Banská Bystrica má playoff mód a nikto proti nemu nevie hrať

03.04.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Patrik Lamper. (photo: SITA/Jakub Julény)

Patrik Lamper. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Keď pred dvoma rokmi Banská Bystrica vypoklonkovala Košice zo semifinále playoff hokejovej ligy písal som, že hrá neslovenský hokej. Tréner Országh v ňom pokračuje dodnes a Iskra Smrečina má nakročené do tretieho finále za sebou. Hoci až štvrtý nasadený kolektív v aktuálnom ročníku, Banská Bystrica nedáva víťazovi základnej časti z Nitry v semifinále žiadnu šancu. Už dnes môže postup na domácom ľade dosiahnuť. 

Playoff mód

Barani boli dlho v hre o prvé miesto v základnej časti, no nakoniec skončili štvrtí. Vo februári prehrali v Detve, v predposlednom zápase základnej časti v Liptovskom Mikuláši a na záver aj doma s Popradom a skončili tak za Nitrou, Zvolenom aj Trenčínom. Evidentne si z toho ťažkú hlavu nerobili. S prvým zápasom vyraďovacieho turnaja zapli playoff mód a nikto proti nemu (zatiaľ) nevie hrať. 

Košice sa snažili prispôsobiť a odohrali dobrú sériu. Hrať ale fyzický hokej so zameraním na precíznu defenzívu a útočnú efektivitu je im ale cudzie. Možno aj preto sa vo vyrovnaných zápasoch presadili psychicky odolnejší Bystričania. Štvrťfinále zvládli v piatich zápasoch a je možné, že na postup do finále budú potrebovať ešte o jeden menej. Prvé tri proti Nitre už vyhrali. 

Základ úspechu je v aktívnej obrannej hre. Košice spolu s Nitrou strelili v základnej časti 372 gólov, alebo 3,32 na zápas. V kľúčových pätnástich tretinách (od začiatku štvrtého zápasu proti Košiciam po koniec druhej tretiny tretieho zápasu proti Nitre) strelili tí dvaja dohromady štyri. Nitrančanom sa v šestnástej - poslednej včerajšej - podarilo za Lukáša dostať tri puky, nebolo im to ale nič platné. Prehrali 3:6 a dnes má Bystrica prvý ako sa hovorí mečbol. 

Barani majú znova výborne poskladaný tím pre playoff. Silu útokov rozloženú na viacero hráčov, lokálnych bojovníkov dopĺňajú asertívni hráči zo zámoria, ktorí sa vo vyraďovacom turnaji cítia ako ryby vo vode. Jan Lukáš drží v semifinále úspešnosť zásahov blízko 95%. 

Famózny útok Nitry si v prvých troch zápasoch ani neťukol. Banská Bystrica vyhrala proti Corgoňom posledných sedem duelov a dostala sa im pod kožu. Krištof, Paulovič, Slovák a všetci ostatní Nitrančania bojujú už viac sami so sebou. Baranom stačí vyhrať jeden zápas a sú po tretíkrát za sebou v poslednej sérii hokejového ročníka. 

Druhé semi hovorí, že... 

O postupe Bystrice dnes nikto nepochybuje, ak by sa Nitre podaril obrat, bol by najväčší v histórii. Pohľad na druhé semifinále hovorí, že Barani budú favoritom aj vo finále, aj keď v ňom nebudú mať výhodu domáceho ľadu. 

Séria Trenčína so Zvolenom je (chvalabohu) vyrovnaná. Obaja potenciálni vyzývatelia Bystrice hrajú oduševnený hokej, padá veľa gólov. Zároveň robia veľa chýb, niektoré priam školácke. Proti Iskre si ich nebudú môcť dovoliť. Ani nie preto, že by Barani využili úplne každú. Skôr kvôli tomu, že oni im neponúknu takmer žiadnu. Aj to je jedným z výrazných znakov playoff receptu, ktorý predpisuje tréner Országh. Žiadne zbytočné vylúčenia, žiadna otvorená obrana. Štyria červení pekne zoradení na modrej čiare. Základ úspechu leží vo vlastnej tretine. 

Hokej, ktorý hrá tretiu sezónu Banská Bystrica je stále neslovenský. Zodpovedný, bojovný a mimoriadne nepríjemný pre súpera. Odhodlanie, s akým Barani kráčajú za druhým titulom v klubovej hitórii, je z priamych prenosov priam citeľné. 

Trenčín aj Zvolen budú mať vo finále plné rukavice práce. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár