Filmová Liga TakUrčitee: Preteky

04.05.2018 / Martin Marys Pagáč
Fast and furious. (photo: SITA/AP Photo)

Fast and furious. / (photo: SITA/AP Photo)

Rok 2018 uháňa závratnou rýchlosťou, už sme sa preklopili do jeho druhej tretiny a máme tu obdobie, keď jedna zaujímavá športová udalosť strieda ďalšiu. Preto sme sa aj my rozhodli piaty diel našej filmovej ligy venovať pretekom. Ako som bol správne poučený, u nás sa nezávodí, ale preteká, a tak, ak už vám skončila zmena vo vašom závode, inšpirujte sa naším výberom plným rýchlych kolies, ohnivej akcie a spotených ženských tiel na štartovacej čiare. A nie len tam.

Prešľapy

Aby ste nenabúrali, nasledujúce tri filmy radšej obíďte. Aj keď by ste to mali strhnúť cez retardér do boxov.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

Need for Speed (2014)

Slovenský názov

Need for Speed

ČSFD

61/100

IMDB

6.5/10

Rotten Tomatoes

22/100 (kritici), 57/100 (diváci)

Výsledok

Dlho sme čakali, kým na motívy slávnej akčnej hry plnej ilegálnych pretekov vytvoria film hodný jej mena. Need for Speed sa takýmto filmom nestal a môže byť pokojne odložený na vrakovisko dejín. Nudný hrdina, preteky, ktoré vás vôbec nevtiahnu a aj tých opálených ženských zadkov sa tu krúti pramálo. A že tá sranda musela stáť peňazí... K pôvodnej hre tak má stále oveľa bližšie filmová séria, o ktorej sa budeme zhovárať trošku nižšie.

Glosuje Miloš Kubalík

Ach, tie časy minulé! Starý stolový PC, tri hodiny ráno a cracknutá verzia Need for Speed. Driftovanie v zákrutách, tuning aút a príbeh, ktorému som nerozumel. Jediné, čo bolo treba poznať bol medzerník a šípky na klávesnici. No a potom tu máme filmové spracovanie. Pri ňom som si vlastne uvedomil, že séria Fast and Furious mala niečo do seba. Mne pri Need for Speed proste stačí len vypnutie mozgu a mačkanie šípiek. Ostatné ide bokom, tak ako aj tento film.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

La Grande boucle (2013)

Slovenský názov

Veľké preteky

ČSFD

68/100

IMDB

5.9/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 45/100 (diváci)

Výsledok

Najnudnejší film o Tour de France sme zaradili na 2. priečku rebríčka prešľapov. Skutoční fanúšikovia preteku a „saganomaniaci“ možno, ale skutočne len možno podľahnú nejakému skrytému kúzlu tejto snímky. Chlapík prekonávajúci krízu stredného veku si chce dokázať, že na to má a riskujúc to, že sa mu celá rodina nadobro odvráti chrbtom, sa rozhodne prejsť najslávnejšie francúzske cyklistické preteky. Aby sa nemiešal so skutočnými cyklistami, každú etapu ide o deň skôr.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Takto povedané to neznie tak zle, pridajme si k tomu, že film je vyhotovený európskou produkciou a sme celkom namotaní. Potom pustíme film – jama, pád, osmička na kolese a do kosti ošúchané dlane a kolená. Aspoň takýto pocit som mal z Veľkých pretekov ja.

 

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Kevin of the North (2001)

Slovenský názov

Kevin zo severu

ČSFD

36/100

IMDB

4.6/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 33/100 (diváci)

Výsledok

V iných rebríčkoch nám prvé miesta obsadzovali športujúce psy, či opice. Vďakabohu Buddy sa šoférovať nenaučil a Jacka stopli po treťom diele. Zvierat sme sa ale nezbavili. Tento raz však za to tie úbohé aljašské malamuty nemôžu. Kevin zo severu nám privial údajnú komédiu zo sveta psích záprahov, no ak by aj niekto rozškľabil ústa do úsmevu, ihneď ho začne škriabať v hrdle. Možno je to z tej zimy. Možno sa aj žalúdočné šťavy chcú pokochať filmom.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ak budete chcieť pozerať nejaký film o dedičstve, radšej siahnite po Bolkovi Polívkovi. Kevina zo severu nespasil ani Leslie Nielsen. To snáď hovorí samé za seba.

 

Zásahy

Dosť bolo o zlých filmoch. Prelaďme na pozitívnejšiu nôtu. Aj Safety Car po niekoľkých kolách dokrúži do večných lovíšť a vtedy začína tá pravá jazda. Už ste pripútaní?

Zásah číslo

7

Originálny názov

The Cannonball Run (1981)

Slovenský názov

Tajný pretek

ČSFD

63/100

IMDB

6.2/10

Rotten Tomatoes

29/100 (kritici), 61/100 (diváci)

Výsledok

Na 7. miesto sme zaradili predchodcu všetkých akčných komédií na cestách. Vulgárny fekálny humor v 80-tych rokoch našťastie nebol taký populárny a na komických scénach ste sa vedeli zasmiať aj bez nátlaku okolia. Šialená jazda tajnými pretekmi, v ktorých jediným cieľom je prísť do cieľa. Akýmkoľvek spôsobom. Film bol nominovaný na Zlatú malinu v kategórii vedľajšej ženskej úlohy, no všetci predsa vieme, že komédie na Oscary neašpirujú.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Oplatí sa pozerať počas autobusového zájazdu do Chorvátska. Najmä kvôli maminej reakcii, ktorá sa snaží všemocne odpútať vašu pozornosť od bradaviek Farrah Fawcettovej, presvitajúcich skrz blúzku. Teda, presvitajúcich. Ony vám idú priam oči vyklať.

 

Zásah číslo

6

Originálny názov

Days of Thunder (1990)

Slovenský názov

Dni hromu

ČSFD

63/100

IMDB

5.9/10

Rotten Tomatoes

38/100 (kritici), 60/100 (diváci)

Výsledok

Tom Cruise po prvej spolupráci s Tonym Scottom na Top Gune a úspechu s Rain Manom zaboril hryzáky do sveta NASCAR. Hoci u nás badáme určité názorové rozpory na tento druh zápolenia, v Amerike sa tieto preteky tešia obľube, a hollywoodsky trhák tak na seba nenechal dlho čakať. Nedá sa povedať, že ide o prepychový počin. Do nášho rebríčka ho ale pre dosiahnutie rôznorodosti vtesnať musíme. Film bol navyše nominovaný na Oscara za zvukovú mixáž.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Predstavte si, že ste mladý talentovaný frajer, ktorý v niečom vyniká, ale prerastené ego vám bráni byť najlepší. Preto pridáme postavu skúseného mentora na dôchodku, ktorý vám do toho stále kecia a mudruje. Aby postáv nebolo málo, k mladému frajerovi by to chcelo pôvabnú frajerku a nejakého soka, s ktorým bude súperiť. Keď si toto predstavíte, namixujete a hodíte do prostredia NASCAR, máte celkom presnú predstavu o tomto filme.

 

Zásah číslo

5

Originálny názov

Death Race (2008)

Slovenský názov

Rallye smrti

ČSFD

73/100

IMDB

6.4/10

Rotten Tomatoes

42/100 (kritici), 61/100 (diváci)

Výsledok

Nápadité sci-fi preteky vo zvrátenej budúcnosti nám obsadili pozíciu číslo päť. Väzenské predbiehačky plné švindľov, podlých taktických zámerov, drámy, akcie, pušného prachu, či potu a krvi na pokožke. Slovami klasika: „Neskúste ma nasrať, len to nie. Utopím vás v testosteróne!“

Glosuje Tomáš Tomeček

Jason Statham so sexi Latinoameričankou Natalie Martinez sa vo väzení usilujú prežiť kruté auto-moto závody, ktoré sa odohrávajú v nie tak vzdialenej budúcnosti, pretože vo svete nastal bordel. Odmenou za víťazstvo je sloboda. Že to pripomína Gladiátorov v Koloseu zasadených do moderného a neistého sveta 21. storočia? A napriek tomu sa to oplatí sledovať? Áno. Ten "Cézar" v ženskom podaní rozhoduje o živote a smrti jazdcov. A Joan Allen hrá "suku par excellence." Madam Hennessey budete neznášať až do konca. Ide o klasický americký "akčňák" ktorý je podporený dobrým soundtrackom. Film by som charakterizoval ako chlebíčky na rodinnej oslave - možno neohúri ale rozhodne nepokazí, a patrí jednoznačne k lepšiemu priemeru. Udeľujem sedem nedočkavých klaksónov na križovatke z desať.

 

Zásah číslo

4

Originálny názov

The Fast and the Furious (2001)

Slovenský názov

Rýchlo a zbesilo

ČSFD

72/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

53/100 (kritici), 74/100 (diváci)

Výsledok

Na 4. mieste je kultová záležitosť, ktorá sa dočkala už siedmich pokračovaní a na ďalšie dve je už schválený rozpočet. Do toho nespomíname ešte rôzne spin-offy. V súčasnosti v sérii Rýchlo a zbesilo síce nejde až tak o silácke reči s rukami na volante a začala sa uberať smerom zbesilejším, než rýchlym, v pôvodnom filme si ale autičkári prišli na svoje. Práve ten sa odvíjal ruka v ruke s popularitou vyššie spomínanej hry Need for Speed a po pozretí filmu sme všetci zapínali nitro na imaginárnych vozoch a zamykali sa v izbách s plagátmi naolejovaných slečien.

Glosuje Miloš Kubalík

Na autosalón som išiel vždy len pre tie baby. No a tento zbesilý film sa oplatí pozerať z rovnakého dôvodu. Dlhé nohy, pekné zadky, nelegálne preteky a príbeh už ani neviem o čom. Väčšinou o tom istom. Zvláštne, že aj napriek tomu som si vždy pozrel každú novú časť.

 

Zásah číslo

3

Originálny názov

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006)

Slovenský názov

Rýchlo a desivo: Šialené preteky

ČSFD

58/100

IMDB

6.6/10

Rotten Tomatoes

71/100 (kritici), 73/100 (diváci)

Výsledok

Predtým, než sa dostaneme k najhustejším skvostom, sme si dovolili odľahčiť vzduch plný motorového dymu a umiestniť na 3. priečku komédiu z prostredia NASCAR. Willa Ferrella buď zbožňujete, alebo neznesiete. Preto tento film nie je určite určený všetkým, no ak si myslíte, že to zvládnete, tak neváhajte. Škoda len toho hlúpeho slovenského názvu filmu. Jeho autori sa chceli zviezť na popularite Rýchlo a zbesilo, no Talladega Nights s ním nemá zbla nič spoločné. Posúďte sami.

Glosuje Miloš Kubalík

Nechcem kategorizovať, ale toto mohlo zaujať skutočne len v Amerike.

 

Zásah číslo

2

Originálny názov

Le Mans (1971)

Slovenský názov

Le Mans

ČSFD

80/100

IMDB

6.8/10

Rotten Tomatoes

63/100 (kritici), 80/100 (diváci)

Výsledok

Dostávame sa k vrchnej dvojke, ktorú reprezentujú filmy, pri ktorých sa hustnúca atmosféra nemusela vyvolávať umelo za pomoci napínavého prehláškovaného príbehu, ale stačila k nej dobrá kamera a samovražední kaskadéri. Le Mans nás vtiahne do deja najstarších pretekov, ktoré sa jazdia vo Francúzsku od roku 1923.

Glosuje Branislav Ježík

Dnes už klasika medzi filmami z oblasti motoršportu. Pre niekoho je v ňom možno až príliš naturalisticky zobrazená jeho podstata a atmosféra. S ňou súvisela aj smrť, ktorá na začiatku 70. rokov každú sezónu kosila množstvo jazdcov. Všetko sa tu točí len okolo najslávnejších vytrvalostných pretekov, ktoré boli v tej dobe populárnejšie ako F1. Ostatné mimo okruhu bolo nepodstatné aj pre scenáristu. Najlepšie film vystihujú slová, ktoré povie najlepší herec medzi jazdcami, či najlepší jazdec medzi hercami, Steve McQueen: „Preteky sú život, všetko ostatné predtým a potom je len čakanie.“ Nehovoriac o tom, že prvé slová povie až po polhodine od úvodných titulkov.

Ak budem pri filme Grand Prix neodporúčať pozerať ho s priateľkou, tak s Le Mans to rozhodne ani neskúšajte.

 

Zásah číslo

1

Originálny názov

Grand Prix (1966)

Slovenský názov

Grand Prix

ČSFD

84/100

IMDB

7.2/10

Rotten Tomatoes

100/100 (kritici), 88/100 (diváci)

Výsledok

A tak sme sa postupne prepracovali k už spomínanému „pole position“ filmu, zvanému Grand Prix. Ak si ho pozriete, spomeňte si, že občas sa treba aj nadýchnuť. Rozum ostáva stáť z toho, ako verne sa v roku 1966 podarilo tvorcom zachytiť atmosféru pretekov. Oscar za strih a mix zvuku má právom svojho držiteľa.

Glosuje Branislav Ježík

Filmov so skutočnými monopostami a dokonca s autentickými zábermi (+ jazdcami vrátane najväčších hviezd, takže tento film by mohol byť pokojne zaradený aj do kategórie cameo), bolo do dnešného dňa natočených minimum. Možno aj preto, že John Frankenheimer svojím filmom z doby, keď bol ešte sex bezpečný a preteky nie, nastavil latku tak vysoko, že ho mnohí doteraz považujú za neprekonaný. Najmä zábery kamery dokážu nadchnúť všetkých hard fans Formuly 1. Tí by síce najradšej z filmu všetko ostatné vystrihali, ale potom by z toho vzniklo už niečo úplne iné. Odporúčam pozerať osamote, alebo len s ľuďmi podobnej krvnej skupiny. Keďže dejová línia je v porovnaní s tým, čo sa deje na trati málo akčná, vaša priateľka pri ňom veľmi rýchlo zaspí.

 

Predĺženie

Na záver je tu chuťovka rozprávkového charakteru. Veríme, že sme vás inšpirovali a keďže sa nám z tepla začínajú rozpletať mozgové závity, o týždeň sa skúsime trochu schladiť.

Originálny názov

Speed Racer (2008)

Slovenský názov

Speed Racer

ČSFD

65/100

IMDB

6.0/10

Rotten Tomatoes

40/100 (kritici), 59/100 (diváci)

Výsledok

Do predĺženia sme vybrali dielo od tvorcov Matrixu z čias, keď sme o nich hovorili ako o bratoch Wachowských (postupne sa z nich stali súrodenci Wachowkskí a teraz sú to sestry Wachovské). Ide o premietnutie japonského futuristického animovaného seriálu na strieborné plátno a mnohí ho označujú za poriadny prešľap. Film sa dočkal aj nominácie na Zlatú malinu za najhorší Prequel/Remake/Rip-off/Sequel, no komu neprekáža žuvačková farba a baví ho hranie Mario Kart, nemôže na filmového Speed Racera povedať nič zlé.

Glosuje Miloš Kubalík

Tvorcovia Matrixu urobili rozprávku, ktorej spracovanie je po vizuálnej stránke veľmi peknučké. Nenadchne každého, ale mňa tento film bavil pred desiatimi rokmi a baví ma aj dnes. Speed Racer sa oplatí vidieť.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár