S troma korunkami nás nečaká zápas o drobné

12.05.2018 / Tomáš Tomeček
Nebude to proti Śvédom ľahké, drahá. (photo: SITA/AP Photo)

Nebude to proti Śvédom ľahké, drahá. / (photo: SITA/AP Photo)

Slovákov čaká na MS ďalší súper z kategórie Deluxe. Zápas proti Švédom bude pre reprezentáciu trénera Ramsaya po dvoch súperoch slabšej úrovne náročný. Slovenský výber bude musieť siahnuť na dno svojich síl. 

Švédi majú na šampionáte zatiaľ najlepšiu formu zo všetkých mužstiev. Neprehrali ani raz, okrem nich sa to v prvých piatich zápasoch podarilo už len Američanom. Ako jediní ale zatiaľ nestratili ani jeden bod.

ÚTOK

Hviezdami Švédska v útoku sú Rakell Janmark a Mika Zibanejad, ktorý vyzerá ako vzdialený bratranec nášho Tomáša Jurča. Hráči elitnej formácie sú v top 15 kanadskom bodovaní celého turnaja, no netreba podceňovať ani ostatné útoky. Útok Nyquist - Kempe - Backlund vie bez problémov zastúpiť elitnú formáciu v bodovaní a ničím nezaostáva v kvalite.

OBRANA

Ekman-Larsson, Larson a Lindholm sú najstabilnejšie piliere defenzívy troch koruniek. Vrchovatou mierou prispievajú k impozantnému skóre 19:2, pričom jediné dva góly im dali Česi. Ani jeden hokejista zo spomínanej trojice obrancov nemá na konte mínusový bod.

Najnešťastnejším reprezentantom bol brankár Hellberg, nepripísal si druhé čisté konto na turnaji, v tejto štatistike zaostáva za krajanom Nillsonom. Viacerí by chceli mať ich problémy.

HISTÓRIA NA MS

Slovensko má so Švédskom bohatú históriu zápasov, dnes nastúpime na jedenásty. Škandinávci vedú 6-1-3, remízka sa udiala ešte v časoch, keď sa hokej mohol skončiť deľbou bodov.

Najpamätnejším stretnutím je určite semifinále v Goteborgu 2002. Pred obrazovkami prepukla po nájazde Richarda “citróna“ Lintnera nefalšovaná víťazná eufória. Poslali sme ich do....do.....do boja o tretie miesto. 

Horšie je, že posledné šampionátové víťazstvo dosiahli hokejisti s dvojkrížom na hrudi 14. mája 2006 v osemfinálovej skupine, 5:2. Jednalo sa zároveň o najvyššie víťazstvo. Keď nás ale matematika neklame, odohralo sa pred dvanástimi rokmi. 

Vlani sme v poslednom zápase v Kolínskej skupine prehrali 2:4. 

PROGNÓZA

Čaká nás dnes mimoriadne náročné stretnutie. Korčuľovanie, dravosť, streleckú efektivitu a dobrú obranu, to všetko hráči okolo kapitána Backlunda majú. Treba dúfať, že majú aj jednu typicky Švédsku vlastnosť a tou je pohodlnosť - ľahko sa uspokoja s výsledkom. Preto by sme si mali vziať príklad od Čechov a bojovať až do záverečného hvizdu.

Aj keď proti nám stojí silný súper, často sa dopúšťa lacných a hlúpych faulov. Potrebovali by sme presilovky ako v prvom zápase na turnaji proti Česku, lebo pri hre 5 na 5 ešte Švédi nedostali ani gól. Ramsayho systém založený na istom brankárovi a obetavom, poctivom bránení musí fungovať na sto percent, inak budeme bez šance.

Treba veriť v dobrý výsledok.  

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár