Saganova prvá dlažobná kocka

09.04.2018 / Miloš Kubalík
Pred Petrom Saganom šiltovku dole.  (photo: SITA/Michel Spingler)

Pred Petrom Saganom šiltovku dole. / (photo: SITA/Michel Spingler)

Peter Sagan rozhodol, že Lidl tento týždeň predsa len nenasadí zľavy na francúzske výrobky. Tím Quick-Step našiel svojho premožiteľa na najslávnejšej, najmonumentálnejšej a najpekelnejšej klasike. Paríž – Roubaix písalo jednu z ďalších epických story a majster sveta bol hlavným účinkujúcim. Prvýkrát v kariére mu peklo severu doprialo na velodróme v Roubaix boj o víťazstvo, prvýkrát ho aj dosiahol. Nechceme si tu takto verejne prihrievať nedeľnú polievočku, ale my sme mu to trošku počas víkendu predpovedali. Teda minimálne radili čo má robiť, keby to náhodou nevedel. A bum ho tam. Dlažobná kocka bude u Saganovcov v obývačke.

Skvelé, perfektné, grandiózne!

Presne takého Petra chceme. Lietajúceho v pelotóne, hladného po úspechu. Nie v každých pretekoch je to možné, ale keď už, tak poriadne. Pri nástupe do útoku 54 kilometrov pred cieľom tep stúpol na 320 a grafiku na obrazovke sme sledovali so zatajeným dychom. Kilometre sme tlačili očami dole a náskok vedúcej skupiny zase opačne. Finále bolo famózne, predchádzali mu ale iné, rovnako dôležité okamihy.

1. Vhodný moment

Peter vystihol vhodný moment na rozhodujúci útok. Dovtedy nastupovali jazdci z Lidlu (sponzora tímu Quick-Step), skúšal to Štybar, Gilbert a všetko nasvedčovalo tomu, že preteky budú mať rovnaký priebeh ako minulotýždňové Ronde. Nakoniec však z ničoho nič zaútočil Sagan a všetci sa len pozerali ako im dúhový dres mizne v prachu. Zrazu sa Quick–Step dostal do problémov a kým si favoriti uvedomili, že aký vážny je Saganov útok, bolo neskoro.

2. Nepochopiteľná reakcia favoritov

V tomto je cyklistika trochu čudný šport. Trojnásobný majster sveta, víťaz Ronde, top favorit na všetkých pretekoch kde príde a nikto, nikto nereaguje na jeho útok. Nastala trochu podobná situácia ako pred týždňom, keď na Ronde ušiel Terpstra. Súperi Sagana takto podceniť nemôžu ani 54 km pred cieľom. Nikde. Nijako. Vďaka však za to.

 3. Tím

Marcus Burghardt s Danielom Ossom, Bodnarom aj Jurom Saganom dovtedy lepili všetky diery na ceste. Po Saganovom útoku ostal Burghardt takticky vynikajúco na čele skupiny a voľným tempom umožnil Petrovi nabrať dôležité sekundy. Rovnakú prácu robil neskôr aj Daniel Oss. Bora preteky zvládla takticky perfektne.

4. Silvan Dillier

Príchod Sagana pokropil živou vodou uniknuvších jazdcov a videli sme, čo už dlho nie. Spoluprácu so Saganom na čele. Cyklisti, ktorí by nemali šancu na úspech, zrazu bojovali o pódium. Silvan Dillier, majster Švajčiarska, nakoniec ostal s Petrom sám. Kým Peter ťahal najmä dlažobné úseky, Švajčiar mu na férovku striedal na ceste. Všetka česť jeho výkonu, udržať sa Sagana na pavé nie je jednoduché ani pre Štybara a spol.. To bol základ úspechu oboch cyklistov a ich vzájomné podanie rúk na konci len ukázalo, že aj cyklistika je férový šport.

5. Výkon a žiadne technické problémy

Majster sveta sa predviedol v starom šate, práve on tvoril preteky. Favoriti na čele s Terpstrom a GVA išli ako sa hovorí "podlahu," ale na kamenných úsekoch bol Sagan veľmi rýchly a nedovolil stratu náskoku. Stihol si aj imbusovým kľúčom za jazdy dotiahnuť uvoľnený predstavec na bicykli. Po rokoch smoly, to bol jediný technický problém, ktorý ho včera postrehol.

Ďalšie do zbierky

Kto chce vyhrať monument, musí mu ísť v ústrety. Peter Sagan dosiahol svoje najkrajšie víťazstvá práve po odvážnom útoku a jazde na hrane. Hop alebo trop. V roku 2015 si po krásnom samostatnom úniku obliekol v Richmonde prvý krát dúhový dres pre majstra sveta. O pár mesiacov neskôr vyhral prvý monument - Okolo Flámska, kde deklasoval konkurenciu a do cieľa prišiel úplne sám.

Včerajšie monumentálne predstavenie na Pekle severu sa zaradilo k vyššie spomínaným. Veríme, že ešte nejakú dlažobnú kocku do zbierky pridá. Nech má dosť materiálu na malý chodník slávy.

Pekný štart do nového týždňa, čo poviete?

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár