Päť rokov TakUrčitee: Sto neobjektívnych pisálkov a Top 25 článkov všetkých čias

01.04.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Máme na dresoch už päť hviezdičiek.  (photo: Martin Cejo Bosák)

Máme na dresoch už päť hviezdičiek. / (photo: Martin Cejo Bosák)

Päť rokov dozadu bol na prvého apríla tiež prvý apríl. Vtedy ešte kadekto vymýšľal neuveriteľné správičky na Deň bláznov, dnes už vychádzajú podobne neuveriteľné informácie ako súčasť bežného spravodajstva. Keď sme ohlásili štart Prvého neobjektívneho športového portálu niektorí si mysleli, že ide rovnako o žart. Dnes, o päť rokov neskôr, je dúfam všetkým jasné že to myslíme vážne. Aj keď stále s humorom, nadhľadom a názorom. 

Z projektu, ktorý sme si vymysleli s mojim bratom Kamilom sa stalo naše ďalšie dieťa, ako keby sme ich nemali dosť ;) TakUrčitee.sk dnes oslavuje päť rokov. Ako Telovýchovný vedúci som primerane pyšný. A vďačný všetkým, ktorí sa pričinili že sa mu tak darilo a darí. 

Sto pisálkov

Keď sme so Samom Marcom, Tomášom Prokopom a Marcelom Forgáčom sedeli začiatkom roka 2013 v dnes už neexistujúcom športovom pube a hľadali názov pre nový projekt zhodli sme sa, že existuje podhubie športových fanúšikov, ktorí dokážu o svojej vášni pekne písať. Začínali sme skromne, keď sa dobre pamätám možno štyria, či piati, no hneď sa na TakUrčitee začali namotávať noví autori. Pisálkovia, lebo vieme, že skutočná novinárska robota je predsa len o čosi iné remeslo.  

Za päť rokov sa ich nazbieralo presne sto. Sto chalanov (a medzi nimi pár báb) napísalo na TakUrčitee aspoň jeden článok. Neviem ako vám, mne sa to číslo zdá obrovské. Obrovská je aj moja vďaka. Dvadsaťtri ľudí napísalo viac ako 30 článkov a hoci niektorí sa medzitým posunuli ďalej, v našich srdciach zostávajú navždy a v našich dresoch sú stále vítaní na turnajoch ktorých sa občas zúčastňujeme. 

Napísali sme za päť rokov takmer 4 000 článkov, presne 3985. Priemerná čítanosť? O pár desatín viac, ako 1477 čitateľov na jeden text. Najlepším mesiacom čo sa čítanosti týka bol nedávny olympijský február 2018, na striebornej priečke máme máj 2014 a bronz si drží olympiáda v Soči, teda február pred štyrmi rokmi. 

Klub Stovkárov (a tých, čo sú blízko)

Desať pisálkov sa za päť rokov prepísalo do Klubu stovkárov. Prestížna grupa športových grafomanov získa dnes - priam symbolicky - jedenásteho člena. Martin Marys Pagáč pripravil z dôvodu oslavy našich narodenín unikátny projekt. Športovú hitparádu filmov, v ktorej zoradí postupne do leta každý piatok filmy so športovou tematikou do kategórií. Volá sa TakUrčitee Filmová Liga a máte sa na čo tešiť.

Štyria ďalší sú takpovediac na čakačke. Martin Ferianec sa do Klubu dostane najbližším článkom, Tomáš Tomeček isto ešte skôr, ako bude hokejová liga poznať nového majstra. Cejo prispieva aj obrázkami z ktorých nie sú samostatné články, pripravil nové logo a cover obrázok na Facebook. Vlado Kurek dosiahne na stovku najneskôr pri štarte novej sezóny NFL. 

Denis Bohumil Schvarcz 965
Stewo Biroš 465
Martin Petro 263
Richard Hanzlik 228
Branislav Ježík 167
Štefan Cebro 158
Peter Vretenička 150
Tomáš Kolár 140
Mišo Hudák 103
Andrej Fuksa 101
-----------------------
Martin Ferianec 99
Martin Marys Pagáč 99
Tomáš Tomeček 98
Martin Cejo Bosák 94
Vlado Kurek 92

Nielen písmenká, aj splnené sny

Možno ste si všimli, že nás už nelimitujú písmenká. Od minulého roka sme spustili TakUrčitee Podcast Network, sieť (alebo ako pekne hovorí Martin Petro "rodinu") troch podcastov. TakUrčitee Podcast, Podcast Tenisového sveta a Tutovka, podcast pre tipérov sú tri feedy s moderným obsahom a pridanou hodnotou primárne určeným do vašich mobilov. Spolu sme vydali už 80 epizód. Počúvať ich ale môžete samozrejme aj keď ste na počítači, úprimne povedané je nám to jedno. Hlavne počúvajte. A keď nás odoberáte na iTunes, pridajte hodnotenie a recenziu.

Rozbehli sme aj Youtubový kanál. V spolupráci s komikom legendárnych 3T Stanom Staškom na ňom nájdete Športovku, týždenný súhrn športového diania a netradičné reportáže Stana s taškou. Veríme, že aj video obsah bude pribúdať (sponzori, hláste sa :)) 

Na jeseň minulého roku sme sa rozhodli prejsť z virtuálneho sveta medzi skutočných ľudí. Rozbehli sme Prvú neobjektívnu športovú talkshow - TakUrčitee Live! Spolu so Stanom Staškom sme vyspovedali viaceré športové legendy.

Moja vďaka patrí ľuďom bez ktorých by niečo také nikdy nevzniklo, najmä Jurajovi a Hanke. Spolu so Stanom veríme, že sa aj v tomto roku ešte na Live talkshow uvidíme. 

Top 25

Mnohí sa pýtate, určite ste zvedaví, alebo neviem čo by som si ešte vymyslel, aby som mohol ohlásiť Top 25 najčítanejších článkov všetkých čias. Bez dlhých rečí, tu sú. 

Samo Marec: Ako slovenské víťazstvo vysvetliť Španielom (a Britom a ostatným) 58 546
Laco Králik: Otvorený list „slovenského hádzanára“ slovenským hádzanárkam 25 448
Patrik Tatranský: Trikrát a dosť! 25 391
Telovvýchovný vedúci: Komentár: Hrozí najväčší hokejový paradox na olympiáde 24 330
Martin Petro: Slovan zhnil 22 082
Peter Vretenička: Najvtipnejšie mená hráčov všetkých čias v NHL 21 621
Telovýchovný vedúci: Keď mladý fanúšik NHL použije Google Translator... 20 414
Karin Tomečková: Otvorený list rodičov Karin Tomečkovej slovenskému premiérovi 19 886
Peter Vretenička: TOP 6 slovenských hokejistov bez medaily z MS 18 662
Laco Králik: Kmotrík rozpustil futbalový Slovan 18 410
Martin Petro: Minúta po minúte: Šialená exhibícia 17 095
Telovýchovný vedúci: Podvod, škandál, trápni Nemci. Slovákom znova ublížili 16 216
Andrej Fuksa: Čo tam zasa robí ten XXX? 15 997
Telovýchovný vedúci: 5 najidiotskejších prejavov slovenského fanúšika 15 871
Martin Cejo Bosák a Richard Hanzlík: Mapa olympijských odchovancov 15 293
Samo Marec: Prečo sú majstrovstvá sveta omnoho lepšie ako majstrovstvá Európy 14 901
Martin Petro: Ako vysvetliť Slovákovi prehru s Anglickom 13 859
Štefan Cebro: Neklamme si, zle hrá zatiaľ aj Šatan 13 746
Laco Králik: Hokejová Extraliga s novými atraktívnymi účastníkmi 12 968
Martin Petro: Slovensko nosí tvár, ktorej sa ostatní boja 12 942
Martin Cejo Bosák: Nepochopený Laco 12 595
Ivan Kováč: Zrušme projekt Orange20 12 250
Laco Králik: Otvorený list futbalovému anonymovi 12 075
Samo Marec: Prečo ľudia nemajú radi Lionela Messiho? 11 952
Telovýchovný vedúci: Ďalší trapas hokejového translatora. Nad tatrou sa čo??? 11 906

Stále viac športu? TakUrčitee! 

To boli najčítanejšie články no ak k nám chodíte pravidelne viete, že čítanosť nie je a nebola jediným ani hlavným kritériom nášho obsahu. Motocharty Braňa Ježíka patria k najlepšiemu, čo sa dočítate na slovenskom internete o formule 1, ako nikto píšeme o NFL, a tak ďalej, a tak podobne. 

Napríklad ste si obľúbili rubriky, ktoré sa časom stali kultovými. Na Pondelkové Tréneroviny Richarda Hanzlíka netrpezlivo čakáte každý pondelok, posledné sezóny hokejovej ligy sprevádza aktuálnou formou klubov Ľadovo ostrý rebríček Tomáša Tomečka. Aktuálne prinášame štýl a eleganciu na futbalové ihriská v projekte Fešák na lajne, ako som písal vyššie, štartuje aj Filmová liga TakUrčitee. 

Na otázku, či budeme aj v ďalšej päťročnici prinášať stále viac športu máme jednoduchú odpoveď: TakUrčitee! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár