Filmová Liga TakUrčitee: Bojové filmy

13.04.2018 / Martin Marys Pagáč
Mr. Miyagi. (photo: SITA/AP Photo)

Mr. Miyagi. / (photo: SITA/AP Photo)

Vitajte v našom druhom článku venovanom filmovým rebríčkom. Pozreli ste sa dnes do kalendára? Piatok trinásteho, čo? Snáď vás náš dnešný rebríček ovalí oveľa viac, než hociktorá iná nepríjemnosť, čo opäť svedomito odôvodníte práve týmto dňom. Máme tu bojové umenie a športy, pri ktorých tuhne krv v žilách fanúšikov a zasychá na palubovke, ak ju usporiadatelia nestihli utrieť. Bola to aj pre nás náročná téma, pretože údery, chvaty a hmaty presahujú do takmer každého akčného filmu v histórii histórie. Rozhodli sme sa vám teda spestriť tento čierny deň smoothiem, skladajúcim sa z ingrediencií klasických rukavicových pästných súbojov, prezentácie rôznych typov umenia a  nezabudli sme ani na žánrové legendy a ich „signature movies“. Väčšina týchto filmov pochádza z krajín, kde majú dané bojovú umenia pôvod, preto sme sa v tomto diele rozhodli zaradiť ku slovenskému a originálnemu názvu aj anglický, pod ktorým ho môžete lepšie spoznať, či vyhľadať. Glosovania sa dnes predovšetkým ujal náš odborník na lámanie kostí, Miloš.

Prešľapy

Aby sme vybalansovali minulotýždňový zvýšený počet prešľapov, rozhodli sme sa dnes predostrieť len jeden. Predsa len, film s potom a krvou sa dá spraviť buď kvalitný, alebo ešte kvalitnejší, takže z tých najkvalitnejších sme skutočne mali z čoho vyberať, aby sme pokryli dúhovú paletu najchlapskejších filmov.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Street Fighter (1994)

Anglický názov

Street Fighter

Slovenský názov

Street Fighter: Posledný boj

ČSFD

33/100

IMDB

3.8/10

Rotten Tomatoes

18/100 (kritici), 20/100 (diváci)

Výsledok

Po hokeji sa nám Jean-Claude Van Damme dostal do prešľapov aj v tomto rebríčku. Veľmi odfláknuté filmové spracovanie známej videohry ani nemohlo dopadnúť inak. Našťastie, ako slovenský preklad naznačil, bol to posledný boj tohto pokusu-omylu.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Legendárna videohra. Kto nezažil „Round 1, Fight“ nevie čo je bitka. Nikto vás nevedel dokopať s takým šarmom ako Chun Li. No a potom je tu film, ktorý je tiež svojim spôsobom legendárny. Ale tak úplne opačne ako by chcel byť.

Zásahy

Žánroví fanatici nás možno ubijú čapicami, no aby sme vážne pokryli všetko, do top 9 bojových filmov sme vybrali...

Zásah číslo

9

Originálny názov

The Karate Kid (1984)

Anglický názov

Karate Kid

Slovenský názov

Karate Kid

ČSFD

63/100

IMDB

7.2/10

Rotten Tomatoes

88/100 (kritici), 82/100 (diváci)

Výsledok

Začneme kultom, ktorý pozná každý novorodenec. Ufňukaný chalan je v novom prostredí vystavený prekážkam, ktoré sa rozhodne prekonať za pomoci japonského bojového umenia karate. Aby to bol naozaj dobrý film, chýba mu profesionálnejší prístup k samotným akčným scénam, no mladí chalani, ktorí pozerali Karate Kida koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov sa po ňom húfne opičili. K tomu viedol v roku 2010 aj remake s Jackiem Chanom a synom Willa Smitha, ale...

Glosuje Telovýchovný vedúci

Nie, nie, pokračovania sa nepočítajú. No dobre, možno jedno s Hillary Swankovou by sme s privretými očami mohli odporučiť. Originál je len jeden. Mr. Myiagi a Daniel San sú hrdinami klasiky po ktorej pribúdali mladí karatisti ako huby po daždi. Malý vetchý Daniel versus hnusní a zákerní nabijaci je nerovný súboj, ktorý ale nik iný ako zverenec staručkého učiteľa karate vyhrať nemôže. Každý kto film aspoň raz videl si musel skúsiť tréning na pláži, alebo aspoň stáť na jednej nohe, vykopnúť druhou a nespadnúť. Mr. Myiagi nedávno zomrel, vďaka Karate Kid zostáva v našich srdciach naveky.  

Zásah číslo

8

Originálny názov

霍元甲(2006)

Anglický názov

Fearless

Slovenský názov

Obávaný bojovník

ČSFD

82/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

74/100 (kritici), 86/100 (diváci)

Výsledok

Jet Li v plnej paráde prezentuje odnož čínskeho bojového umenia, zvaného Wu Shu. Navyše so štýlovým účesom lokálneho mnícha. Sláva majstra najsamvšetkejších bojových umení mu prerastie cez plešinku a musí začať od znova. Niečo, ako keď vám na začiatku akčnej hry v prvej kapitole tvorcovia poskytnú všetky zbrane a skúsenosti, aby vás nalákali ju hrať, a následne vám všetko zoberú a vy si to musíte opätovne zaslúžiť.

Glosuje Miloš Kubalík

Celý film je na youtube, ja som si na ňom po rokoch zgustol, skvelá zábava. Už viem, že Wu Shu je bojové umenie a nie Sushi. Jet Li nie je Bruce Lee, ale je dobré že je. Film je o tom, že si chlapci dokazujú kto má lepšie Sushi. Jet Li vo filme porazí nielen veľkého bieleho King Konga, ale aj samého seba. Žiadne hrnce, metly, čistý boj a príbeh. Oplatí sa to, fakt.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Ong-bak (2003)

Anglický názov

Ong-bak

Slovenský názov

Ong-bak

ČSFD

78/100

IMDB

7.2/10

Rotten Tomatoes

86/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Na 7. miesto sa nám dostáva thajský box v prevedení Tonyho Jaa. Budúcemu mníchovi z dediny, pri ktorej Ivanka pri Nitre vyzerá ako Jokohama pri Tokiu, nadelí osud neľahkú úlohu ísť do Bangkoku a nájsť ukradnutú hlavu posvätnej sochy Ong-baka. Dochádza tak k stretu úplne odlišných kultúr, v ktorom víťazí hrubá sila. Každopádne, v každom thajskom mene sa nachádza slovo Bak. Minimálne toto sa dá z filmu odniesť, no je toho oveľa viac.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Atletické schopnosti hlavného predstaviteľa Tonyho Jaa sú obdivuhodné. Sledovať ho v akcii je estetický zážitok. Skvelý akčný film s prepracovanými súbojmi. Ak ste fanúšikovia thajského boxu dostanete nekonečnú dávku lakťov a kolien, vyzerajúcich tak reálne, že to bolí len sa na to pozeráte.

Zásah číslo

6

Originálny názov

醉拳 (1978)

Anglický názov

Drunken Master

Slovenský názov

Majstrov syn

ČSFD

83/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

81/100 (kritici), 85/100 (diváci)

Výsledok

Jackieho Chana sa dá milovať, aj nenávidieť. Jeho filmy prezentujú bojové umenie z tak trochu iného uhla pohľadu. Tu ho vidíme v jednej z jeho prvých úloh ešte ako mladého učňa kung-fu, s ktorým si jeho otec nevie dať rady a miesto polepšovne, či cirkevnej školy, ho radšej pošle k starému majstrovi. Spočiatku neochotne, no v konečnom dôsledku úspešne sa tu Jackie naučí zabudnutý, no neskôr práve jemu charakteristický štýl zvaný „opitý box“.

Glosuje Miloš Kubalík

Jackie Chan je skvelý krakatista, ovláda tie svoje pohyby dokonale a nič sa mu nedá uprieť. Moje neobjektívne predsudky voči nemu sú však oveľa silnejšie. Nikdy nebol veľký herec, ale kompenzoval to práve skvelým pohybovým talentom. Do choreografií však natlačil až priveľa trápneho humoru.

Zásah číslo

5

Originálny názov

Serbuan Maut (2011)

Anglický názov

The Raid: Redemption

Slovenský názov

Prepadovka

ČSFD

79/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

85/100 (kritici), 87/100 (diváci)

Výsledok

Tak tu si neodpustíme jednu šťavnatú definíciu. Vo filme, ktorý u nás obsadil 5. miesto, sa používa bojové umenie Pencak Silat, ktoré vzniklo v Indonézii a vyznačuje sa komplexnosťou a predovšetkým účinnosťou, ktorá pri boji s dýkami a mečmi až prekračuje hranice brutality. „Pencak“ označuje bojové umenie, „Silat“ používanie smrtiacich techník pre likvidáciu. Ak sa vám teda kung-fu a karate zdajú len ako smiešne poskakovanie, toto je film pre vás.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Po schodoch, po schodoch poznávam poschodia. Taký je život tohto hlavného hrdinu, ktorý po leveloch postupuje až ku samotnému bossovi tak, ako to svojho času zadefinoval veľký Super Mario. S tým rozdielom, že namiesto korytnačiek proti nemu stojí asi miliarda trénovaných protivníkov, snažiac sa mu to znepríjemniť. Choreografia jednotlivých súbojov patrí medzi tie najlepšie aké sa kedy vo filme objavili. Mám pocit, že pri natáčaní bojových scén bol najvyťaženejší personál na najbližšej pohotovosti.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Rocky (1976)

Anglický názov

Rocky

Slovenský názov

Rocky

ČSFD

87/100

IMDB

8.1/10

Rotten Tomatoes

93/100 (kritici), 69/100 (diváci)

Výsledok

O Rockym sa snáď ani neoplatí vypisovať. Aj keď sa určite nájde niekto, kto tento film nevidel, pochybujeme, že sú takí, ktorí o ňom nepočuli, či nezachytili postmoderné odkazy na Rockyho v iných filmoch, či seriáloch. Získal Oscara za najlepší film, réžiu a strih. Boxerský majsterštych sa nám napriek všetkému vošiel až na priečku so zemiakovým šalátom bez rezňa.

Glosuje Miloš Kubalík

Filmová sága, v ktorej sme videli všetky verzie Silvestra Stalloneho. Kultofka, ktorá sa dá pozerať dookola a na ktorú sa snažili nadviazať mnohé iné pästiarske filmy. Rockyho však neprekoná nič, nikde a nikto. Ani Rambo. Možno už len The Party at Kitty and Stud's. Googlite tí, čo máte právo voliť. Hrajú tam Rocky aj Rambo spoločne.

Zásah číslo

3

Originálny názov

龍爭虎鬥 (1973)

Anglický názov

Enter the Dragon

Slovenský názov

Drak prichádza

ČSFD

76/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

95/100 (kritici), 92/100 (diváci)

Výsledok

Na 3. miesto sa nám dostal Bruce Lee a jeho posledný pompézny počin predtým, než záhadne ochorel a skonal vo veku 32 rokov. Na svoju dobu je Drak prichádza (nemýliť si s voľným slovenským prequelovým sequelom, Drak sa vracia) ukážkovým akčným filmom, ktorý spája hongkonské bojovky a špionážnu akciu na štýl Jamesa Bonda. Bruce a jeho dvaja svalnatí kamoši sa musia prekopať a presekať turnajom na ostrovnej pevnosti šaolinského mnícha, ktorého upodozrievajú zo špinavých praktík.

Glosuje Miloš Kubalík

Legenda Bruce Lee, porazil týmto filmom Hollywood. Videopožičovne, vyťahané pásky, dookola pozerané scény – to boli časy Brucea Leeho a Drak prichádza je jedným z opozeraných. Dnes sa už voľne na youtube dajú pozrieť všetky bojové scény. On nás naučil čo sú to nunčaky, po našom „nindžaky“. Každý z nás sa na neho hrával, veď ako jediný na svete porazil Chucka Norrisa. A zrejme preto musel zomrieť. Škoda, že skončil ako skončil, museli sme sa pozerať na rôznych Jackie Chanov a ich súboje s hrncami, metlami, či stoličkami. Škoda.

Zásah číslo

2

Originálny názov

臥虎藏龍 (2000)

Anglický názov

Crouching Tiger, Hidden Dragon

Slovenský názov

Tiger a drak

ČSFD

80/100

IMDB

7.9/10

Rotten Tomatoes

97/100 (kritici), 86/100 (diváci)

Výsledok

Náš glosátor Miloš síce s 2. miestom u Tigra a draka nesúhlasí, svojou revolučnosťou ale film pohltil mnohých a nezlomil si prsty za autovou čiarou. Táto fantasticky ladená snímka premenila 4 z 10 nominácii na Oscara (zahraničný film, kamera, hudba, výprava), čo je u neamerických filmov absolútnou raritou. Ak potrebujete k tvrdým úderom aj skákačku do výšky piatich metrov, neotáľajte dlho. Drak sa ukrýva, no tiger sa už prikrčuje.

Glosuje Miloš Kubalík

Lietajúci nindžovia ma nikdy nebavili. Hoci má film Oscarov, tie už však boli udelené hocičomu.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Million Dollar Baby (2004)

Anglický názov

Million Dollar Baby

Slovenský názov

Million Dollar Baby

ČSFD

88/100

IMDB

8.1/10

Rotten Tomatoes

90/100 (kritici), 90/100 (diváci)

Výsledok

Rybník všetkým vypil Clint Eastwood spolu s Hilary Swank a Morganom Freemanom. Táto zostavička dala takú ranu v ženskom boxe, že odvalila aj ázijských šampiónov. Ak je Rocky boxerským majstrovstvom, Million Dollar Baby je žiak, ktorý prekonal svojho učiteľa. Film získal Oscara v hlavnej kategórii, zároveň za najlepšiu réžiu, hlavnú herečku, vedľajšieho herca a popri tom aj pár Zlatých glóbusov a ďalších ocenení.

Glosuje Miloš Kubalík

Keď je pri slove réžia meno Clint Eastwood, vždy treba vidieť. A táto lahôdka s dramatickým koncom o ženskom boxe bola proste lahôdka. Kto nevidel, okamžite pozrieť. Viac k tomu nie je čo dodať. Na konci ani oko neostalo suché. Hoci sa Oscary udeľujú za rôzne vtákoviny ako sex medzi rybou a upratovačkou, tento film si svojich 5 sošiek zaslúžil. Minimálne.

Predĺženie

Na záver jedna srdcovka. Nech sa páči, želáme pekný víkend a dávajte si dnes pozor na všetkých lietajúcich kung-fu majstrov na ulici.

Originálny názov

Mortal Kombat (1995)

Anglický názov

Mortal Kombat

Slovenský názov

Mortal Kombat

ČSFD

63/100

IMDB

5.8/10

Rotten Tomatoes

34/100 (kritici), 58/100 (diváci)

Výsledok

Adaptácia Street Fightera vôbec nevyšla a nedá sa povedať, že by Mortal Kombat bol skvelý, látka bola však dotiahnutá detailnejšie a tí, čo s touto klasikou, či už hernou, alebo filmovou vyrastali, nemôžu na ňu povedať krivé slovo. Filmové prerábky nám veľmi nevoňajú, no keby si zobrala Mortal Kombat pod ochranné krídla skúsená režisérska osobnosť, ktorá má tento turnaj vo svojej krvi, dostala by na to adekvátny áčkový rozpočet a splašila do filmu jednu-dve akčné hviezdy, aj Škorpión by vstal z popola.

Glosuje Tomáš Tomeček

Dávno-pradávno, keď boli starí bohovia malicherní a krutí... aha to bol iný počin. Mortal Kombat bol pôvodne len počítačovou hrou, 1 vs. 1 boj na život a na smrť, kým sa režisér Anderson nerozhodol, že ho hodí aj na plátno. Potreboval k tomu jedného mnícha, sexi policajtku, herca čo hrá herca, trojicu grázlov, jednu absolútnu nulu (po anglicky SUB-ZERO), škorpióna, princeznú, kráľovnú, a obra so 4 rukami. Suma-sumár um Mortal Kombat je rozprávka pre dospelých a dospievajúcich s dobrým koncom, slušnými efektami vzhľadom na rok (1995). A soundtrackom, ktorý by aj v dnešných posilňovniach nabudil cvičencov lepšie, ako väčšina hudobných počinov súčasnosti. Dávam 7 čelom rozbitých tehál z 10.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár