Filmová Liga TakUrčitee: Zimné športy

11.05.2018 / Martin Marys Pagáč
Kokosy na snehu (photo: Youtube)

Kokosy na snehu / (photo: Youtube)

Je 11. máj a my blahoželáme všetkým Blaženám k ich meninovému sviatku. Čo je ale podstatnejšie, po Blažene nasleduje Pankrác, Servác, Bonifác a Žofia. Pokiaľ vás títo zmrzlinári nedokážu schladiť, pokúsime sa o to aspoň my. Predsa len, aj hokejisti stále korčuľujú, tak my nebudeme zaháľať a hodíme očkom smerom vzad. Olympiáda v Kórei tu bola ešte pred Filmovou ligou, tak sme so zimnými športmi počkali až do dnes. Cornettá z mrazničky do jednej ruky, ovládač do druhej a ideme na to.

Prešľapy

Medzi skutočne dobrými zimnými filmami, kde sa športuje, a tými menej dobrými existuje veľmi tenká hranica. Určili sme ju viac-menej náhodne. Keď už sa nevieme rozhodnúť, čo odporučiť a čo nie, šalamúnsky sme rozdelili filmy podľa osvedčeného modelu na tri prešľapy a sedem zásahov.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

Ice Castles (2010)

Slovenský názov

Ľadové sny

ČSFD

60/100

IMDB

6.4/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 50/100 (diváci)

Výsledok

Na bronzovej priečke prešľapov sa nám ocitla romantická dráma z krasokorčuliarskeho prostredia. Mladá a talentovaná ľadová tanečnica oslepne po páde na hlavu. Hrdinsky sa pokúša o návrat do reality, ktorú nikdy nezažila. Na city pôsobiaca romantická dráma je remake-om filmu z roku 1978, ktorý bol za pôvodnú pieseň nominovaný na Oscara. Málokto však vie, že pieseň bola zložená k filmu. Film k nej zostrihaný pôsobí len ako vcelku slušný videoklip.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ľadové sny sú filmom pre dievčatá, no aj tak je na USB kľúčoch stiahnutá hromada krajších romantických dramomédií. Potešia azda len skutočné nádejné krasokorčuliarky, ktoré vo filme odhalia svoje flipy, toeloopy, či rittbergery.

 

Prešľap číslo

2

Originálny názov

Ski Patrol (1990)

Slovenský názov

Lyžiarska hliadka

ČSFD

59/100

IMDB

5.4/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 53/100 (diváci)

Výsledok

Jedna z prapočiatočných zvrátených amerických komédií sa nám usadila na 2. priečke prešľapov. Policajná akadémia na lyžiach. Bohužiaľ, s hlúpymi nápadmi, mizerným scenárom a s absenciou toho, čo by malo byť na komédiách nosným faktorom. Humor. Nehovoriac o tom, že sa film dočkal dvoch ďalších neoficiálnych pokračovaní. Dostatočná hladina alkoholu môže aj z Lyžiarskej hliadky spraviť najlepšiu zábavu na večer. To ale dokáže aj silvestrovský Panelák.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Lyžiarska hliadka je film, na ktorý veľmi rýchlo zabudnete. Sám som si pred písaním tejto glosy pozrel trailer, aby som si osviežil spomienky, no opäť mi film vypadol z hlavy. Takéto snímky sa skutočne pozerať neoplatí.

 

Prešľap číslo

1

Originálny názov

MXP: Most Xtreme Primate (2002)

Slovenský názov

Opica na snehu

ČSFD

43/100

IMDB

4.2/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 14/100 (diváci)

Výsledok

Šimpanz Jack si nedá pokoj a po hokeji a skateboarde odmontuje z dosky kolieska a pustí sa na svah. Je to jeho derniéra, takže okrem toho, že ho logicky zaradíme na najlepšie miesto najhorších zimných filmov, si len utrieme čelo od úľavy a posunieme sa ďalej.

Glosuje Michal Mácsai

Po kokosoch na snehu tentokrát prejdeme do ríše zvierat. Viete, to je presne ten žáner filmov, kde pes vie hrať basketbal, opica hrá hokej a iný šimpanz vie skateboardovať, no naša repre stále nie a nie na tých zimných olympiádach vyhrať medailu – pričom je to také jednoduché. Z Bojnickej ZOO vybrať opičiaka Jacka na sústredenie do Jasnej. Tento príbeh sa odohráva v americkom Utahu na zasnežených kopcoch, pritom šimpanzík to mal pôvodne namierené do teplých krajín ako aj jamajskí bobisti. No ale, keď môže na letisku zablúdiť Kevin McCallister a zostať „Sám doma“, prečo by nemohol zablúdiť šimpanz? Story o kamarátstve so smutným malým chlapcom je už trochu klišé.

 

Zásahy

A teraz tie lepšie až najlepšie filmy. Nejako sa k tej špičke cencúľa prepracovať musíme.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Out Cold (2001)

Slovenský názov

Šialenci na snowboardoch

ČSFD

63/100

IMDB

6.3/10

Rotten Tomatoes

8/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Snowboarďáci „po Americku“. Kým o českom filme hovoríme ako o príjemnom pokuse mladej hereckej a režisérskej vlny, od amerického predchodcu by sme čakali niečo viac. Na druhú stranu, keď opomenieme lacný scenár, tak akčné zábery zo svahu v kombinácii s hudbou majú niečo do seba. Štvorica „boarďákov“ chce zabrániť premene ich nezávislého raja na turistickú atrakciu a vy si môžete vychutnať svižnú zábavu zo 7. miesta nášho rebríčka. Aby sme nezabudli, zahral si tu aj mladučký Zach Galiftralalakis a švédska Playmate roku 1997, Victoria Silvstedt  – ak by vám to pomohlo pri rozhodovaní sa pre tento film.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Názory kritikov a laických divákov, či je tento film dobrý, alebo nie, sa rozchádzajú ako zlatokopkine nohy pred Borisom Kollárom. Možno vám zamrzne úsmev na tvári, možno príjemne schladí vašu ubolenú dušu. Klímu ale môžete nechať vypnutú.

 

Zásah číslo

6

Originálny názov

Ice Princess (2005)

Slovenský názov

Denník ľadovej princeznej

ČSFD

50/100

IMDB

6.0/10

Rotten Tomatoes

52/100 (kritici), 57/100 (diváci)

Výsledok

Ďalší krasokorčuliari, ďalšia romantika. A to sme s ňou samozrejme ešte neskončili. Michelle Trachtenberg, známa napríklad z Eurotripu, menej známa práve kvôli otrasnému priezvisku, je bifľoška ako lusk a preto ju logicky nikto nemá rád. Nevie sa zabávať, nevie športovať, no potom sa zahrá na Marka z Krok za krokom, vypočíta si všetky uhly, lineárne rovnice a asymptoty a hľa, je z nej famózna krasokorčuliarka. Do nekonečna síce dvakrát napočítať nevie, no na 6. miesto si cestu našla. Opäť škoda toho násilného slovenského prekladu. Hold, keď je niekto princeznou, musí mať bezpodmienečne denník.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kombinovaná rozprávka Popolušky a Škaredého káčatka chytí za srdce každú vašu priateľku, či dievčinu, ktorú sa len pokúšate roztopiť. Nejako to pretrpíte a potom uznáte, že za niečo ten film stál.

 

Zásah číslo

5

Originálny názov

Men with Brooms (2002)

Slovenský názov

Ometači

ČSFD

52/100

IMDB

5.9/10

Rotten Tomatoes

61/100 (kritici), 67/100 (diváci)

Výsledok

Na 5. miesto sa nám dostal na Slovensku stále veľmi nepopulárny šport, curling. To by ale nemohli byť Kanaďania, aby s nápadom na takýto film neprišli. Zhrdzavení zametači žehličiek sa rozhodnú splniť sľub svojmu bývalému trénerovi, dať sa opäť dokopy a vyhrať nejakú nezáživnú miestnu trofej.

Glosuje Juraj Kurek

Curlingový film, kde je curling len do počtu, čo je asi aj dobre, lebo miestami to vyzerá akoby sa tvorcovia s týmto športom prvý raz stretli až na pľaci. Nemusíte sa volať Nostradamus aby ste vedeli ako film skončí, ale inak veľmi neurazí. Občas sa vyskytne aj nejaký vydarený vtip (asi tak trikrát) a bradatého Leslieho Nielsena tiež neuvidíte každý deň. Nie je to najlepší film aký som kedy videl, asi ani druhý najlepší, ale existujú aj nudnejšie možnosti ako zabiť jeden a pol hodiny svojho života (tým nemyslím pozeranie curlingu).

 

Zásah číslo

4

Originálny názov

Downhill Racer (1969)

Slovenský názov

Zjazdár

ČSFD

69/100

IMDB

6.5/10

Rotten Tomatoes

81/100 (kritici), 60/100 (diváci)

Výsledok

Dostávame sa k lyžiam. Robert Redford aj Gene Hackman už figurovali aj v našich predchádzajúcich rebríčkoch, no evidentne ich bavia športové filmy, a tak páni spojili sily v kombinácii zjazdár-tréner a pustili sa spoločne dolu svahom. Tejto vekom dozretej dráme od nás putuje zamrznutý zemiak. Robert tu navyše získal cenu BAFTA za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Zoznámte sa s predchodcom fejkovej Go Pro kamery pripevnenej na prilbe. Teraz si už akčné zábery z lyžovačky dokáže za pár šupov spraviť každý. V roku 1969 to ale muselo byť „vau“, ak nie aj „ľaľa ho!“ z toho, ako sa zasnežená krajina mihá pred očami.

 

Zásah číslo

3

Originálny názov

The Cutting Edge (1992)

Slovenský názov

Ľadové ostrie

ČSFD

70/100

IMDB

6.9/10

Rotten Tomatoes

60/100 (kritici), 76/100 (diváci)

Výsledok

Rebríček zimných filmov bez Ľadového ostria? Správne hádate, že to by sme vám neurobili. Hokejista, ktorý nemôže hrať hokej a namyslená krasokorčuliarka, ktorá si pre svoju povahu nemôže nájsť partnera. Jej prezývka sa rýmuje so slovom „tetka“. Aj keby ste mali akýkoľvek pádny argument, aby ste mohli pozerať Terminátora, vaša staršia sestra vás spacifikuje a donúti pozerať Ľadové ostrie.

Glosuje Tomáš Tomeček

Máte chuť na poriadnu dávku romantiky doplnenú komédiou? Skúste tento film. Perfektné športové prostredie, uveriteľné a vtipné situácie, nie príliš veľa balastu. Ak by som mal niekedy obľubovať romantické komédie, tento film by bol príčinou. Netreba zabudnúť na "zúbky".

 

Zásah číslo

2

Originálny názov

Cool Runnings (1993)

Slovenský názov

Kokosy na snehu

ČSFD

78/100

IMDB

6.9/10

Rotten Tomatoes

76/100 (kritici), 81/100 (diváci)

Výsledok

Ak sa nejaký film na základnej škole hláškoval do nemoty, boli ním Kokosy na snehu. Aj by som k nášmu 2. miestu niečo dodal, no myslím, že to Michal vo svojej glose vysvetlil aj pre kokosových analfabetov.

Glosuje Michal Mácsai

„Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí!“ Športová kultovka americkej réžie veľmi zábavnou formou popisuje legendárny, skutočný olympijský príbeh. Jamajskí bobisti – to už samo o sebe znie ako vtip - sa predstavili na OH v Calgary  v 1998 a šokovali celý svet, podobne ako Orol Eddie. Šport je krásny v tom, že ak si stanovíte cieľ a idete za ním, nič vás nemusí zastaviť. Preto sa partia jamajských šprintérov po zbabranej kvalifikácii na letnú olympiádu rozhodla ísť na tú zimnú, v jednej z najnebežpečnejších disciplín. „To myslíš jako zimu a led?“...“ Tak nějak“… „To myslíš zimu, iglu, eskymáky, tučňáky a led?“...“No asi jo“… „Tak to teda čau“.

Film plný zábavných hlášok a splnených snov je ten pravý , pre všetky vekové kategórie.

„Chyť svůj rytmus. Kupředu. Cíl už máme v dohledu!“ Pripravte si čipsy, popcorn, svoje bránice a o zábavný večer máte postarané. „Sanko, teď se můžeš vymočit“...“ Ahá, už je pozdě...“

 

Zásah číslo

1

Originálny názov

Better Off Dead... (1985)

Slovenský názov

Radšej umrieť

ČSFD

71/100

IMDB

7.2/10

Rotten Tomatoes

78/100 (kritici), 87/100 (diváci)

Výsledok

Tínedžer John Cusack je asi najväčší smoliar na svete. Znechutený zo svojho života sa nedokáže poriadne ani zabiť, a tak sa rozhodne zabojovať o priazeň svojej bývalky. Spôsob duelu s novým sokom? Lyžovanie. No a čo, že John na lyžiach nikdy predtým nestál. Láska naučí. Menej známy film, no o to zaujímavejší, s dobre napísaným príbehom, dialógmi a charizmatickým lúzrom sme v rebríčku vystrelili vysoko a vôbec sa za to nehanbíme.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ak si chcete dopriať Vianoce v máji, stačí vám tento film, škorica, klinčeky, pletený sveter a Wham! do pozadia. Aby vás George Michael príliš neroztopil, zapnite si aj klímu, alebo aspoň ventilátor.

 

Predĺženie

Pôvodný zámer bol, aby sme do predĺženia dali Kokosy na snehu. Je to ale až priveľmi dobrý film na to, aby sme oň ochudobnili rebríček a preto ponúkame chuťovku nášho Telovýchovného vedúceho. O týždeň nás herecké výkony nebudú veľmi zaujímať.

Originálny názov

Blades of Glory (2007)

Slovenský názov

Ľadovo ostrí

ČSFD

65/100

IMDB

6.3/10

Rotten Tomatoes

70/100 (kritici), 68/100 (diváci)

Výsledok

Kde sa vzal, tu sa vzal, opäť tu máme Willa Ferrela a je zas a znova na vás, či ho milujete, alebo by ste pred ním najradšej skočili do indickej kadibúdky. Vo filme Ľadovo ostrí, ako ho slovenskí distribútori pomenovali, skombinuje Will svoje korčuliarske sily s Jonom Hederom a vytvoria prvú mužskú krasokorčuliarsku dvojicu. Znie to ako komédia? Tomu verte, že to aj je.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Willa Ferrela ani nemusíte mať radi aby ste sa dokázali do popuku smiať na krasokorčuliarskej paródii. Učebnicový príbeh tanečnej dvojice maskulínov súperiacich s podlými protivníkmi plný typického amerického absurdna nenechá žiadneho fanúšika trápneho humoru zaspať pri televízore. Ľadovo ostrých by som mohol pozerať ako hokej na majstrovstvách sveta, aj každý druhý deň. Pirueta smrti forever! 

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

Napíš komentár