Nedeľa na MS: Niektorí trénovali streľbu, iným tuhla krv v žilách

07.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Nemecký brankár. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Nemecký brankár. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Hoci to tak nevyzerá, hokejové majstrovstvá majú za sebou už jednu štvrtinu zápasov. Poďme si chytro pozrieť, čo sa dialo v Dánsku v nedeľu. Vitajte pri ďalšej časti spravodajstva bez stresu. 

Spravodajstvo bez stresu

Zápasy v nedeľu sa niesli v troch vlnách. V prvej išlo len o to, koľko gólov dajú na verejnom korčuľovaní po ktorom zaznie hymna víťaza Kanaďania a Rusi svojim súperom. Dali sedem (Rusi Rakúšanom) a desať (Kanaďania Kórejčanom). Druhá vlna bola náporom na nervovú sústavu. Česi so Švédmi hrali tesný zápas pri ktorom na konci znova tuhla v žilách krv, Nemci s Nórmi šli až do nájazdov. No a večer popri zápase našich Fíni trénovali streľbu na Lotyšoch (8:1)

Chceli sme to proti tým Švajčiarom inak, dopadlo to nakoniec tak ako obyčajne. Aj keď sme - šokujúco - proti súperovi z krajiny fialových kráv na MS doteraz nikdy neprehrali, v nedeľu večer sme nemali šancu. Fanúšikom zdvíhal krvný tlak bezkrvný výkon Slovákov smerom dopredu, hráči s bielym krížom na hrudiach hrali ako keby tankovali dokonalé prostriedky na podporu výkonnosti. To naši hrali v kŕči, ktorého sa nezbavili až do konca. Aj som to patrične okomentoval.

 

Hrdinovia dánskeho ľadu 

Z výkladu tých ktorým sa v Dánsku darilo vyberáme jedného Rusa a dvoch Švédov. Tri korunky hrali ťažký zápas proti Čechom. Síce ho zdanlivo mali pod kontrolou, no nakoniec sa - podobne ako Slováci - na konci báli o výsledok. Na rozdiel od junákov spod Tatry vedia, ako si tri body ubrániť. Hoci aj oni strieľali pred koncom z vlastnej polovice na vlastnú bránku a dopriali súperovi buly po ktorom sa ešte diali veci. 

Švédsky forward Anaheimu Rickard Rakell si do Kodane priniesol konzistentnú formu. V každom zápase zapísal gól a dve prihrávky, aj proti Čechom bol pri všetkých troch góloch svojich. V bodovaní je na (delenom) prvom mieste so štatistikou 2+4, navyše má 5 plusových bodov. A to ešte nehral proti Slovákom! 

Výhra proti silnému súperovi jednoducho nie je možná bez dobrého brankára. Keď nepočítame chalanov čo vychytali nuly proti nulovým súperom v jednom zápase, najlepšie čísla ukazuje ďalší Švéd. Magnus Hellberg dostal za dva zápasy nula gólov z hry a pýši sa 96% úspešnosťou zákrokov. Česi ho dvakrát prepálili v presilovkách, esencia výhry zostala ale v žlto-modrom. Lundqvist môže pri televízore súhlasne prikyvovať. 

Rusi síce vychytali slabingerov na začiatok, aj Francúzov a Rakúšanov niekto poraziť musí. Kirill Kaprizov útočník CSKA Moskva dal za prvý víkend najviac gólov, už tri. Slováci toľko nedali ani všetci dohromady. K dvom prihrávkam pripísal Kirill päť plusiek, uvidíme či bude taký produktívny aj proti silnejším hráčom. 

Tabuľka vystresovaných 

1. Slovensko

Pritom sme mohli byť na čele tabuľky tých, čo sú v pohode. Stačilo ubrániť Nečasa. S troma bodmi by výkon proti Helvétom možno vyzeral inak a aj keby nie, tri body sú viac ako jeden. Takto ideme znova naháňať zajaca za chvost. 

2. Kórejčania

Hrali síce proti Fínom a Kanade, čiže najhoršie majú asi za sebou, o skóre 1:18 asi nepíšu domov básne. Keby boli zo severnej časti poloostrova, v televízore by ukazovali dookola ten jeden gól a zákroky brankárov proti najlepším hráčom sveta. Sú ale z normálneho sveta, pred zápasmi v ktorých sa budú snažiť nahrať body na udržanie musia poriadne zregenerovať.  Vlastne pred jediným, rozdajú si to s Lotyšmi no favoriti nebudú. 

3. Bielorusi

Bieli Rusi mali deň voľna na spamätanie sa z dvoch prehier. Navyše hrajú dnes proti naozajstným Rusom derby. Aj oni sa musia sústrediť na jediný zápas, v ktorom im pôjde o všetko. Musia dať Rakúšanov ak sa chcú zachrániť. Lebo my, my vypadnúť nemôžeme ani keby sme veľmi chceli. 

Traja, čo sú v pohode

1. Fínsko

Zatiaľ len trénujú. Majú priemer 8 gólov na súťažný zápas na MS. #ČoTiŠibe 

2. Švédsko

Dve dobré výhry a herný prejav pri ktorom vám ani nenapadne, že majú mladý tím. Budúcnosť švédskeho hokeja zdá sa nebude o nič horšia, ako je súčasnosť respektíve bola nedávna minulosť. Na náš vzájomný zápas sa neteším už dnes. 

3. Švajčiarsko

Helvéti urobili rázny krok do playoff. Nielen, že majú bodový náskok pred Slovákmi, majú lepší aj vzájomný zápas. Vyhrali zaslúžene, k ničomu našich hráčov nepustili. Škoda, no. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár