Hokejové spravodajstvo bez stresu: To boli nervy!

06.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
 (photo: )

Taká pekná pointa sa ponúkala ešte pol minúty pred koncom prvého zápasu Slovákov na MS v Dánsku. Bratrancov Čechov sme mali na lopate, konkrétne na Cingeľovej čepeli. Stačilo trafiť bránku alebo aspoň prísť s pukom do rohu v útočnej tretine a tam sa nechať prišpendlíkovať k mantinelu. Uhrať pár sekúnd, buly a žiadne vyrovnanie by sa nekonalo. Všetci by sme to určite urobili lepšie. Čo už. 

Mohli to byť definitívne úspešné majstrovstvá už po prvom zápase. Porazili by sme najväčšieho rivala a vypadnúť nemôžeme. Namiesto toho to bol stres, nervy, predĺženie a radosť iná. Bol to smútok. Nevadí, ideme ďalej. 

Spravodajstvo bez stresu 

Pripravili sme pre vás seriál článkov aj počas aktuálneho hokejového turnaja. Zhrnieme v ňom dianie na dánskych ľadoch a roztriedime hráčov aj mančafty podľa vlastného kritéria. Prvé dva hracie dni priniesli viacero prekvapení, zápas Slovákov hoci išlo o derby patrí k nim. Predsa len bol favorit v červených dresoch. Bod je fajn, hoci sme sa po zápase rozčuľovali, že sme dva stratili. 

Prekvapila výhra Američanov proti Kanade v najlepšom zápase turnaja. Bodaj by nie, toľko skvelých hráčov NHL na širokom ľade nekorčuľuje každý piatok podvečer. Švajčiari tratili s Rakúšanmi, Nemci s Dánmi a keďže sme ich v príprave videli na vlastné oči, nečakala sa ani výhra Lotyšov nad Nórmi. 

Turnaj sa ale len rozbieha, zatiaľ môžu byť fanúšikovia aj hráči viac-menej pokojní. Až s pribúdajúcimi hracími dňami, zápasmi a neúspechmi sa budú znásobovať starosti. 

Aj ja sám pravidelne športujem a viem, že počas florbalu, golfu, futbalu či tenisu je potrebné doplniť tekutiny a vitamíny. Obľubujem silné tabletkové magnézium. Opýtajte sa súperových brankárov na florbale v Hamuliakove, k čomu mi dopomáha. Koniec reklamného oznamu. 

Hrdinovia dánskeho ľadu

Poďme ale znova na ľad. Kto sú prví hrdinovia dánskeho turnaja? Máme za sebou dva hracie dni a desať zápasov. Celkom dosť na to, aby sme vedeli napísať aspoň troch. Neviem, či ste videli najlepší zápas turnaja, lebo ho organizátori naplánovali na čas piatkových kolón. Kanada hrala s Amerikou a podľa očitých svedkov bude ťažké zohnať lepšiu "podívanú" počas najbližších dvoch týždňov. Aj ja som sa prebil autami domov akurát tak včas na nájazdy ktoré zápas rozhodli. Očaril ma v nich Cam Atkinson.

Ten chalan (no dobre, už skúsený hokejista Colubmusu narodený v roku 1989) šiel na Kanaďana dvakrát a dva razy si ho doslova vychutnal. Najprv ho vymiešal do bekhendu a pri víťaznom blafáku po poslal do opačnej strany bránky a forhendom zavesil. Pozrite si záver hajlajtov, keď ste nevideli. 

Na druhom mieste som mal samozrejme rozpísaného Mareka Ćiliaka. Slovenský brankár pri svojej premiére na MS chytal famózne, priam čaroval. Lapil takmer 40 českých pokusov a držal našich hráčov na svojich betónoch desať sekúnd od výhry. Namiesto neho je ale hrdinom Martin Nečas. Mladý český rýchlik prefrčal okolo Adama Jánošíka ako kométa či hurikán a jeho strela švihom prepadla pod pazuchou slovenského brankára do siete. Radšej som si nemeral krvný tlak, určite mi v tom momente prudko klesol. Alebo stúpol? 

Tretím do partie je Sebastian Aho. Stále mladý Fín je lídrom kanadského bodovania. Má drobný náskok, Suomi odohrali svoj zápas proti výletníkom z Južnej Kórei. Na nich si svoje problémy vyriešia všetci favoriti. Fíni si svoje uhrali s prehľadom, štyri bodíky pre Aha ani nie sú prekvapením. 

Tabuľka vystresovaných

1. Slovensko

Chystali sme sa na pokojný turnaj, veď máme lepšie mužstvo ako na ZOH, (c) Miro Šatan, plus o rok hráme doma a teda nevypadneme. Po nervydrásajúcom závere federálneho derby si celkom určite museli fanúšikovia niečo ako sa hovorí naliať. Chcem veriť, že to bolo niečo s horčíkom proti stresu.  

2. Bielorusko

Bieli Rusi musia byť v strese. Päťka od Švédov sa čakala, že kúpia ešte o jeden viac od Francúzov je prekvapením. Od tých Francúzov, ktorých naši upratali v Nitre úplne hravo? Hmmmm. 

3. Nemecko

Germáni hrajú podobne ako Švédi takpovediac za humnom, navyše si priniesli kanóny z NHL. Aj tak v prvom zápase prehrali. V skupine majú severoameričanov plus Fínsko, strieborný medailisti z Pjongčangu vystavili svoje postupové šance hneď skraja turnaja náročnému testu. Asi sa v tomto konkrétnom rebríčku chvíľu zdržia. 

Traja čo sú v pohode

1. USA

Ako som už písal, na tomto mieste sme chceli byť my. Dôvody nebudem opakovať. Namiesto Slovákov sú ale v pohode Američania. Porazili úhlavného rivala a vyhrali aj druhý zápas, s Dánmi na nulu. Komu je lepšie? 

2. Fínsko

Vedomí si svojej sily, Fíni sa len zľahka rozbehli. Skúšky ešte len prídu. 

3. Česko

Susedov sme posadili na koníka neschopnosťou dotiahnuť dobre rozbehnutý zápas. Ich beztak nie nízke sebavedomie isto vyletí do výšok, z ktorých ich Rusi so Švédmi budú možno márne dávať dole. Uvidíme. 

Uvidíme aj ďalšie Spravodajstvo bez stresu. Už v pondelok ráno. Dnes večer Nech Bože dá výhru proti Helvétovi. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár