Power ranking MS2018: Bradavica Európy víta hokejový mundial

04.05.2018 / Martin Petro
Ktorý Murphyho zákon bude platiť v Dánsku?  (photo: SITA/AP Photo/Bo Amstrup)

Ktorý Murphyho zákon bude platiť v Dánsku? / (photo: SITA/AP Photo/Bo Amstrup)

Po tom, čo sa hokejové majstrovstvá sveta hrali už v takých exotických destináciách, akými sú Bielorusko, Lotyšsko, Kanada, či Košice, sa už môže hrať naozaj kdekoľvek. A preto sa ide tento rok do Dánska. ©Bradavica na ksichte Európy privíta to takmer najlepšie, čo ostalo z vývaru toho zvyšku najlepších hokejistov sveta.

My budeme opäť pri tom a náš Power Ranking o tom bude opäť písať - bez citu, bez zľutovania a bez lásky, aj keď vždy o nejaký ten deň popredu. V rebríčku sily nájdete rozsypaných 16 účastníkov turnaja podľa preferencií, ktoré budú občas ťažko zlučiteľné so zdravým rozumom a logikou. Ale taký je už raz hokej. Ako raz povedal známy mysliteľ Žigmund P.: „Proste som to tam.....“

16. Pomsta z Pchjongčchangu

Ak ste si doteraz mysleli, že na východ od Senca už nie je NIČ a končí tam zemeguľa, mýlili ste sa. Stačí ďalej pokračovať po diaľnici D1 ešte aspoň tri týždne a došli by ste do krajiny, ktorá zažíva veľké hokejové obrodenie.

Južná Kórea si nedávno zahrala na svojich prvých OH. Prakticky vzápätí, čo sa na medzinárodnom fóre stihla neosvedčiť, si skúsi aj ďalšiu veľkú premiéru. Je celkom možné, že ju v A-kategórií vidíme naposledy. Dôvody môžu byť čisto športové, alebo aj jadrové.           

15. Ó-strija

Rakúsko dosiahlo medzi rokmi 2005-2015 rekord, keď sa mu podarilo pri šiestich účastiach v elitnej kategórií šesťkrát vypadnúť. Grussgotti sa naposledy v Á-čku zachránili v roku 2004 a aj to úplne zbytočne, pretože sa na ďalší rok hralo u nich, takže vypadnúť nemohli. V krajine otvorených potravín síce (občas) nakúpite aj počas štátneho sviatku, no hokejovo sa od nás ešte stále majú Rakúšania čo učiť.

14. Le Trikolóra

Naopak, Francúzi momentálne oslavujú desiate výročie úspešných záchranárskych prác. Presne takto dlho ich v Áčku spoločne trpíme a presne takto dlho trápia ich multikultúrne zostavy našich lingvistov z RTVS. Už teraz sa teším, keď si budú proti nám v presilovke posúvať puk Hecquefeuille, Claireaux a Chakiachvili.

13. Latviškas

Škandáls! Deväť, slovom 9, lotyšských priezvisks sa tento roks nekončí písmenom S. Tu už nikto nič negarantuje? A to som si myslels, že písmeno S na konci každého mena je lotyšský národný poklads zapísaný do zoznamu UNESCOs.  

12. Nórsko

Nórski fanúšikovia to nemali na šampionát nikdy bližšie. Pravdaže, okrem tých rokov, kedy sa hralo vo Švédsku, alebo priamo u nich. Opäť sa budú spoliehať v prvom rade na Thoresenov Olimb a na prehltnuté ø. My ich v skupine nemáme a existuje presne 0,27 % šanca, že si s nimi tento rok zahráme.

11. Dinamo Minsk

Nebezpečný tím Bieloruska trénuje Dave Lewis, bývalý asistent Scottyho Bowmana, pod ktorým pracoval 14 rokov. Následne po ňom prebral jeden z najlepších kádrov Detroitu Red Wings v histórií a nedokázal s ním nič. Potom to ešte skúšal v Bostone, no skončil s ním posledný v divízií. Medvede krátko na to vyhrali Stanley Cup. Prečo vám tento príbeh hovorím? Aby ste vedeli.

10. Die Mannschaft

Nemecko si na začiatku roka takmer podmanilo svet. Nebojte sa, Angele nerastie zúžený fúz, bavíme sa o olympijských hrách. Družina Marca Sturma bola od zlatých medailí vzdialená jedno neinkasovanie pri vlastnej presilovke. Ale taký je už hokej. Na šampionát do bradavice si Nemci dovliekli Leona. Nehrá ho však Jean Reno, je to olejár Draisaitl. Aj tak dobre.

9. Rýchla zdravotná pomoc

Švajčiarsko je jediné mužstvo na turnaji, ktoré nemá v tíme hráča narodeného v apríli. Bez takýchto plejerov je postup do vyraďovačky prakticky nereálny.  

8. Slovensko

Nemáme síce detailný pohľad do našej kuchyne, no verme, že Ramsey dal dokopy tie správne ingrediencie a nájde správny recept. Gordon už počas OH ukázal, že sa síce pod jeho šéfkuchárskou čapicou nenachádza veľa vlasov, no zato kopec zámorských fínt, schopností a skúseností. Ak budeme pokračovať v nastolenom trende, určite znovu na úvod porazíme Čechov, ktorí už potom neprehrajú ani raz.

7. Bradavica Európy

Dánsko k úspechom potiahne prvá lajna Mortensen Viggo –Mikkelsen Mads – Andersen Hans. Práve na motívy rozprávky posledného menovaného sa zrodil maskot turnaja. Je to kačka na korčuliach. Každý bude natoľko zaneprázdnený surreálnosťou tohto nápadu, že si nikto nevšimne, že Dáni prekĺzli do štvrťfinále.   

6. Zborné komando

Po hostine bolí brucho aj v skromnejších famíliách. Rusi odídu bez kovov, aj keď si znovu pribalili Datsyuka. Tento vyhlásený veterán bude počas šampionátu oslavovať štyridsiatku (aj keď až počas toho futbalového). V ruskej lige dal svoj prvý gól ešte predtým, ako sa u Barabanovcov splodil malý Alexander, ktorý s ním možno bude tento rok hrať v útoku.    

5. Národní výbjer Miloše Zemana

Šťastný Francouz Kousal Skleničku. Faksa Horák Chytil? No Jaškin! Co ta Hrachovina a Řepík? Do Rittich, Jordan Nestrašil - Musil Chytil Šulák a Hyka. Hm, tak to je Nečas.   

4. Haloumi

Lauri Marjamäki nebol makký a polovicu základnej zostavy vyskladal zo zámoria. Aha ho, má aj Aha. Mladý hurikán z Caroliny Sebastian Aho má potenciál zatieniť aj najväčšie ruské hviezdy, ktoré prídu zo série Pittsburg/Washington. Älä vittu mukanamme!

3. Tre Krochnor

Najmladšie mužstvo na turnaji nemá ani jedného tridsiatnika. Švédi ako prví zistili, že v tejto fáze životného cyklu sa ľudia kazia rýchlejšie ako zvyčajne, skôr sa unavia, menej vydržia a viac si pýtajú. Zobrali teda svoju blonďavú modrookú omladinu s menším počtom letokruhov. Nenechajte sa ale oklamať telom, z NHL si priniesli toľko hráčov, že sa ich objem dá deliť trojkou aj päťkou zároveň. Navyše, platí ich zakladateľ IKEA, Gigi Soros.

2. Edmonton a okolie

Po správe, že na turnaj pocestuje aj John Connor McDavid, tiekol v Kanade javorový nektár potokom a radovým obyvateľom provincií doslova štekal po chráničoch. Kanaďania na titul majstra sveta čakajú od roku 2016 a na striebro od 2017-teho. Toto bude konečne ten rok, kedy sa dočkajú.

1.  Strojené šaty americké

Sú to druhé majstrovstvá vo funkčnom období prezidenta Trumpa. Donald tentokrát upustil od nariadenia nominovať iba pôvodných Američanov a dal výnimku niekoľkým imigrantom. V kádri USA teda uvidíme Martineza, Sonnyho Milana aj Leeho. Prezident mal predsa len jednu nenegociovateľnú podmienku. „Musí cestovať aj Colin White!“ 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár