Prečo môžeme Lev Praha bez výčitiek nenávidieť

22.08.2013 / Štefan Cebro
Lev nemá s prilákaním veľkých mien problém. Aj preto je v poriadku ho nemať rád.  (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Lev nemá s prilákaním veľkých mien problém. Aj preto je v poriadku ho nemať rád. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Lev Praha môžeme v prvom rade nenávidieť - športovo, podotýkam - preto, lebo je český. Ale nie, stačilo blbých lacných vtipov. Skrátka je to klub, ktorý je z roka na rok nesympatickejší.

Začínal pritom nádejne, v Poprade pod Tatrami, kde sme si hovorili o rozprávke v KHL. Do zasneženého mesta sa chodili pozerať na ruské hviezdy zo všetkých kútov Slovenska. Predsa len sympatická bojovnosť nováčika poskladaného z českých a slovenských hráčov bola príjemná. Tím vedený Ľubošom Bartečkom síce vytúžené play off nevybojoval, ale ľudia boli za kvalitný hokej vďační a v celku upravený štadión napĺňali do posledných miest. Ani z ďaleka však ešte netušili, že do Popradu si prišli česko-ruskí majitelia podmienky v KHL len vyskúšať.

Dodnes spomienku na klub pripomína veľká reklama na popradskom štadióne, kde domáci funkcionári stále nevedia stopercentne povedať, či majú peniaze ani na celú už iba extraligovú sezónu. Po zúriacom Leve však ostali pod Tatrami dlhy, veď predsa Lev Praha je iný klub, ktorý so starým nemá nič spoločné.

Finančné možnosti viac ako Slovan s extraligou dokopy

Fakt, že finančné možnosti vedenia pražského klubu sú úplne inde ako celá extraliga so Slovanom dokopy, sa na plno prejavil až teraz. Už vlani bolo podozrivé, že tím má oficiálny rozpočet len sedemnásť miliónov eur. Nerobilo mu však vôbec problém nalákať Zdena Cháru, Jakuba Voráčka či Jiřího Hudlera, ktorý sa napokon zranil. Šikovnému krídelníkovi Calgary dokonca údajne ponúkali okolo dvoch miliónov dolárov, len aby sa nevracal do zámoria po konci výluky. K tomu pripočítajme švédskeho majstra sveta Nicklasa Danielssona, ktorý po prihrávkach Sedinovcov zabezpečil dvoma gólmi postup národného tímu vo štvrťfinále proti Kanade, fínskych a českých reprezentantov, Kanaďana Erica Christensena s peknou kariérou v NHL a vznikne nám viac ako solídna a viac ako drahá zostava.

To ešte nikto netušil, ako budú vyzerať Levy v ďalšom ročníku. Prvé kolo play off bolo pekné, ale ambicióznemu vedeniu podporenému (ževraj) ruskými petrodolármi a takisto silným českým partnerstvom v podobe ČEZu, to bolo málo. Stačí sa pozrieť na terajšiu zostavu, ktorá by sa pohrala s popradskou spred dvoch rokov ako mačka s myšou.

Sto miliónov za Jágra

K Danielssonovi pribudol krajan Thornberg či brankár fínskych majstrov sveta z Bratislavy a Košíc 2011 Petri Vehanen a strelec Niko Kapanen. K nim pribudol extravagantný Rus Nikolaj Žerdev, ktorý si na nové Bentley môže privyrobiť až dva a pol miliónmi eur. Staré stihol ešte pred príchodom do Prahy rozbiť, keď si užíval v hoteli s chýrnymi ruskými devami bez manželkinho povolenia. Dva a pol milióna je približne priemerná úroveň jeho gáže. Celkovo vychádza, že český zástupca v KHL má medzi sebou hráčov, ktorí majú na konte viac ako 1500 zápasov v NHL.

Silou kádra patrí Lev s veľkou pravdepodobnosťou medzi päť, šesť najsilnejších. Podobné mená majú len v Petrohrade, CSKA Moskva, Omsku, Diname Moskva či Kazani. A to ešte nemusíme pripočítať jednu z českých legiend, ktorá sa môže v červenom drese čoskoro objaviť. Voľní sú stále Václav Prospal, Tomáš Kaberle či Roman Hamrlík. Vedenie tímu stálo veľmi o Patrika Eliáša, ktorý mu nakoniec prisľúbil, že ak bude o tri roky ešte hrať hokej (o toľko predĺžil s New Jersey), tak si v Prahe zahrá. Ešte lepší marketingový ťahák by bol Jaromír Jágr, ten ale ustál stomiliónové vábenie a rozhodol sa pre NHL.

Závisť zo zostavy, ale ani z ďaleka z fanúšikov

Zostavu môžeme z pohľadu slovenského fanúšika Levu len závidieť. Na druhej strane je stále lepšie, keď Slovan Bratislava zložený zo slovenských hráčov uspeje proti silným súperom, ako keď Lev zložený už prevažne z legionárov, povyhráva trofeje. Do Prahy transplantovaný klub si stále identitu len hľadá, ľudia chodia na jeho zápasy viac zo zvedavosti, ako z fanúšikovského povedomia. Dokonale to bolo vidieť na zápase so Slovanom v O2 Aréne, kde bolo viac Slovákov ako v bratislavskej Aréne s menom Slovnaft. Áno, stále tam ostalo viacero známych českých hráčov, ktorých kvalita je natoľko dobrá, že sa môžu objaviť aj v zostave pre olympijské hry v Soči. Je veľmi otázne, či to bude stačiť na to, aby si klub vytvoril pevnú fanúšikovskú základňu akú má napríklad Sparta Praha.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár