Filmová Liga TakUrčitee: Hokejové filmy

06.04.2018 / Martin Marys Pagáč
Každý vie, čo bol Miracle on Ice. (photo: SITA/AP Photo)

Každý vie, čo bol Miracle on Ice. / (photo: SITA/AP Photo)

Dámy a páni, vhadzujeme buly. Náš prvý filmový minirebrík zo série Filmová liga TakUrčitee (písali sme o nej v nedeľu), je na svete. Rozhodli sme sa začať športovým odvetvím, ktoré je z nepochopiteľných príčin stále najpopulárnejším športom našich zemepisných šírok, výšok, aj hĺbok. Každopádne, Lintnerove play-off vrcholí, majstrovstvá sú za rohom a možno si aj hokejový Slovan spomenie, aký šport ho platí. Usaďte sa do kresiel a „nalaďte“ sa na filmovú vlnu. Snáď po niektorej z našich inšpirácii siahnete už tento víkend.

Prešľapy

Hneď na úvod treba povedať, že nie je veľa kvalitných hokejových filmov. Nemá ich kto robiť a keď už, pustí sa do toho Amerika, pre ktorú sa tento šport ledva dostane do top päťky, napriek tomu, že majú NHLku, alebo, čo je ešte horšie, nejaký film nakrúti Kanada. Preto porušujeme tradíciu, ktorú sme ešte ani nenačali a ponúkame až 4 prešľapy, ktoré radšej obkorčuľujte.

Prešľap číslo

4

Originálny názov

Sudden Death (1995)

Slovenský názov

Náhla smrť

ČSFD

49/100

IMDB

5.7/10

Rotten Tomatoes

54/100 (kritici), 38/100 (diváci)

Výsledok

Na 4. miesto z tých nie veľmi podarených filmov sa nám dostala testosterónom nabitá akcia v podaní Jean-Claudea Van Damma, požiarneho technika, ktorý na finále Stanley Cupu zobral svoje deti. Ako na potvoru sa teroristi rozhodnú vyhodiť štadión do vzduchu a hlavný hrdina (nechcite, aby som skloňoval jeho meno ešte raz) si zaspomína na časy, keď bol ešte svižný vyrysovaný požiarnik a rozhodne sa zachrániť tisíce životov. Ako rukojemníka si totiž zobrali jeho dcéru! Osudová chyba teroristov, zápas Tučniakov s Jastrabmi ide trochu bokom, no kto má rád klasické akčné filmy, môže tento vyskúšať.

Glosuje Martin Cejo Bosák

To boli časy, tie roky 90te v NHL. Ale žiadny Tom Barrasso ani Ken Wregget v bráne Tučniakov. Toliver, a.k.a. Jean-Cluade Van Damme. Vo filme stihne zbiť maskota, ako vyklepaný brankár v sklze vychytať akože Tonyho Amonteho, dostať DKZ za bitku a samozrejme zachrániť svet.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

Score: A Hockey Musical (2010)

Slovenský názov

Skore - Hokejový muzikál

ČSFD

60/100

IMDB

4.5/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 46/100 (diváci)

Výsledok

Istého kanadského chlapca neskutočne baví hrať hokej, aj keď o svetovom hokejovom prehľade nemá páru. Všimne si ho skaut a rozhodne sa z neho spraviť budúcu Cindy Crosbyovú. Alebo tak nejak. Chlapec pochopí, že hokej, to nie je len strieľať góly, ale aj narážať na mantinely, zaľúbiť sa, spievať a tancovať. Pozor, predstaví sa tu aj pramatka moderného muzikálu, Olivia Newton-John.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Chlapský šport potupne zženštený do muzikálu. Za tieto nápady aj niekto platí? Musím zistiť. Mňa by tiež napadla kopa podobných kravín.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

MVP: Most Valuable Primate (2000)

Slovenský názov

VIP: Velmi inteligentní primát

ČSFD

48/100

IMDB

3.8/10

Rotten Tomatoes

20/100 (kritici), 39/100 (diváci)

Výsledok

Po údajnom úspechu psa, ktorý hrá basketbal nám nápaditá produkčná spoločnosť na 2. priečku hokejkofóbie prihodila šimpanza – hokejistu. Laboratórny opičiak Jack, ktorý zabudne vystúpiť z vlaku a ocitne sa... Samozrejme, že v Kanade.

Glosuje Michal Mácsai

Keď počujete z tribúny zimného štadióna kričať na hráča "to by aj opica lepšie zahrala ako ty", viete, že pán je znalec! Určite videl tento skvost športových filmov, kde mladý šimpanz Jack pomôže univerzitnému hokejovému tímu k úspechu. Talent ako Crosby či Ovečkin poblázni Kanadu. Keďže naša zlatá hokejová generácia odzrela a systém mládeže nám nefungoval, na Takurčitee sme ho práve objavili - naučme aj u nás opice korčuľovať!

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Slap Shot 2: Breaking the Ice (2002)

Slovenský názov

Tvrdá hra 2

ČSFD

51/100

IMDB

4.3/10

Rotten Tomatoes

0/100 (kritici), 36/100 (diváci)

Výsledok

Opicu na korčuliach len tak niečo neprekoná, my sme sa však rozhodli vytiahnuť na svetlo sveta ešte jednu nechuťovku. Pokračovanie známeho hokejového filmu plného násilia prináša zívanie do prázdnoty. A to k tomu bola ešte natočená aj trojka!

Glosuje Martin Marys Pagáč

Oficiálny text distribútora hovorí: „Pripravte sa na akčnú komédiu a záchvaty smiechu.“ Po dvadsiatich piatich rokoch sa rozhodli tvorcovia oprášiť kultovú hokejovú mlátičku a dopadlo to tak, ako to u väčšiny pokračovaní dopadá. Zle, ak nie horšie.

Zásahy

Aby sa nám rebríček skladal z desiatich filmov, medzi zásahmi sa nám trepoce len šesť pukov v sieti. Keby sme brali do úvahy životopisné filmy, určite ich nájdeme viaceré s hokejkou vysoko, no na tie príde rad niekedy inokedy.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Les Boys (1997)

Slovenský názov

Les Boys

ČSFD

X/100

IMDB

6.6/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 85/100 (diváci)

Výsledok

Na 6. miesto tých dobrých filmov sa nám dostala ľahká kanadská športová komédia, ktorá opisuje radosti a strasti amatérskeho klubu. Film sa vysmieva z klasických chlapských stereotypov a dostane vás do príjemnej hladiny. Možno aj do túžby siahnuť po hokejke. Predsa len, v hlavej úlohe sa predstaví Marc Messier. Od svojho známeho hokejového menovca, Marka, sa líši len v jednom písmene. Aj to sa číta rovnako.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ako sa k sebe správajú chlapci v šatni, či sprche? Ak to zaujíma vaše nežné polovičky, neváhajte a pustite im týchto junákov.

Zásah číslo

5

Originálny názov

The Mighty Ducks (1992)

Slovenský názov

Šampióni

ČSFD

62/100

IMDB

6.5/10

Rotten Tomatoes

18/100 (kritici), 65/100 (diváci)

Výsledok

Emilio Estevez (brat Charlieho Sheena) sa v tomto filme predstaví ako úspešný právnik, ktorý poruší zákon a poriadok, a musí si odslúžiť povinné hodiny ako hokejový tréner detí, ktoré nevedia hrať hokej. Samo o sebe to znie ako otrasná zápletka, no film je natočený sťa ľahká a veľmi pozerateľná komédia. Preto sme ju zaradili na miesto číslo 5.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Rodinná komédia z produkcie Walta Disneyho o tom, že aj babráci vedia vyhrať nejaký ten zápas, keď majú dobrého trénera a dodržujú herný systém. Možno by sa naši hokejisti mohli inšpirovať a do najbližších MS nacvičiť povestné “létající Véčko”.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Youngblood (1986)

Slovenský názov

Youngblood

ČSFD

64/100

IMDB

6.1/10

Rotten Tomatoes

38/100 (kritici), 69/100 (diváci)

Výsledok

Seriálový Rob Lowe mal predsa len aj dobrú filmovú úlohu, keď ešte kružidlom špáral do lavice. Po boku Patricka Swayzeho ho tu môžeme vidieť na 4. priečke ako mladého a veľmi talentovaného hokejistu, ktorý je na tento šport príliš krehký. Európsky futbal však v roku 1986 nebol v USA veľmi populárny, tak sa Rob rozhodne vytrvať v drsnom hokeji a zoceliť sa, aby ho plexisklo nefackovalo pravidelne v každej tretine.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Rocky v hokejovom vydaní. Nieže by to bolo dobré, ale bol to asi prvý film s hokejovou tematikou, ktorý som kedy videl. Rob Lowe je v prvej tretine mladý talent, ktorý sa v druhej opustí ale v tretej po dôraznom dohovore Patricka Swayzeho rozhodne svojim víťazným gólom, ktorý neplatí hneď ale až keď sa puk prestane hýbať.

Zásah číslo

3

Originálny názov

Mystery, Alaska (1999)

Slovenský názov

Záhada na Aljaške

ČSFD

66/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

38/100 (kritici), 66/100 (diváci)

Výsledok

Keď dostaneme do futbalovej kvalifikačnej skupiny nejakého trpaslíka, hovoríme o mužstve zloženého z bankárov, učiteľov, či skladníkov a čudujeme sa, ako takíto dokážu potrápiť profesionálne trénovaných Hamšíkov. Oblečme to do hokejových chráničov a máme Záhadu na Aljaške, ktorá obsadila bronzovú priečku. Šerif Russel Crowe kapitánuje svoj amatérsky tím v zápase s Jazdcami.

Glosuje Tomáš Tomeček

Jeden z tých filmov o hokeji, ktorý poteší oko nenáročného diváka. Veľký Goliáš New York Rangers príde do malého kúta Aljašky spropagovať hokej a postaví sa proti „Dávidovi“ v mestečku Mystery. Asi ako keď do Bratislavy prišli hráči Tampy Bay... či? Všetci vieme ako to vo filme dopadne, napriek tomu prekvapia vtipné momenty ako predlžovanie Americkej hymny a  podobne. Práve takéto maličkosti na snímku vrhajú lepšie svetlo oproti nespočetnému množstvu podobných adaptácii vo všetkých športoch. A Russel Crowe bol dobrou voľbou.

Zásah číslo

2

Originálny názov

Slap Shot (1977)

Slovenský názov

Tvrdá hra

ČSFD

60/100

IMDB

7.4/10

Rotten Tomatoes

83/100 (kritici), 89/100 (diváci)

Výsledok

Zdá sa vám názov povedomý? Áno, o pokračovaní tohto filmu sme už písali a radšej viac písať nebudeme. Jeho predloha sa ale vo svojej dobe tešila veľkej obľube. Veterán Paul Newman už má najlepšie za sebou, no túži stoj čo stoj dostať svoj provinčný tím tam, kam nepatrí. Naverbuje trojicu netradičných surovcov, ktorí na ľade rozpútajú krvavú šou. Labilné žalúdky a vyznávačov technického hokeja veľmi nepotešíme, no ak sa chcete pozrieť na mäsiarsku prácu v čiernej komédii, pozývame.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Traja bratia, ktorí predbehli dobu. Beetlesáci s hrubými sklíčkami na okuliaroch a ešte hrubším hokejovým prejavom. Zatiaľ sa na nich mnohí chcú podobať len výzorom, no keď budú hipsteri schopní udierať tak, ako bratia Hansonovci, zatočíme s extrémizmom ručne-stručne.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Miracle (2004)

Slovenský názov

Hokejový zázrak

ČSFD

79/100

IMDB

7.5/10

Rotten Tomatoes

80/100 (kritici), 90/100 (diváci)

Výsledok

Kráľom hokejových filmov je jednoznačne americký zázrak. Vyvrcholenie studenej vojny, v ktorej má Sovietsky zväz hokejovo výrazne na vrch, sa rozhodne strhnúť na svoju stranu Kurt Russel s jeho umnou víziou a stratégiou pri americkom kormidle. Keď si to pozriete, len tak zo zážitku nevykorčuľujete.

Glosuje Andrej Fuksa

Ak prekonáš samého seba, si absolútny víťaz. Potom ani Sovieti nie sú súper.

Predĺženie

Zvykajte si. Budú aj bonusy. Tento sa na vás rúti zo striedačky a určite neoľutujete jeho pozretie. Nezabudnite si chrániče na zuby. Do športovania o týždeň.

Originálny názov

Goon (2011)

Slovenský názov

Goon

ČSFD

72/100

IMDB

6.8/10

Rotten Tomatoes

82/100 (kritici), 70/100 (diváci)

Výsledok

Prostoduchý Seann William Scott, teda, jeho postava v tomto filme, Doug, si uvedomí, že nemá nadanie na nič. Nie je ani bystrý, ani šikovný, no raz si dobre v hľadisku udrie, tréner si to všimne, a z Douga sa stáva hokejista. Má jasné pokyny. Nie je tam od toho, aby hral hokej. Má sa len biť. Podarená komédia pre tvrdých chlapcov, ktorá sa minulý rok dočkala aj pokračovania. To som ešte vidieť nestihol.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Ak máte radi rýchly, technický, kombinačný a útočný hokej tak tento film nepozerajte. Ale ak máte radi Stiflera v úlohe slušáčika, ktorý na ľade zmastí do krvi každého, kto a mu postaví do cesty a popritom sa snaží zbaliť jednu babu potom by vás to mohlo zaujať.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár