Hlava proti hlave: Finálové preview

13.04.2018 / Tomáš Tomeček
Kuk, vyletí vtáčik.  (photo: SITA/Jakub Julény)

Kuk, vyletí vtáčik. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Lintnerligové finále klope na mantinely Trenčianskymi aj Bystrickými hokejkami. Kto bude úspešnejší vo finálovej sérii? Napovedať môžu štatistiky.

PRESILOVKY

Vojakci aj Barani mali presilovky v základnej časti skôr priemerné - vsietili zhodne po 37 gólov a obsadili delené 4. a 5. miesto. Najúspešnejší boli žilinskí Vlci s 50 gólmi, najhorší hráči Nových Zámkov so 7 zásahmi. Vo využívaní presiloviek sa obe mužstvá pohybujú v „zlatom strede“ - Dukla 16,59%, Bystrica 17,13%. Barani úplne prepadli v presilovkách 5na3. V základnej časti nedokázali streliť gól, Vojaci skórovali trikrát. 

Trendy v playoff pokračujú, Trenčín v prvých dvoch sériách využíval presilovky na 21,6%, Barani len 16,3%. V hre o dvoch hráčov dala Dukla jeden gól pri piatich príležitostiach, Bystrica žiaden pri štyroch. Výhoda? Trenčín. 

OSLABENIA

Vojaci boli v základnej časti majstri, čo sa týka hry v oslabení – inkasovali len 29 gólov v 56 zápasoch, o 8 menej ako Barani. V tabuľke pre oslabenia obe mužstvá delilo osem miest. Bez gólu prežili hráči Dukly 86,94% oslabení, Barani „len“ 82,79%. 

V playoff sa to otočilo. Trenčín zvládol 85,7% oslabení, Bystrica až 90,7%. Výhoda skôr na strane Stredoslovákov. 

VZÁJOMNÉ ZÁPASY V PREBIEHAJÚCEJ SEZÓNE

V doterajších šiestich vzájomných zápasoch sa z výhry vždy radovalo domáce mužstvo a iba v jednom prípade stratilo bod za výhru v predĺžení. Čisté konto si udržali Lukáš a Handlovský. Najjasnejšie víťazstvo sa zrodilo pod Urpínom, Bystrica vyhrala 5:2. 

Výhodu domáceho ľadu majú vo finále hráči Trenčína. Séria sa začína dnes podvečer. 

Kapitáni

BRANKO RADIVOJEVIČ

Rodák z Piešťan hokejovo vyrastal v Trenčíne a v súčasnosti je kapitánom trenčianskej Dukly. Má na konte dve medaily z MS, striebro z Petrohradu a Helsinský bronz. Dokázal doviesť k titulu bielych tigrov z Liberca. V aktuálnej sezóne má priemer bod na zápas a jeho príchod bol jedným z kľúčových pre totálny obrat Dukly Trenčín, ktorá takto pred rokom hrala o záchranu. V 45 zápasoch zapísal 16+29 a v hodnotení +/- úctyhodných 24 bodov v základnej časti. V play-off má bilanciu 4+4 v 10 zápasoch.

TOMÁŠ SUROVÝ

Banskobystričan ako repa. V seniorskej kategórií mu na krku visela strieborná medaila pri „Škandinávskom zázraku“ v 2012. V aktuálnej sezóne zaknihoval 42 bodov v 48 zápasoch a v +/- dosiahol 9 bodov. Je kapitánom „baranov.“ Dúfame, že naskočí na ľad počas finálovej série, na začiatku štvrťfinále ho škaredým lakťom do hlavy vyradil z hry Košičan Dudáš. 

ZAUJÍMAVOSTI

Eric Faille (Bystrica) zaznamenal tretí najrýchlejší gól v sezóne – v zápase pohronského derby proti Zvolenu sa trafil už po 16 sekundách hry. Ondrej Mikula (Trenčín) vsietil gól v čase 59:59 proti Detve, pri záverečnej Powerplay.

Najviac trestných minút v zápase inkasoval trenčiansky hokejista Deveaux, 39 v zápase proti Zvolenu.

ŠTADIÓNY

Štadión Pavla Demitru v meste módy pojme až 6150 divákov, na finále celkom určite ešte o čosi viac ako hovorí oficiálna kapacita. Postavený bol v roku 1960 a po legendárnom hokejistovi bol pomenovaný v roku 2011.

Štadión Hronské predmestie 4, pojme 2841 divákov. Zrekonštruovaný bol v roku 2009.

PROGNÓZA

Barani majú prepracovaný obranný systém, Vojaci dobré presilovky. Oremus aj Országh sú na trénerskom poli to najlepšie, čo máme ako krajina k dispozícií. V sérií zrejme rozhodnú maličkosti, napríklad dlhšia až 9-dňová prestávka Baranov oproti len štvordňovej pauze hráčov Dukly od posledného stretnutia. Alebo absencia Tomáša Surového.

Očakávame minimálne šesť zápasov a výhru Baranov. Vy ako?

Podcast

Finálovej sérii sa venuje aj aktuálny TakUrčitee podcast. Popočúvajte, čo si o súboji myslia Telovýchovný vedúci a Tomáš Prokop z denníka Šport. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár