólu na zápas v základnej časti. Už 35 ročný rodák z Helsínk ale v playoff proti Košiciam sedel iba na lavičke.

Lukaš dominoval v štvrťfinále proti východniarom, v posledných dvoch zápasoch dokonca nedostal gól. Percentá má až 96,47%, jasne najlepšie z brankárov štvrťfinále. Útok Nitry je ale oproti útoku Košíc v tejto časti sezóny na inej úrovni. 

V drese Nitry bude bránu hájiť dvojica Lawson - Marek Laco. Najmä pre Nathana Lawsona pôjde o špecifické zápasy. V Minulej sezóne robil kanadský rodák v dvojku Bacashiuovi práve v drese Baranov. V prebiehajúcej sezóne sa s priemerom 2,31 gólu na zápas vypracoval na jednotku, pridal úspešnosť zákrokov 92,44%. Marek Laco si zachytal v 11 zápasoch, ukázal podobnú (92,04%) úspešnosti zásahov a mal o čosi nižší priemer - 2,09 inkasovaného gólu na zápas.

V playoff chytal Lawson spoľahlivo, proti Zámkom vytiahol úspešnosť na 94,70%. 

Jediné čisté konto vo vzájomných zápasoch v prebiehajúcej sezóne udržal Teemu Lassila, 5. novembra na domácom ľade. Najviac gólov z uvedenej štvorice v jednom zápase inkasoval Lawson 14. januára, šesť.

Výhoda Bystrica. 

Obrancovia

V obrannej činnosti vyčnieva na strane Corgoňov Branislav Mezei. A nie len výškou. V základnej časti nezbieral robustný center 112 trestných minút, pridal aj 28 bodov za 5 + 23. V prvom kole playoff proti Novým Zámkom nabíjal na góly najlepšie zo všetkých obrancov, má vo vyraďovačke už päť asistencií. 

V drese Baranov sa môže najväčšou porciou trestných minút v základnej časti „pochváliť“ Ján Brejčák (46). Najlepším strelcom je 8-gólový Ivan Ďatelinka, ktorý je zároveň aj najlepším nahrávačom s ôsmimi asistenciami. Vo štvrťfinále získal najviac bodov z bekov Klemen Pretnar, tri. Oveľa viac bol ale na ľade cítiť Vladimír Mihálik. Sériu zakončil s dvoma pluskami keď menami nabitý útok Košíc často k ničomu nepustil.

Výhoda Bystrica. 

ÚTOK

Najväčšie esá má tréner Stavjaňa v osobách reprezentačných forwardov Krištofa a Pauloviča. Dvojicu nie je potrebné detailnejšie predstavovať, Matej Paulovič vsietil v základnej časti 28 gólov, Michal Krištof ponúkol spoluhráčov 40-krát gólovou prihrávkou. Tomáš Mikúš dokázal puk do siete upratať 23-krát.

Országh sa môže oprieť najmä o trojicu Hohmann, Surový, Faille. Prvý menovaný ukončil základnú časť s bilanciou 15 + 23, Surový 13 + 29 a Eric Faille  20 + 25. Tomáš Surový laboruje s otrasom mozgu po nešetrnom zákroku Dudáša v druhom zápase štvrťfinále, Bystrici pomáhaju Skalický s Lamperom, ktorí časť sezóny odohrali v KHL. 

Výhoda Nitra.

Special teams

Nitrančania mali vysoko efektívne presilovky v prvom kole playoff. Z 24 pokusov využili každý tretí na gól. Bystrica proti Košiciam len jednu z ôsmich. 

V oslabení ale Bystrica Košice doslova vygumovala. Ani 21 možností hrať s hráčom navyše nestačilo hráčom z východu na ani jeden gól. Skvelá aktívna obrana a spoľahlivý Lukaš v bránke boli asi najväčším dôvodo,, prečo Barani vyhrali štvrťfinále vlastne s prehľadom 4:1 na zápasy. 

Výhoda: ťažko povedať

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

Skóre 5:1 hovorí jednoznačne pre Iskru. Najväčší debakel sa zrodil 8. októbra, keď Barani vyhrali 7:1 a v bráne Nitry stál 23-ročný Juraj Halo. Bol to jeho jediný odohraný zápas za Nitru v sezóne (zdroj: flashscore). 

Výhoda: Bystrica

Záver a predikcia

Napriek jednoznačnej dominancii obhajcov z Banskej Bystrice v základnej časti bude playoff iná súťaž. Nitra mala na konci základnej časti najlepšiu formu a aj v prvom kole pavúka z neho sfúkla Nové Zámky bez straty zápasu. Navyše má výhodu prípadného rozhodujúceho zápasu na domácom ľade. 

Banská Bystrica je ale skúsený tím s playoff mentalitou. Ukázali ju aj proti Košiciam, ktoré sa držali až nečakane dobre. Nakoniec boli ale Barani silnejší v hlavách a tesné zápasy povyhrávali. 

"Séria obhajcov" bude jedným z vrcholov hokejového ročníka Tipsport ligy. Predikovať víťaza je takmer nemožné, šance vidíme 51:49 na strane Nitry. Čo sa ale stane, keď sa bude v siedmom zápase série predlžovať, si netrúfneme predpovedať. 

 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár