Slovenský ženský futbal prerazil dno

16.04.2018 / Martin Ferianec
Mladé reprezentantky sa postarali o škandál.  (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Mladé reprezentantky sa postarali o škandál. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Sú tomu zhruba dva roky čo sme Vás na stránkach TakUrčitee oslovili ženským futbalom a snažili sme sa ladiť na úroveň "ženský futbal positive". Za dva roky sme skúšali hľadať pozitíva aj na vysokých prehrách počas turnaja WU19. Snažili sme sa spolu s reprezentantkami  motivovať fanúšikov chodiť na tribúny. Lákali sme aj na domácu ligovú súťaž, ktorá zatiaľ netrhá rekordy v návštevnosti. Prešli dva roky a ženský futbal sa posunul z bodu A do bodu B. Aká je realita v praxi si zhrnieme.

Repre

Samotná seniorská reprezentácia sa hodnotí veľmi ťažko. Predchádzajúci cyklus ukončili hráčky sympatickou prehrou 1:2 vo Švédsku, kde nezaujatý fanúšik nadobudol dojem, že herný prejav zaznamenal progres. Následné mesiace priniesli reprezentácii viac zranení, než majú americké jednotky v Sýrii. Všetko vyústilo do remízy s Gréckom, ktoré sa musí kvalifikovať aby sa mohlo pokúsiť kvalifikovať. A následné kontinuálne kvalifikačné prehry stále v značne oklieštenej zostave.

Po desiatich rokoch opustil tím realizačný tréner. Na jeho miesto sa nechal nahuckať tréner Hucko. Ak ale stále nechá robiť nominačku svojho asistenta, akurát sme prestúpili z ľavej nohy na pravú, no neposunuli sa ani o krôčik vpred. Je všeobecne známe ako sa družstvo trápi s dvoma základnými hernými situáciami. Nedostatočný dôraz vo vlastnej 16-tke a vraj nám chýba klasická hrotová hráčka, niečo ako Adam Nemec alebo Jan Koller. No možno stačí prísť aj na naše ligové trávniky a potiahnuť to ďalej ako po klobásku v bufete. A poradím, tie vyššie hrotové hráčky ktoré idú do silových súbojov, poznáte podľa toho, že sú o hlavu vyššie a idú do súbojov. Meno si doplňte.

Mladé baby

Pri reprezentácii do 19 rokov sme veľké oči nemali. Ako býva zvykom, po Eure u nás prišiel generačný posun. Roky nezastavíš a prišla obmena. Premleli sa hráčky, nedostavili výsledky, tak sme to skúsili nanovo. Hráčky o rok staršie a skúsenejšie vybojovali postup zo základnej kvalifikačnej skupiny do Elite round. Napriek postupu sa začali vynárať rôzne fámy o vzťahoch na linke hráčky - tréner, no aj v samotnom tíme. Prichádzali z rôznych kútov od Bratislavy až po východ. Ale poznáte to na Slovensku. Reči sa hovoria chleba sa je, voda sa pije, vláda sa rekonštruuje a nič sa nedeje.

Udialo sa až v čase samotného zrazu. Na zamyslenie sú predchádzajúce fámy najmä vo chvíli, keď sa šesť nominovaných hráčok ospravedlní zo zrazu pre "zranenie" a jedna z nich si veselo (doslova) nastúpi na majstrovský majstrovský zápas v čase zrazovom. Niečo je zhnité vo futbale ženskom.

Krásnym príbehom ako z biografie Miňa Stocha z čias jeho bujarej mladosti pokračovalo stretnutie mladíckej reprezentácie a nerozvážnosti ďalej. Nechcel som menovať konkrétne osoby, ale keďže sa to hanbia spraviť ich vlastné kluby musím. Na všetky ospravedlnené účasti prišli dve neospravedlnené. Na záver celého zrazu. Všetci naprieč futbalovým Slovenskom (okrem DK SFZa ich vlastných klubov) si všimli aký "prúser" sa udial.

Veľký prúser

Tréner Petrovič vyhodil z reprezentácie dve hráčky, Mikolajovú a Šurnovskú. Mladícka nerozvážnosť, stane sa. Kto z nás sa v mladosti neožral ako dobytok. Počas reprezentačného zrazu, 30 km od miesta, kde sa máte zdržiavať... No dobre, možno nás veľa nebude. Do ďalších udalostí absolútne nechcem ťahať zainteresované hráčky. Chybu spravili, ale aby rozhodovali o svojom treste, sme snáď nikto nechceli.

V tomto momente narazil ženský futbal na absolútne dno. Bohužiaľ, treba pravdu priznať.

Ešte sme netušili, že aj to dno vieme na Slovensku preraziť. Prvé hodiny a dni od udalosti som počúval Dobšinského verziu o spravodlivom prešetrení exemplárnych trestoch, ktoré odradia aj chlapčenských mládežníkov. Týždeň sa s týždňom stretol a počujem ako je prešetrované nedodržanie večierky. Ozaj exemplárnejší trest by bol, keby im znížia rýchlosť pripojenia na internet. Po vštkých skúsenostiach s DK SFZ som nič iné nečakal. V tejto chvíli pre mňa do situácie vstupovali kluby.

Pripravte sa, práve prerážame povestné dno, suterén ženského futbalu na Slovensku. Najväčšiu nádej na prejavenie štipky súdnosti, charakteru, morálky, alebo aspoň vlastnej reflexie som vkladal do trénera Slovana Bratislava. Pamätám si ako zhruba rok, možno viac dozadu nechal práve Šurnovskú mimo zostavy po menšom prešľape. Dokonca vo svojom voľnom čase. Kedy nereprezentovala ani klub ani reprezentáciu, maximálne svojich rodičov. Teraz sa zrazu nič nestalo. Dokáže prehliadnuť kardinálne zlyhanie vlastnej hráčky. Pošpiniť meno klubu, reprezentácie, reprezentantiek, ale zároveň dať príklad všetkým nádejným reprezentantkám, že sa dokáže ututlať hocijaký problém. Zlé, choré, zvrátené, poškodzujúce dobré meno klubu a futbalu. Nechápem a nerozumiem.

A prichádza princ medzi moralistami. Ktorému každý deň vychádza nové slnko, vďaka ktorému môže budovať, napredovať a zveľaďovať svoje kráľovstvo menom Partizán Bardejov. Zabudnuté sú dávno kázne koordinátora ženského futbalu Františka Kuľku o morálke, životospráve, profesionálnom a ľudskom prístupe, o úcte k súperovi, o fair play. O tom ako majú byť jeho hráčky a hlavne reprezentantky vzorom pre mládež. Postavením Mikolajovej do zápasu Bardejov zaprel všetko čo roky budoval, čo hlásal a čomu časť Slovenska aspoň trochu verila. Bardejov svojim prístupom k výchove a budovaniu vzorov pre mládež prerazil dno. Poškodil dobré meno vlastného klubu a slovenského futbalu.

PS1: Na záver budem osobný. Pre mňa je sklamaním, že kluby Tatran Prešov a Spartak Myjava nastúpili na svoje zápasy. Profesne chápem, že nechcú špiniť na svoj klub. Ale hráme o smiešne pozície v smiešnej lige. Prioritne nám má ísť o budovanie dobrého mena o výchovu mládeže. Ak sú čo i len dva faktory, ktoré nám našu snahu ničia treba na ne radikálne poukázať, inak budeme naďalej prešľapovať z nohy na nohu.

PS2: Viackrát som som spomenul poškodenie dobrého mena futbalu. Viem, je to závažné obvinenie. Aby som netáral do vetra prikladám články ktorých porušenia sa kluby Slovan Bratislava a Partizan Bardejov dopustili: čl. 65 ods. 1 DP SFZ , Čl. 5 ods. 2 písm. a) Stanov SFZ, Podľa čl. 6 ods. 3 Stanov SFZ

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár