Filmová Liga TakUrčitee: Letné športy

27.04.2018 / Martin Marys Pagáč
Wimbledon.            (photo: Wikimedia)

Wimbledon. / (photo: Wikimedia)

Aprílové počasie si kompenzuje svoju menejcennosť a ponúka nám šialené tropické dni prepletené bleskami z oblakov. Keď už máme teda počas jari leto, dáme si rebríček letných športov. Podotýkam, že pôjde o kúsky ktoré sa do iných, silnejších kategórií nevošli, takže popri basketbale tu nájdete ozaj všehochuť. Zároveň žiaľ aj všehokvalitu.

Prešľapy

Do prešľapov sa nám dnes dostali psy a opice. K nim aj jeden africký basketbalista. Zlých letných filmov kde sa športuje je skutočne veľa a ak si nechcete zatlačiť oči naspäť do jamiek, týmto sa vyhnite oblúkom.

Prešľap číslo

4

Originálny názov

Air Bud (1997)

Slovenský názov

Lietajúci Bud

ČSFD

51/100

IMDB

5.1/10

Rotten Tomatoes

45/100 (kritici), 38/100 (diváci)

Výsledok

Prvý diel nekonečnej série o psovi Buddym mal aspoň aký-taký nádych originality a priemeru béčkových filmov. Ak si ale nechcete pokaziť deň príbehom o nemožnom chalanovi, ktorého cirkusový pes naučí hrať basketbal, tak to skrátka nerobte.

Glosuje Daniel Jurčík

Prvá a asi najlepšia časť tortúry. So sebazaprením ju po psychickej stránke zvládnu možno aj rodičia. To však nič nemení na tom, že nápad na takýto príbeh by nedostal ani Diego Maradona v „snehových“ závejoch.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

The Air Up There (1994)

Slovenský názov

Kokosy v pralese

ČSFD

50/100

IMDB

5.5/10

Rotten Tomatoes

21/100 (kritici), 35/100 (diváci)

Výsledok

Kevin Bacon si zahral v mnohých dobrých filmoch, no táto slaninka veľa ľuďom nezavoňala. Kokosy v pralese, ako bol tento film nešťastne pomenovaný pre našu distribúciu, sme zaradili na 3. miesto rebríčku prešľapov, pretože je to skutočne zlý film. Nádejnému trénerovi basketbalu chýbajú basketbalisti a tak ich ide hľadať na čierny kontinent.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Gabriela Jesusa si Guardiola možno vyhliadol cez youtube videjko, no na základe tohto filmu to určite nebolo. Karikatúra Afriky nereálnejšia než tretie pokračovanie Fontány pre Zuzanu. Neviem, či daný film vôbec mohol mať nejaký potenciál, no aj z toho minima nevyťažil nič.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

Air Bud: Spikes Back (2003)

Slovenský názov

Bud - volejbalista

ČSFD

30/100

IMDB

4.2/10

Rotten Tomatoes

XX/100 (kritici), 49/100 (diváci)

Výsledok

Predsa sme našli konečnú zastávku filmov o Buddym. Retríver skáče cez dva metre, blokuje smeče a nechytateľným plachtiacim podaním rozmetal takmer všetku konkurenciu. V rebríčku ale skončil až na druhom mieste. Áno, máme v zálohe ešte horší film.

Glosuje Daniel Jurčík

Keď som hral naposledy volejbal, vykĺbil som si rameno. Bol to ale menší problém ako pozerať tento skvost. Bud mal ukončiť kariéru po prvej časti.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

MVP 2: Most Vertical Primate (2001)

Slovenský názov

Najužitočnejší hráč 2

ČSFD

40/100

IMDB

3.5/10

Rotten Tomatoes

XX/100 (kritici), 41/100 (diváci)

Výsledok

Keď som hral prvý raz videohru, ktorá nesie pomenovanie po Tonym Hawkovi, tiež som si pripadal ako nejaká cvičená opica. Postupne som sa v nej ale zlepšoval a začalo mi to ísť. Náš najužitočnejší hráč je na skateboarde ako prasa na bitúnku, no opičieho vzhľadu sa nezbavil. Za najhorší z letných filmov považujeme pokračovanie príbehu o šimpanzovi, ktorý presedlá z hokeja na dosku so štyrmi kolieskami.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Na toho psa sa dá aspoň pozerať a keď už nikto, tak možno psíčkari si prídu na svoje. Koho má ale baviť hodina a pol s primátom? Na tejto myšlienke nemohol nikto reálne uvažovať, že zarobí.

Zásahy

Do zásahov sme vybrali šesť filmov priemernej až dobrej kvality. Ak ste už stihli ísť do kina na nových Avengerov a cnie sa vám po niečom menej akčnom, no zároveň sa budete môcť venovať športu z pohodlia gauča, tak si pozrite niektorý z našich odporúčaných kúskov.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Blue Chips (1994)

Slovenský názov

Lanári

ČSFD

67/100

IMDB

6.1/10

Rotten Tomatoes

37/100 (kritici), 52/100 (diváci)

Výsledok

Na 6. priečku sme zaradili basketbalový film, ktorý rozpráva o úplatkárskych praktikách v rámci lanárenia mladých hráčov do univerzitných klubov. Ústredná postava trénera zahraná Nickom Noltem a športové scény sú tým, prečo sa oplatí po Lanároch siahnuť. Naopak, objaví sa tu zopár vychádzajúcich hviezd NBA z ktorých bol Shaquille O'Neil nominovaný na Zlatú Malinu, čo ho v ďalších hereckých pokusoch žiaľ neodradilo.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Hoci tento film nespĺňa najprísnejšie kritériá, ponúka náhľad do štruktúr, o ktorých našinci nemusia mať ani zdanie. Za vyskúšanie to stojí.

Zásah číslo

5

Originálny názov

Heavyweights (1995)

Slovenský názov

Dobrodružstvo v tábore

ČSFD

52/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

29/100 (kritici), 77/100 (diváci)

Výsledok

Na 5. miesto sme dali letnú táborovú posilňovňu s Benom Stillerom ako despotickým inštruktorom, ktorý má obéznym deťom znepríjemniť už aj tak prepotené leto. Rodinná komédia na nedeľné popoludnie, počas ktorého ste leniví aj zavrieť oči a dať si šlofíka.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Keby som mal hovoriť za seba, zaradil by som tento film k opiciam, psom a ďalším kravinám, no údajne sa to niekomu môže páčiť. Rozmaznané obtlstlé decká si myslia, že ako každý rok, aj teraz prežijú odtučňovací tábor tak, že v ňom naberú aspoň zo päť kíl. Keď sa im v tom snaží niekto zabrániť, sú hladné, nepríjemné a zlé. Nechytám sa.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Wimbledon (2004)

Slovenský názov

Wimbledon: Zápas o lásku

ČSFD

73/100

IMDB

6.3/10

Rotten Tomatoes

61/100 (kritici), 57/100 (diváci)

Výsledok

Na 4. mieste máme pravú športovú romantiku. Prvá filmová Mary Kate vymení pavúčieho muža za britského tenistu, ktorý v kariére nič poriadne nedokázal a chystá sa odohrať svoj záverečný Wimbledon. Láska robí zázraky a kto má chuť na tenisové loptičky obalené v cukre, určite si rád požmolí steblá trávy medzi prstami a pozrie si tento film.

Glosuje Miloš Kubalík

Takto nejako si predstavujem tenisové turnaje. Nočná králikáreň naprieč izbami a ráno hurá na kurty pozabávať britských suchárov. Nie-nie, vo filme sa nič také nedeje, ale malé náznaky tam sú. Film je pekný romantický gýč na pozadí najväčšieho turnaja športu lietajúcej žltej loptičky.

Zásah číslo

3

Originálny názov

White Men Can't Jump (1992)

Slovenský názov

Bieli muži nevedia skákať

ČSFD

66/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

77/100 (kritici), 68/100 (diváci)

Výsledok

Z 3. miesta sa pozeráme na pravý basketbalový ghetto-gangsta-hood v hlavnej úlohe s mladým Woodym Harrelsonom a ešte mladším Wesleym Snipesom. Pestrofarebné vyťahané tielka a trenírky, drsní chlapci, doba kešu a občas nejaká pekná ritka. K príjemnej zábave s partiou sa hodí ako olivy so syrom k vínu.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Je možné, že niektoré basketbalové scény sú vo filme neuveriteľné. Je rovnako možné, že som ich všetky ako tínedžer žral aj s navijákom. Je možné dokonca aj to, že som sa pokúšal občas na kurte obrátiť si šiltovku naopak a je celkom pravdepodobné, že som sa pokúsil neúspešne zavesiť na kôš. Bieli muži ale nevedia skákať. Streetball som si aj na základe WMCJ zamiloval a dosiahol v ňom nemalé úspechy! 

Zásah číslo

2

Originálny názov

Caddyshack (1980)

Slovenský názov

Caddyshack

ČSFD

63/100

IMDB

7.3/10

Rotten Tomatoes

75/100 (kritici), 87/100 (diváci)

Výsledok

Strieborná priečka patrí golfovej klasike. Caddyshack uzrel svetlo sveta už pred 37 rokmi, no stále má čo ponúknuť. Keď vás za srdce nechytí svižný Chevy Chase, či pobláznený Bill Murray naháňajúci ihriskového sysľa, na ladné tvary Cindy Morgan sa počkať oplatí. Kastové triedenie na bohatých golfistov a chudobných nosičov palíc ako na dlani.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Existuje veľa spôsobov ako si zamilovať hru gentlemanov. Filmové komédie sú jedným z nich. Nepoznám (skoro) nič lepšie ako prechádzku po upravenej pažiti s golfovými palicami bez ohľadu na to, koľko loptičiek skončí v rieke, lesoch či húštinách ďaleko od fervejí a grínov. Caddyshack patrí k povinnej výbave aj preto, že sa o ňom s hrajúcim partnerom môžete rozprávať pokojne aj celú osemnástku jamiek. 

Zásah číslo

1

Originálny názov

Hoosiers (1986)

Slovenský názov

Hráči z Indiany

ČSFD

75/100

IMDB

76/10

Rotten Tomatoes

88/100 (kritici), 88/100 (diváci)

Výsledok

Na piedestáli nám žiari niečo pre večných rojkov. Historický príbeh nevýrazného stredoškolského basketbalového tímu, ktorý sa dostane až do štátneho finále. Hodnoverne a vysoko profesionálne nakrútený športový film, v ktorom žiari Gene Hackman ako tréner tímu, no ešte silnejšia je žiara Dennisa Hoppera, miestneho opilca, ktorý zbožňuje basketbal a za svoj výkon si vyslúžil nomináciu na Oscara. Okrem neho bol na cenu akadémie nominovaný aj Jerry Goldsmith, ktorý k snímke zložil hudbu. Ak máte chuť na trošku ťažší film s dusivou atmosférou, nech sa páči.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Basketbalisti vedia, že epickejší príbeh sfilmovaný nebol. Dielo stojí na vyššie spomínaných geniálnych hercoch no vedzte, že realitu opisuje relatívne verne. Najmä čo sa zanietenia občanov štátu Indiana pre univerzitný basketbal týka. Len prosím, naučte sa po anglicky tak dobre, aby ste ho nemuseli pozerať v reprízach na AMC v českom dabingu. Pokazí vám výnimočný zážitok. 

Predĺženie

Na záver tu máme niečo pre pobavenie. Ani sa nechce veriť, že Vybíjaná uzrela svetlo sveta už pred trinástimi rokmi. Chuck Norris dáva palec hore a vy nás budete môcť čítať zas o týždeň. Spoiler alert – nabudúce to bude poriadna jazda.

Originálny názov

Dodgeball: A True Underdog Story (2004)

Slovenský názov

Vybíjaná: Choď do toho na plné gule

ČSFD

70/100

IMDB

67/10

Rotten Tomatoes

70/100 (kritici), 76/100 (diváci)

Výsledok

Ben Stiller sa nám dostal aj do predĺženia. Zvedie súboj o priemernú telocvičňu s ešte priemernejším Vincem Vaughnom. V čom si zmerajú sily? No predsa vo vybíjanej. Nie však v tej našej klasickej na kapitánov, akú sme hrávali na prvom stupni. Toto je americká vybíjaná. Nemalo by sa to ináč prekladať ako „uhýbaná“? Každopádne, kopec zábavy so sviežimi cameo postavičkami, ktoré dodajú filmu finálny dotyk potrebný k dobrej nálade.

Glosuje Miloš Kubalík

Poriadne uletený a bizarný film. Banda lúzrov si to ide rozdať so psychopatom vo vybíjanej. V čom? Vo vybíjanej? To je čo? Dnes to hádam už nikto nepozná. Táto kombinácia ale prekvapujúco funguje. Pri týchto filmoch platí asi pravidlo, že čím väčšia sprostosť, tým väčšia oddychovka.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

Napíš komentár