Naši najlepší ligisti na majstrovstvách sveta

05.05.2018 / Miloš Kubalík
Libor Hudáček. (photo: SITA/Marian Peiger)

Libor Hudáček. / (photo: SITA/Marian Peiger)

Na majstrovstvách sveta sa naša samostatná krajina zúčastňuje od roku 1994. Preletela céčkom a béčkom až do áčka. Nastala doba, v ktorej čakáme, kedy zaradíme spätný chod. Kto však pred nedávnom pozeral bé kategóriu vie že dostať sa tam nechceme. Tento rok tomu chvalabohu tak určite nebude.

Keď nemôžeme dozadu, ideme dopredu. Pred prvým zápasom na našej dánskej ceste za zlatom sme vám prichystali balíček extraligový. Čisto neobjektívny výber najlepších výkonov ľadových hokejistov z extraligy na WC IIHF. Aj do Dánska cestoval plný mikrobus hráčov čo derú korčule na rodnom ľade. 

Všetci si pamätáme na výkony Šatana, Demitru, Pálffyho, no aj iní hráči boli. Hoci vedľa 13-bodového Šatana z MS 2002 sú len takými tieňmi v tráve, aj hokejisti z extraligy vedeli narobiť vetry. Či už v šatni alebo na ľade.

 6. Zdeno Cíger, Ľubomír Kolník

Títo chlapci ťahali karavánu v našich prvých, ubolených rokoch medzi elitou. Hráčov v NHL bolo ešte pomenej a naše repre výbery sa museli viac spoľahnúť na domáce vajíčka. Na MS 1999 dvojička zo Slovana držala zástavu našej ligy dosť vysoko. V šiestich zápasoch zaznamenal Zdeno šesť a Juro päť bodov. Držali sa statočne s hráčmi ako Pálffy, či Jožo Daňo a siedme miesto z Nórska bola aj ich zásluha. Navyše Cíger mal céčko na hrudi. Vyššie sa ísť nedalo, Slovensku v tých rokoch robilo problém porážať súperov so silnej šestky a tak tomu bolo aj v Nórsku. Výprask od Čechov 2:8, auč, bolelo to, bolelo. Od Čechov vždy.

5. Andrej Kollár

Zvažoval som jeho zaradenie do hitparády, ale patrí sem. Na MS 2006 sme mali centra z HK Nitra, ktorý svojim výkonom pozitívne prekvapil. Na turnaji zaznamenal 2+2 v siedmich zápasoch a patril k pilierom nášho tímu. Zápasy sme odohrali všelijako, ale víťazstvo nad Švédmi znamenalo v konečnom súčte štvrťfinále. Andrej dal jeden z dvoch svojich gólov práve Švédom.

Majster hry v oslabení nech sa páči. Vo videjku aj s komentárom od 2:20.

4. Marek Uram

Ďalším extraligovým zjavom bol Marek Uram na MS 2007. Ku kormidlu sa vrátil Šupler a Urama najprv povolal, potom vyradil, potom zase povolal. A Marek mu to oplatil skvelými výkonmi. Najmä v zápase s Kanadou, v ktorom viali jeho dlhé vlasy po celom ihrisku. Javorovému sirupu vymietol po nájazde pavučinu, na jeden gól prihral a kanadský tréner bol z neho po zápase hotový. Aj keď sme prehrali 5:4. Na turnaji zaznamenal v siedmich zápasoch celkovo 5 bodov za 2+3. Slovensko vo štvrťfinále prehralo so Švédmi a na štyri roky to bola naša posledná účasť v play off. A uzavretie kapitoly úspešných rokov jednej generácie na MS.

3. Dušan Milo

Do výberu sa dostal aj obranca, ktorého výkony prišli nečakane ako borovička od vedľajšieho stola. V majstrovskom tíme z roku 2002 sa v bodovaní umiestnil vysoko medzi veľkými menami s piatimi bodmi na bankovom konte. Strelil víťazný gól Švédom v skupine a bol dôkazom toho, že nielen hráči z NHL sú zárukou úspechu. Na MS 2006 zaznamenal dokonca 6 bodov za 3+3 a bol tretí v bodovaní našich. Ako obranca z Nitry. Čo tam nejaké Los Angeles. Za sebou nechal útočníkov ako Bartovič, Kapuš, Marcel Hossa a aj Andreja Kollára. Práve Milo prihrával Andrejovi na piaty gól Švédom.

Milov víťazný gól z roku 2002 od 4:39.

2. Libor Hudáček

Mladé uško Libor si to v sezóne 2011/2012 po boku Mira Šatana z majstrovského Slovana namieril rovno na MS. Jeho dva góly v siedmom zápase proti Košiciam, dávali tohto mladíka do pozornosti pred turnajom. Tam poslal v semifinále Čecha Kolářa do bufetu na klobásu s hořčicí, čím poistil naše víťazstvo a senzačný postup do finále. Na turnaji zaznamenal 5 bodov a po dlhej dobe bol hokejovou lastovičkou, o ktorej sme dúfali, že bude viac ako lastovička. Žiaľ nestalo sa. Ale jeho blafák si pamätáme do dnes.

1. Ľubomír Višňovský, Vlastimil Plavucha, Richard Kapuš

Zahrajte fanfáry, prvé miesto je tu. A na ňom sídli hneď trojica hokejistov. Nedá sa vynechať ani jedného, všetci sa výrazne zapísali pod to, že sme sa v roku 2000 skoro nazývali krajinou majstrov sveta. Strieborný tím z Petrohradu prekvapil všetkých a okrem skvelého Šatana mal medzi lídrami aj hráčov z našej extraligy. Dvaja zo Slovana Bratislava a jeden síce pre mňa vždy Košičan, no v tej dobe korčuľoval vo Zvolene.

Ľubo Višňovský si šiestimi bodmi a výkonmi vypýtal na chleba v NHL.

Rišo Kapuš tiež so šiestimi bodmi za 1+5 odohral skvelý turnaj. V semifinále fúkol dôležitý gól Fínom.

Vlasto Plavucha ako elitný strelec z našej extraligy bol strelcom aj v reprezentácii, aj keď vždy ako keby v tieni hviezd z NHL. Na ceste za striebornou medailou zaznamenal 6 bodov, z toho štyri góly. Jeden dôležitý vsietil aj do pavučiny USA vo štvrťfinále.   

Semifinále proti Fínom a Kapušov blafák na konci.

Tak čo poviete, prekoná tento výber niekto zo súčasného kádru Gordona Ramsayho? Taký Krištof, či mladý Bondra, alebo nejaký Buc? Čo? Že nie? Nechajme sa prekvapiť.

Čerešňák na torte

 • V sezóne 2004/2005 tvorili extraligisti základ tímu na MS

 • V našej hitparáde miesto nemajú, nebolo by fér miešať hrušky s jabĺčkami

 • Bola totiž výluka v NHL a napríklad Pálffyho sme mohli vidieť chodiť voľne po Skalici

 • Gáboríka, Hossu či Demitru vymetať bary v Trenčíne

 • Šatan s Višňom dovolenkovali v Bratislave

 • Handzuša s Orzsághom bolo možné stretnúť pri podávaní denného menu v Banskej alebo vo Zvolene

 • Ak si zaspomíname na C alebo B kategóriu, tam hviezdili väčšinou len samí ligisti

 • Šatan, Plavucha, Daňo, Kolník, Cíger, Jánoš, Pucher, Rybovič

 • Alebo Karol Ruzsnyak. Pfuu toho ani nepoznám. A to som myslel, že si pamätám veľa

 • Šatan tam nahral toľko, že pre mnohých reprezentantov by to stačilo na celú kariéru

 • Inak MS A kategórie sa zúčastnil aj Richard Šechný

 • To je asi tak o ňom všetko

 • Nedalo mi nespomenúť ho, keďže do hitparády sa nedostal

 • Ako sme už v úvode povedali, tento rok ideme na zlato, veď vypadnúť nemôžeme

 • My sa totiž vždy aj v kope hnoja snažíme hľadať koníka

 • Takurčiteeee
Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár