Pocta trénerovi - Karol Pecze

16.04.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Karol Pecze. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Karol Pecze. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Projekt Fešák na lajne nie je len o tréneroch špičkových európskych klubov. Je aj o vzdaní úcty najvýraznejším slovenským trénerom v našej futbalovej histórii. Špeciálny reprezentačný dres s podpisom získa vždy jeden z hlasujúcich v každom z hlasovaní. Medzi nespochybniteľné legendy slovenského futbalu patrí aj Karol Pecze.

Pocta trénerovi - Karol Pecze

Košický rodák mal ambície stať sa skvelým futbalistom. Aj jeho kariéru - ako kariéru mnohých vynikajúcich trénerov - predčasne zastavilo zranenie. O to viac motivácie na trénerskú dráhu Karolovi Peczemu zostalo. 

Z Trnávky cez Žilinu a Slovan Bratislava sa dostal v polovici 80. rokov do Dunajskej Stredy. So žlto-modrými postúpil do federálnej ligy a vyhral Československý pohár. V Trnave bol o necelých desať sezón blízko - blizúčko vytúženému titulu v sezóne 1996/97, na ktorú túto jar v slovenskom Ríme snáď konečne aspoň na chvíľu zabudnú. Majstrom Slovenska sa stal s 1. FC Košice, klub z rodného mesta viedol aj v zápasoch Ligy majstrov. 

Trénoval aj v zahraničí. Skúsil si Maďarsko a Poľsko, Turecko aj Grécko. Všade tlačiac hráčom do krvi ofenzívny futbal, ten ho charakterizoval rovnako ako typický chrapľavý hlas. 

Autobiografia Karola Peczeho sa volá Futbal - moja vášeň, môj osud. Mala by byť povinným čítaním pre všetkých futbalových fanúšikov na Slovensku. Pán tréner Pecze má dnes 72 rokov. 

Hráčska kariéra: Jednota Moldava nad Bodvou, Inter Bratislava, TSMB Trnávka
Trénerská kariéra: TSMB Trnávka, ZVL Žilina, Slovan Bratislava, DAC Dunajská Streda, asistent trénera v československej reprezentácii U21, ETO Győr, FC Nitra, Wisla Krakow, Spartak Trnava, 1. FC Košice, Genclerbirligi Ankara, Caykur Rizespor, Inter Bratislava, Panionios, MŠK Žilina, Sivasspor, Spartak Trnava

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár