Pocta trénerovi - Vladimír Weiss st.

09.05.2018 / Tomáš Tomeček
Vladimír Weiss, starší. (photo: SITA/AP Photo)

Vladimír Weiss, starší. / (photo: SITA/AP Photo)

Vladimír Weiss starší je členom futbalovej dynastie Weissovcov. Úspešný futbalista aj tréner, v sezónach 1986 - 1993 obliekal dres Interu, rovnako ako pred ním jeho otec, Vladimír Weiss najstarší. V „žlto-čiernom“ odohral 126 stretnutí a vsietil 28 gólov. Počas hráčskej kariéry pôsobil v strede poľa, obliekal aj dresy 1.FC Košice, Petržalky alebo českých Drnovíc.

Petržalka, MS v JAR

Najväčšie úspechy na klubovej úrovni dosiahol ako tréner Artmedie Petržalka s ktorou sa prebojoval do základnej skupiny ligy majstrov. Spanilá jazda predkolami s Celticom Glasgow a Partizanom Belehrad, či so cťou odohraná skupina s Interom Milano, Glasgow Rangers a FC Porto zostali najnezabudnuteľnejšou klubovou jeseňou v novodobej slovenskej histórii.

Ako tréner reprezentačného „Áčka“ sa v roku 2010 nezmazateľne zapísal do futbalových kroník. Eufória po úspešnej kvalifikácii a pravý ošiaľ sa na futbalové Slovensko dostavili po dlhých rokoch a takisto po prvýkrát v ére samostatnosti. Zápas proti Taliansku v Južnej Afrike je klenotom futbalovej histórie.

Práve charizmatický tréner sa pričinil o to, že sa reprezentačný futbal konečne predral na športový piedestál a v popularite sa vyrovnával hokeju. Talent a cit pre striedania patria k prednostiam Weissa staršieho, jeden legendárny príklad, za všetky: Kamil Kopúnek v už spomínanom zápase s Talianmi. 

Od roku 2016 pôsobí pri Gruzínskej reprezentácii, predtým viedol Kazašský Kairat Almaty. 

Jeho otec, rodák z Vrútok a držiteľ striebornej medaile z OH v Tokiu 1964 odohral 236 zápasov za Inter Bratislava. Zomrel 21. apríla po dlhej chorobe. Syn Vladimír Weiss jr. je členom širšieho reprezentačného kádra. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár