Fešák na lajne a quattro Šlágroni: ZiZou ligu vzdal

10.04.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
ZiZou. (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

ZiZou. / (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Niektorí cez víkend oslavovali, iní len oslavovať chceli. Európske futbalové trávniky sa pomaly ale isto zelenajú prirodzenou zelenou, čiary pri nich sú ale stále rovnako biele. Na nich stoja tréneri, na ktorých sa zameriavame v jarnom seriáli Fešák na lajne. Aj dnes si dáme quattro Šlágroni a štyroch trénerov, z ktorých jedného posuniete na základe hodnotenia jeho štýlu do finálovej zostavy.

A aj dnes vzdáme poctu jednému slovenskému trénerovi. Dnes ním je Jozef Bubenko. Jeden z vás, čo sa zapojíte, získa špeciálny reprezentačný dres s jeho podpisom.

quattro Šlágroni v minulom týždni neprialo domácim tímom. Nevyhral ani jeden, hoci favoritmi boli možno aj traja z nich. Žeby zaradenie do nášho výberu zväzovalo kopačky? To ťažko, skôr tlak dôležitých zápasov, lebo každý mal o čo hrať. Jeden o titul, iný o Ligu majstrov a teda prísun najlepších futbalových eurofondov v budúcej sezóne.

Real Madrid - Atlético Madrid 1:1

Pre Real sa počítajú evidentne len a iba trofeje. Získať môžu - a verte tomu že chcú - ušatý pohár Ligy majstrov, aj preto sa zdá že Zidane má domácu ligu už tak trochu na háku. Jasné, aj o druhé miesto v La Lige sa treba snažiť, hlavné hracie dni sú na jar ale pre bielych baleťákov uprostred týždňa. Zinedine to v nedeľu dokázal na Bernabeu tak, že hoci má v ultraforme Ronalda a na druhej strane trávnika mestského rivala Atlético, CR7 nechal dať si svoj obligátny gólik a po hodine ho stiahol do sprchy.

Real v zápase dominoval lebo na jar má formu, ktorá pasuje tím na top favorita euroligy šampiónov. Atléticu pustil lobdu len na 30% času, na strely to bolo 30:9 a napríklad na rohy 11:2. Hostia vyrušovali pohodu v brejkov, Griezmannovi sa podarilo vyrovnať pár minút po už spomínanom góle už spomínaného hráča Pusiniek.

Remíza Realu poškodila, krčí sa na nedôstojnom štvrtom mieste tabuľky La Ligy. Nie, žeby sa mal koho báť, Betis za ním stráca 15 bodov. Čím dlhšie bude hrať v Lige majstrov, tým väčšia šanca je, že z La Ligy môže odísť bez medaily.

Simeone ste už medzi Fešákov poslali, dnes nominujeme Zidana. Hlasuje sa ako obyčajne pod článkom, predtým čítajte podrobné hodnotenie obliekacieho štýlu skvelého futbalistu a nádejného trénera. Hodnotí Marek Liso z Marco Mirelli

Hodnotenie štýlu

RB Lipsko - Bayer Leverkusen 1:4

Bayern oslavoval titul v sobotu po zápase proti Ausburgu, v Bundeslige sa už dávno hrá len o druhé miesta a miestenky do pohárovej Európy. Lipsko je stále v Európskej lige a dokazuje každosezónne potvrdzované pravidlo, že sedieť na dvoch stoličkách sa často končí tak, že padnete medzi ne a narazíte si veď viete čo. Medzi druhým a siedmym miestom je ledva deväť bodov, každý vzájomný zápas dvoch zúčastnených je teda za šesť. Jeden taký hrali Býci proti Farmaceutom.

Lipsko malo pred zápasom náskok jedného bodu a po sedemnástich minútach náskok jedného gólu. Body by sa zišli a veru aj viac gólov. Na Sabitzerov otvárak reagoval mladík Havertz (reprezentuje nemeckú U19) gólikom priamo do šatne v poslednej minúte prvého polčasu. Domáci šli do depky a Leverkusen do kabín s vierou v lepšie druhé polčasy. Tak aj bolo.

Do desiatich minút druhého polčasu bolo vybavené. Tréner Herrlich ordinoval taktiku "dáme dva góly za desať minút", Brandt s Retsosom sa postarali o aplikovanie lúpt do bránky maďarského neboráka Gulacsiho. Dvadsať minút pred koncom šupol poistku Volland, Lipsko utŕžilo medzi dvoma zápasmi s Marseille v EL debakel, ktorý ho môže mrzieť. Je totiž až šieste a v súboji o štvrté miesto stráca dych.

Stratíte dych pri pohľade na štýl trénera Hasenhuttla? Hodnotí Marek Liso a vy hlasujete pod článkom.

AS Rím - Fiorentina 0:2

O titul sa v Serie A bojuje na iných frontoch, zápas Rimanov a Fiorentiny bol dôležitý podobne ako v Nemecku z pohľadu iných pohárov. Scudetto získa Juventus (alebo Neapol, ktorému by sme to dopriali viac, no ale štyri body sú manko), AS háji zo všetkých síl pozíciu číslo 4. Ligu majstrov po štvorke na Nou Campe nevyhrá, vieme všetci. Ak chce aj v septembri počúvať najkrajšiu futbalovú pesničku, nemal by doma prehrávať ligové zápasy s mužstvami, ktoré sú v tabuľke pod ním.

Fiorentina ale prišla do Ríma odhodlaná napodobiť Barcelonu a streliť domácim nejaké ako sa hovorí góle. Nevedno čím si umýval hlavu Saponara, skrsli mu v nej v prvom polčase dve gólové asistencie. Benassi a Simeone pochopili a upratali dve lopty za Brazílčana Alissona v domácej bránke a mohlo sa začať betónovať.

Držanie lopty 75% k 25% a počet striel 15:0, taký je sumár druhého polčasu vo Večnom meste. Džeko a kamaráti ale strelili nula gólov a tak to sudca Fabbri radšej po šiestich minútach nadstaveného času odpískal. AS je štvrtý, o bod pred jedným a osem pred druhým Milánom. Sedem kôl pred koncom sa zdá, že aj okolo štvorky to v Serie A bude husté.

Stane sa tréner DiFrancesco aspoň postupujúcim do finálovej zostavy najštýlovejších futbalových trénerov Európy? Hlasujte po prečítaní hodnotenia jeho štýlu v našom hlasovaní.

Alkmaar - PSV 2:3

O Holandskej Eredivisie veľa nepíšeme. To ale neznamená, že sa v nej nekope dobrý futbal. Nizozemci aktuálne nezažívajú slávne časy, no niekto aj tam titul vyhrať musí. V sobotu hral prvý u tretieho, využili sme príležitosť nominovať za Fešáka aspoň jedného bludného Holanďana.

Tým prvým je PSV, klub z Eidhovenu má na čele komfortný náskok. Ajax stráca sedem bodov a keďže nemajú viac miesta v Lige majstrov, títo dvaja sa o ňu pôjdu pokúsiť na konci leta. Predtým treba ale rozhodnúť kto  bude majstrom. Alkmaar je tretí a chcel sa proti PSV v šlágroni kola holandskej ligy vytiahnuť. Weghorst si zobral slová trénera po bezgólovom polčase k srdcu a za pätnásť minút druhej časti fúkol dva.

PSV ale nebude majstrom len tak pre nič, za nič. Otočili na kompletku za päť minút keď medzi 74. a 79. strelili traja strelci tri góly. Rozhodujúci z penalty van Ginkel. Či trafil van Vinkel sme nezisťovali, hlavne že to tam padlo. Snahu Alkmaaru o vyrovnanie zmaril stopér Vlaar, keď sa nechal pred koncom vylúčiť a domáci museli dohrávať oslabení. Eredivisie vyhrá PSV, čítali ste to tu ako prví. Teda, jedine že by nevyhral.

Bludným Holanďanom nominovaným na Fešáka je Philipe Cocu. Povedal si Marek Liso z Marco Mirelli pri pohľade na jeho štýl "no ty Cocu"?