NFL Draft 2018: Ticho pred búrkou

20.04.2018 / Vlado Kurek
Blíži sa draft NFL a Josh Rosen (vpravo v modrom) je jednou z hlavných cien.  (photo: SITA/AP PHoto/Danny Moloshok)

Blíži sa draft NFL a Josh Rosen (vpravo v modrom) je jednou z hlavných cien. / (photo: SITA/AP PHoto/Danny Moloshok)

Draft v NFL je veľká vec. Ak ste prípadne v americkom futbale nový je ťažké pochopiť, aká veľká. Ja patrím k tým, ktorí majú draft zarovno so SuperBowlom. S tým rozdielom, že po finále sa teší jeden mančaft a po drafte všetkých 32. Máme pár dní do tohtoročného a väčšina odborníkov (aj mimo Takurčitee.sk) tvrdí, že nás čaká najzaujímavejší výber nováčikov za posledných iks rokov. Najmä pre to, že prichádza najsilnejšia zbierka mladých QB od roku 2004 a dobrých päť – šesť týmov sa o nich pobije ako o poslednú vodu na svete.

O drafte by sa dalo popísať stohy papierov, ale na to nemáme ani papier ani čas. Preto sa fanúšikovsky sústredím prevažne na New York Giants. Dostaneme sa však aj k ostatným témam. Príjemné preddraftové čítanie!

Quarterback, Running back alebo trade back?

Po katastrofálnej sezóne (3 výhry, 13 prehier), ktorá skončila vyhodením trénera aj generálneho manažéra (to sa stalo prvýkrát v dejinách klubu) majú Giants v rukách lukratívny druhý výber v drafte. Už dva mesiace sa všetci márne snažia uhádnuť, čo s ním klub urobí. Zoberie quarterbacka pre budúcnosť, zoberie running backa, ktorého všetci považujú za najlepšieho hráča draftu alebo vymenia svoju draftovú pozíciu s niekým iným za kráľovské výkupné?

V prvom rade musím povedať, že je to veľká zábava a veľká odmena za premárnenú sezónu. Rozdiel medzi výberom na prvých dvoch miestach draftu so šancou zobrať budúceho Hall of Famera a neskorším výberom pri ktorom čakáte kto k vám padne, je obrovský. Zároveň sa novému vedeniu omnoho lepšie darí držať karty pri tele a tak naozaj nikto nevie, čo je ich plán. Poďme si aspoň trochu zateoretizovať.

Quarterback: I belive in Eli?

Eli Manning, výber číslo 1 z roku 2004, ide do neskutočnej šestnástej sezóny a s dvoma prsteňmi je jednoznačne najlepší QB v histórii Giants. Jeho neskutočná výdrž, keď nechýbal pre zranenie ani jeden jediný zápas odkedy nastúpil je obrovskou vecou. Giants však musia začať myslieť na budúcnosť. Preto sa otázka nového QB, ktorý pokojne ešte rok môže sedieť, zdá byť najlogickejšou voľbou. Ale sú tu dve "ale". Prvým je mladý Webb, ktorého predošlý režim ťahal pred rokom z tretieho kola a druhým otázka či sú o tohtoročných nováčikoch GM Gettleman a spol. naozaj presvedčení.

Mojím presvedčením je, že nemať QB je taká obrovská brzda, že by som radšej „riskoval“ mať dvoch talentovaných rozohrávačov, ktorí sa na tréningu učia od Manninga a potom vybral novú tímovú jednotku, ako keby som mal riskovať, že nakoniec o dva roky sa nebude mať kto postaviť za centra.

Ak teda zobrať QB, tak koho? Väčšina sa zhoduje, že najlepším je Sam Darnold, skromný chalan z farmy. Zákulisné reči naznačujú, že práve on je hlavným cieľom Obrov. Veľmi pravdepodobne ho však chcú aj Browns, ktorí vyberajú ako úplne prví. Ak si Browns zoberú niekoho iného, voľba je jasná. Ak však Darnold nebude k dispozícii, čo urobia Giants? Vyberú si Josha Rosena, víťazného, sčítaného chalana z bohatej rodiny, alebo fyzicky dokonalého, ale herne nevybrúseného Josha Allena? Veľa analytikov predpokladá, že Darnold je jediný QB, ktorý sa Obrom páči. Ja osobne by som veľmi veľmi rád, keby si zobrali práve Rosena. Múdry, sebavedomý chalan je technicky najčistejším rozohrávačom minimálne od čias Andrewa Lucka. Pokiaľ je zdravý, tak je pre mňa dokonca voľba aj pred Darnoldom. Naopak, výber „raw“ Allena ma desí na smrť. Jednoducho neverím, že okrem silnej ruky ma čo iné ponúknuť. Ak si ho zoberú Browns z prvého miesta, tak sú blázni.

Running Back?

Jedno z nepísaných pravidiel draftovania hovorí: nebrať behača vysoko v prvom kole. Je to preto, že ich úloha sa v ofenzíve neustále zmenšuje, ich hra je tak fyzicky náročná, že majú krátke kariéry a navyše ich je v poslednom čase tak veľa dobrých, že sa dá kvalitný back nájsť aj v treťom či piatom kole draftu.

Tomuto pravidlu sa vzoprel Dallas pred dvoma rokmi, Jags pred rokom a sú spokojní. Teraz navyše prichádza Saquan Barkley, ktorí je vraj lepší ako Todd Gurley a úplne porovnateľný s Adrianom Petersonom, keď prišiel do ligy. A to sa bavíme o hráčoch určených do siene slávy. Úprimne, ak by som veril, že nepotrebujeme najbližších päť rokov nového QB, neváham ani sekundu. Barkley bude superhviezdou útoku. Na svoju výšku a váhu je neskutočne atletický, dokáže chytať lopty ako nadpriemerný reciver a keď sa so svojou váhou rozbehne proti obrancom urobí si dieru aj tam, kde nebola.

Ak Giants veria kombu Manning/Webb a sú v móde „poďme vyhrať teraz“, tak sa im ponúka ofenzívna zbraň neskutočného kalibra. Spolu s Odellom Beckhamom Jr. a Engramom by pokojne mohli byť najlepšou útočnou trojicou WR/TE/RB v lige.

Na druhom mieste si z non-QB hráčov môžu Giants ešte vybrať fantastického guarda Nelsona, alebo defenzívneho enda Chubba. Obidvaja spĺňajú požiadavku na generačný talent a bol by som ok, ak by si obliekli modrú uniformu. Napriek tomu, že po trejde Jasona Pierre - Paula do Tampy je práve Chubbov výber veľmi logický, myslím si, že pravdepodobnejší scenár je ten, ktorý bude nasledovať v ďalšom odstavci.

Trade back?

Vysoký draft pick je obrovský kapitál. Môžete ním získať najlepšieho hráča ligy, alebo zaň môžete získať obrovské výkupné. A zobrať tak menej prémiovejších hráčov, ale zase viacero a doplniť tak mužstvo na rôznych pozícicach. Takto kedysi Rams zarobili na predaní svojho druhého miesta Washingtonu Redskins. Tí strašne túžili po RG3 a dali za neho 4 vysoké pozície. Ak by niekto niečo podobné ponúkol Giants, prijali by to? Myslím, že hej.

Cleveland (1. a 4. výber), Jets (3. výber), Denver (5. výber), Miami (11. výber), Buffalo (12. výber), Arizona (15. výber) to všetko sú prípadní záujemcovia o druhé miesto. Buffalo je z nich najzúfalejšie, pretože už pomerne veľa obetovali, aby sa dostali na 12. miesto, a potom ich JETS preskočili a urobili obchod s Colts. Za skok zo šiesteho miesta na tretie zaplatili tri druhokolové čísla. Neviem odhadnúť, či s Giants principiálne nechceli obchodovať, alebo im Big Blue jednoducho chceli zostať na druhom mieste.

Ideálnym scénarom by bolo, ak by na obchod pristúpil Denver. V tom prípade by k trom pickom (odhadom) ešte stále zostal na výber jeden z top troch hráčov draftu.

Suma sumárum 

Čo by som urobil ja: V prvom kole by som zobral Rosena. Ak by nebol k dispozícii, tak Darnolda. Tak či tak by som bol veľmi spokojný a veril, že o budúcnosť Big Blue je postarané.

Čo si myslím, že urobia Giants: Zoberú Darnolda ak budú môcť. Ak nie, ponúknu svoj výber na obchod. Ak ani Denver, Bills či Arizona nedajú štyri výbery, z toho aspoň dva prvokolové, zostanú na druhom mieste a zoberú Barkleyho, ako poistku k OBJ. 

Na záver pár rýchlych poznámok

Že nás čaká najzábavnejší draft minimálne od čias Manziela je jasné. Koľko QB pôjde v prvom kole a koľkí si budú búchať hlavu, že nezobrali kvalitného hráča do poľa? Môj tip je, že štyria QB pôjdu v prvých piatich výberoch – čo sa myslím ešte nikdy nestalo. A myslím si, že v prvom kole pôjde celkovo až šesť QB čo sa stalo raz – v roku 1983.

Okrem Clevelandu majú ešte Bills a Patriots dva prvokolové výbery. Obaja by ich mohli použiť na načiahnutie sa hore pre vysneného rozohrávača. Bol by som v šoku, ak by to Patriots urobili. Myslím, že si skúsia nájsť nového Jimmyho Garopola (ktorého počas sezóny vymenili do San Francisca) v druhom, treťom kole.

Tak ako minulý rok, aj teraz je veľká slabota na pozícii ofenzívnych tacklov. Naopak, na výber je viacero výborných centrov a guardov. Špeciálne Nelson je fantastický hráč a vďaka lovu na QBs spadne niekomu okolo piateho, možno siedmeho miesta. Tomu hovorím darček.

Cleveland za posledné dva roky nazhromaždil neskutočné množstvo draftových výberov. Síce za cenu toho, že nezobrali Carsona Wentza, ktorý bol najlepší QB minulej sezóny, kým sa nezranil, ak ale teraz urobia dobrý draft, do dvoch rokov môžu byť v playoff. Teda tam, kde neboli odkedy Peťo Bondra urobil zo Slovákov majstrov sveta.

Colts sú v ideálnej pozícii. Majú stále mladého QB (ak je zdravý) a sú vysoko. Už krásne zarobili na posune z tretieho na šieste miesto. Ak urobia biznis ešte raz, napr. s Bills, môžu skončiť s hafom výberov navyše a zaplátať to množstvo dier čo majú.

NFC West je neskutočne premenlivá divízia. Pred pár rokmi jej vládli Seahawks s Niners, potom sa Niners prepadli a vystúpali Cardinals. Teraz sa zdá, že Hawks a Cards sú v slušnom rozklade a naopak Rams a Niners stúpajú na pleciach mladých trénerov a rozohrávačov.

Jon Gruden sa vrátil po desiatich rokoch v televízii na trénerskú stoličku. Dostal šialený kontrakt na 10 rokov za 100 miliónov. Zapíšte ma do zoznamu neveriacich Tomášov. Mám pocit, že mu ušiel vlak a je viac tlčhuba ako trénerský guru.

Draft sa po Chicagu a Philadelphii posúva do Dallasu. Na uplynulú sezónu Rockyho mesto nezabudne. Začala sa prvykrát v histórii draftom a skončila prvým titulom pre Philly. Skúsia podobné repete aj Kovboji? Ako diviznému rivalovi im to samozrejme neprajem, ale na tento okamih sa naozaj nezabúda.

Už len týždeň a budeme ťahať nádej! 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár