Deň víťazstva na MS: Dočkali sme sa

09.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
No konečne. (photo: SITA/Martin Medňanský)

No konečne. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Deň víťazstva je dňom voľna a dňom, kedy Slovensko vyhráva na majstrovstvách sveta. Vitajte pri ďalšej časti spravodajstva bez stresu.

Spravodajstvo bez stresu

Séria trvala dva roky a štrnásť zápasov. Toľko sme na MS nevyhrali za tri body. Navyše už osem súbojov za sebou nedokázali reprezentačné tímy na dvoch turnajoch vyhrať ani za dva body. Do včera. Osud prihral Ramsayovcom do cesty Rakúšanov, jeden z troch najslabších tímov skupiny A, ak k nim milosrdne nepočítame Slovákov. Susedia o ktorých vieme akurát to, že sa tam narodili Mozart, Hitler a Schwarzenegger síce nahodili o kapitána Sekeru jeden puk za Rybára hneď na začiatku, potom ale viac ako polovicu zápasu nehrali zhola nič. Slovensko otočilo, vybudovalo si náskok 3:1 a zdalo sa, že absolvuje konečne jeden zápas bez stresu. Nuž, celkom to tak nebolo.

Jasné, že Rakúšania znížili a samozrejme, že sme sa triasli o výsledok do konca. Keby nebol jeden z ich obrancov vrátil Sekerom požičané pol minútky pred koncom, ktovie ako by nám ešte stúpol tlak. Vyhrali sme ale a to je dôležité.

Dva včerajšie zápasy boli nuda (Lotyšsko - Kórea 5:0, Fínsko - Nórsko 7:0), tretí šláger ale stál za to. Česi so Švajčiarmi odohrali nádhernú hokejovú vojnu, pri ktorej dostávali kŕče do nôh aj diváci pri obrazovkách. Po polovici zápasu bolo 4:3 pre Helvétov a hoci po tridsiatej minúte padol už len jeden gól, kvalita hokeja vôbec neutrpela. Skôr naopak. Krásne divadlo vyvrcholilo predĺžením a nájazdami a ak ste už v tom čase spali môžete hádať, na koho sa znova usmialo šťastie. Samozřejmě.

Hrdinovia dánskeho ľadu

Keď sme už v abecede pri písmenku ř: Michal Řepík musí byť hrdinom dánskeho ľadu za včerajší deň. Bol jediným hokejistom, ktorý sa presadil v druhej polovici ako sa u nich hovorí, utkání. Najprv v druhej tretine vyrovnal na 4:4 aby nikto okrem neho nenašiel recept na hociktorého z brankárov pri nájazdoch. Veľkou mierou sa pričinil o dva body pre svojich.

Vybrali sme do partie aj jedného z našich. Dobre hral prvý útok (Nagy mal dať hetrik, Jurčo s Krištofom sú napísaní v listine strelcov), no vyberáme iného. Mladý Martin Feherváry síce strávil na ľade málo času, mal napríklad len polovicu služieb v porovnaní s Andrejom Sekerom (20 vs 41) no vždy keď tam bolo, bolo ho cítiť. A nie preto, že by si na seba obliekol neoprané rybano. V druhej tretine dvakrát prihral na gól, najmä prvý pas Nagyovi cez šírku klziska mal oči. V poslednej mu zas Rakúšan vykopol hokejku v nájazde pred gólom, no ale Fehy je tam aby získaval skúsenosti. Podal solídny výkon, zatiaľ sa drží vynikajúco.

Viete, aký je slovenský preklad fínskeho mena Mikael Grandlund? "Ten, ktorý vtedy v Bratislave strelil gól spoza bránky." Ten lacrossový. To však bolo dávno, teraz je Mikael kapitánom Fínov a tí rúbu v skupine B všetko čo im príde do cesty ako dajakí drevorubači. Tri zápasy, skóre 23:2. Pri včerajšej výhre 7:0 si Fín Granlund pripísal tri kanadské body. V Dánsku, proti Nórom. Hrdina je to.

Tabuľka vystresovaných

1. Nemecko

Mnohí ich pasovali za čiernych koní turnaja. Namiesto toho ale potrebujú tabletky proti stresu. Po troch zápasoch len dva body a pred nimi ešte Fínsko aj Kanada. Prehrali s Dánmi aj Nórmi a na "obhajobu" striebra z olympiády to veru nevyzerá.

2. Bielorusko

Vtipní sú títo Bielorusi. Vyhodia si trénera uprostred turnaja. Dave Lewis by mal využiť, že sa turnaj koná v Dánsku a zostať na Západe. Inak mu Lukašenko asi po návrate odporučí vakáciu v Černobyle, alebo podobnú chuťovku.

3. Rakúsko

Rakúšania sa znova budú zachraňovať a ich vzájomný zápas s Bielorusmi bude celkom určite nápor na krvný tlak v oboch krajinách. Hrajú spolu v sobotu popoludní, porazený sa pozrie o rok na Béčka. A nemyslíme tým vitamín.

Traja, čo sú v pohode

1. Fínsko

Tri výhry a skóre 23:2 sme už spomínali. Ešte dodáme, že dali štyri góly v oslabení. My sme dali štyri pri hre piatich proti piatim. Skutočný turnaj sa pre nich začne asi až v sobotu proti Kanade. Dovtedy len poctivo trénujú.

2. Česko

Česi majú úplne iné rozlosovanie, ako Fíni. Najprv silní súperi, naši, Švédi, Švajčiari, a po nich Rusi. Zatiaľ majú štyri body, pri troche smoly mohli nemať žiadny. Sú ale v pohode, proti slabým budú hrať až keď tí už toho budú mať plné korčule. O štvrťfinále sa báť nemusia, skôr sa pri pohľade na ich dynamický prejav silných mladíkov boja súperi v opačnej skupine.

3. Lotyšsko

Niekomu stačí málo. Lotyšom napríklad poraziť Kóreu. Zápas ktorý ich mohol stáť najlepšiu skupinu ale zvládli s prehľadom. Kórejská hokejová revolúcia sa zrejme týmto turnajom skončí, po olympiáde sa im len ťažko bude hľadať motivácia na návrat.