Fínsko si v Dánsku ide svoje

08.05.2018 / Tomáš Tomeček
Fíni. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Fíni. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Suomi sú zatiaľ najpríjemnejším prekvapením MS. Bodaj by nie, po dvoch zápasoch majú na konte 16 gólov. Toľko niektoré mužstvá nestrelia ani v celom šampionáte a napríklad my im len závidíme Môžeme argumentovať Južnou Kóreou, ale Lotyšsko je o úroveň, dve vyššie ako hokejový trpaslík. V čom tkvie tajomstvo razantného nástupu krajiny tisícich jazier?

AHO

Aha ho, Aho! Hovorili si fanúšikovia už pred dvoma rokmi v Moskve. Nájsť na súpiske škandinávskych hráčov priezvisko, ktoré sa skladá z jedinej hlásky bolo vždy umením. Sebastian však búra aj tieto bariéry. v prvých dvoch zápasoch nazbieral 10 bodov za 4 góly a 6 asistencii. Zo súperov si na počkanie spraví dobré ráno, dobrý deň aj dobrý večer. A klape mu to s „veteránom“ Savinainenom, ktorý pôsobí ako jeho mentor. Dvojica je hlavným motorom mužstva.

BRANKÁRI

Ville Husso a Harri Satteri rozhodne nepatria medzi najjagavejšie hviezdy brankárskej školy severanov. Satteri odchytal deväť stretnutí za Floridských Panterov bez čistého konta s úspešnosťou 91,14%. Priemer inkasovaných gólov v profilige nastavil na úrovni 2,92 G/Z. Ville Husso je mladý 23-ročný brankár chytajúci v AHL. Obaja gólmani vo svojich zápasoch pustili len po jednom góle, Satteri ale inkasoval gól z 9 striel. Husso chytil 28 z 29 pokusov, lepšie je na tom iba „zborná“ ktorá neinkasovala vôbec.

KAPITÁN GRANLUND, ASISTENTMI BUDÚCE HVIEZDY

Vekový priemer 23,95 roka? Len traja hráči po tridsiatke? Fínom máme čo závidieť. Mikael Granlund je prirodzený líder a v 26 rokoch je správnou voľbou pre C na drese. Sebastian Aho si rozhodne A na drese zaslúžil. Mlaďasi majú pod palcom kabínu a zdá sa že to funguje, druhým asistentom je len 20-ročný Rantanen. Mladíci úspešní na MS 20-ročných sa hokejom v štýle „naložíme, koľko sa do nich zmestí a ešte o gól viac" zjavne bavia.  

UDRŽAŤ TEMPO BUDE NÁROČNÉ, NIE VŠAK NEMOŽNÉ

Fíni si latku nastavili poriadne vysoko. Najbližšie ich už dnes čaká malé škandinávske derby proti Nórom. Bilancia na MS hovorí jasne, sedem zápasov, sedem výhier. Hoci dve po predĺžení. Pri súčasnom rozpoložení by Granlundova družina mohla pokoriť húževnatého súpera hravo. Diváci budú skôr očakávať aj poriadne gólové hody. Suomi si to môžu dovoliť. 

Ak vnútia svoju hru aj spolufavoritom skupiny z Kanady a Ameriky, môžeme byť svedkami najlepšieho šampionátu čo sa týka atraktivity hry za posledné roky. Jazdenie po ľade na plný výkon vždy zdvíhalo divákov zo sedadiel. Dvojnásobne vtedy, ak sa skĺbi s kvalitou, ktorú Suomi majú k dispozícii. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár