Filmová Liga TakUrčitee: Animáky

18.05.2018 / Martin Marys Pagáč
Autá. Koľkokrát ste ich videli?  (photo: SITA/AP Photo/Giorgio Onorati)

Autá. Koľkokrát ste ich videli? / (photo: SITA/AP Photo/Giorgio Onorati)

Keď sa povie kreslený film, či animovaná tvorba, veľmi veľa ľuďom skrsnú v hlave rozprávky. Naša hokejová púť sa nakoniec rozprávkovo neskončila, preto vám ponúkame na inšpiráciu iné rozprávky. Športové „animáky“ ale neznamenajú len zvonec s koncom a šťastný život do smrti. Nachystali sme si pre vás rôzne dobroty. Snáď sa ich neprejete.

Dnes k originálnemu názvu ponúkame aj anglický, pretože veľa našich snímok je z rôznych kútikov svetových úst. Zároveň neponúkame hodnotenia hnilej rajčiny. To je z dôvodu, že niektoré naše snímky sú seriálové a stránka Rotten Tomatoes seriály nehodnotí. Zatiaľ.

Prešľapy

Do prešľapov sa nám dostali prevažne neúspešné pokračovania a spin-offy úspešnejších predlôh. Nájdeme tu ale aj jednu vysoko nezaujímavú zaujímavosť.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

Turbo: Fast Action Stunt Team (2013)

Anglický názov

Turbo FAST

Slovenský názov

Turbo R.A.Ke.Ta.

ČSFD

43/100

IMDB

6.9/10

Výsledok

Medzi nevydarené „animáky“ sme zaradili seriál, ktorý priamo nadväzuje na filmovú predlohu o slimákovi menom Turbo. Žiaľ, kvalite predlohy nesiaha ani po slizovú žľazu.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Tento seriál má asi toľko priaznivcov ako špenát s volským okom a varenými zemiakmi v školskej jedálni. Keby to bolo vtipné, mohlo by sa to vyškriabať na úroveň Sponge Boba. Žiaľ, nie je a už fakt, že má seriál 52 dielov, nastoľuje otázku, kto to všetko zacvaká?

Prešľap číslo

2

Originálny názov

Surf's Up 2: WaveMania (2017)

Anglický názov

Surf's Up 2: WaveMania

Slovenský názov

Divoké vlny 2

ČSFD

43/100

IMDB

4.6/10

Výsledok

Tučniakovi Codymu stúpla sláva do hlavy. Niekto sa dá na automaty, niekto na platené spoločníčky, iný na chľast a ďalší to všetko strieda. Cody sa rozhodol ísť drsnou cestou a s partiou nebezpečných surfistov zamieril za adrenalínom. Len škoda, že na ostrove Pin-Guí zabudol filmovú kvalitu.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Surfujúcich tučniakov považujem za hovadinu. Pokračovanie surfujúcich tučniakov? Neviem, prečo by ma malo zaujímať.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

いっしょにとれーにんぐ TRAINING WITH HINAKO (2009)

Anglický názov

Training with Hinako

Slovenský názov

Iššo ni Training: Training with Hinako

ČSFD

31/100

IMDB

0.0/10

Výsledok

Na 1. miesto najhorších kreslených športových výtvorov sa nám dostal počin, pri ktorom aj výraz „čo ti je.".dnoducho nestačí. Slečna Hinako mala pravdepodobne nabádať tínedžerov, aby zdvihli zadok z gauča a niečo so sebou robili. My ale vidíme len sporo odetú okaňu, ktorá 25 minút opakuje 3 cviky s detailom na obtiahnutú prdelku a pomaly sa odhaľujúce spotené prsia. To je všetko. Nič viac.

Okrem Tréningu s Hinako existuje aj Spánok s Hinako a Kúpanie sa s Hinako. Na tie si už ale ani netrúfame. 

Glosuje Martin Marys Pagáč

Nechcem pôsobiť, že sa bohvieako vyznám v remesle, ale keď sa chcete kochať kreslenými prsami, sú lepšie seriály, v ktorých občas skĺzne aj druhé ramienko z pleca.

Zásahy

Teraz niečo, čo sa skutočne oplatí pozrieť. Či už vás zastihneme v detskom veku, alebo s deťmi na krku, do hornej sedmičky animovaných filmov a seriálov sa dostali aj skutočné skvosty, o ktorých ste pravdepodobne ani nechyrovali.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Metegol (2013)

Anglický názov

Underdogs

Slovenský názov

Hurá na futbal

ČSFD

58/100

IMDB

6.6/10

Výsledok

V Argentíne vznikol animovaný film, ktorý nás dostane do víru športu vkusnou kombináciou stolového futbalu a toho ozajstného. Predstavte si malého Messiho s Higuaínom, ako vo svojom rodnom mestečku drtia kalčeto. Leo má vždy navrch, no nahnevaný Gonzalo sa o pár rokov vráti ako veľká hviezda Juventusu a rozhodne sa mestečko zrovnať so zemou. Leo žiaľ paradoxne futbal hrať nevie, no jeho kamaráti z tyčiek stolového futbalu zázračne ožijú a rozpúta sa najväčší boj latinskoamerickej histórie.

Samozrejme, Messi a Higuaín v príbehu nevystupujú, no predstava za to stojí, nie?

Glosuje Martin Marys Pagáč

Možno trochu prostoduché a čo sa grafiky týka, nechytajúce sa na veľké americké štúdiá Pixar a DreamWorks, ale na argentínsky animovaný film so športovou tematikou priam báječné.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Turbo (2013)

Anglický názov

Turbo

Slovenský názov

Turbo

ČSFD

62/100

IMDB

6.5/10

Výsledok

Predstavte si, že túžite byť pretekárom, no ste tak trošku pribrzdený. Pôvodný príbeh o slimákovi menom Turbo sme zaradili na 6. priečku nášho skresleného rebríčka. Slimák, ktorý zmutuje s „nitrom“ pretekárskeho auta si ani nič iné nezaslúži. Navyše je dabovaný Deadpoolom, ktorému asistuje Nick Fury a ďalší známi herci, ktorých viac spoznáte podľa fasády, než podľa ich ikonických postáv.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Čo keby sme spravili paradox typu, že niečo pomalé bude pretekať? Hmm, dobrý nápad. Čo tak slimák? Áno!

Nabudúce to bude dúfam mačka na plaveckých pretekoch. Námet tuctový, no za prevedenie chválime.

Zásah číslo

5

Originálny názov

Surf's Up (2007)

Anglický názov

Surf's Up

Slovenský názov

Divoké vlny

ČSFD

73/100

IMDB

6.7/10

Výsledok

Prvý diel Divokých vĺn bol nominovaný na Ocsara za najlepší animovaný film a my sme ho zaradili na 5. miesto. Asi práve za tú nomináciu si vydrankal pokračovanie, o ktorom sme už žiaľ museli písať vyššie. V prvom filme začujeme známe hlasy hercov Shiu LaBeoufa, Jeffa Bridgesa, či Zooey Deschanel, čo nám takisto priamo poukazuje na to, s akým rozpočtom narábali tvorcovia pri týchto tučniakoch, a pri ich pokračovaní. Surfovanie sa nám v rebríčkoch objavuje vôbec po prvý raz, tak nech sa páči, surfujúce tučniaky a pohár vody už sa nesú.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Na prvom diele surfujúcich tučniakov si dali tvorcovia aspoň záležať, takže nevyzerá ako Máziková po plastike. Toto je jeden z tých filmov, na ktorom sa zabavíte s deťmi, no na predohru by ste ho asi použiť nechceli.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Cars (2006)

Anglický názov

Cars

Slovenský názov

Autá

ČSFD

82/100

IMDB

7.1/10

Výsledok

Autá sú už svetový fenomén a v našom rebríčku zaradili štvorku. Keď na Vianoce kupujete dcére peračník Elsy z Ľadového kráľovstva, syn musí dostať ruksak s Bleskom McQueenom. Na úchvatný príbeh o namyslenom závodnom autíčku, ktoré sa stretáva s vidieckou realitou, zasadený do úžasne namaľovaného prostredia, sa tvorcovia nešťastne pokúsili nadviazať nezdarom s názvom Lietadlá a tiež dvomi pokračovaniami so samotným Bleskom. Prvý pokus veľmi nevyšiel, ale podarená trojka (zatiaľ) zavŕšila populárnu trilógiu, na ktorej frčí každý predškolák. Navyše boli Autá nominované na cenu akadémie za najlepšiu pieseň a animovaný film.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Autá sú animáčik, ktorý môžete pozerať dookola. Presne ako preteky na amerických okruhoch. Pri každom prejazde zákruty, ktorý sa povrchnému fanúšikovi môže zdať nudný, nájde fajnšmeker zakaždým niečo, čo ho poteší. Môj najmladší bude mať rok a už dnes sa neviem dočkať, ako si prvýkrát spolu pozrieme Bleska McQueena. Len ako mu vysvetlím, čo znamená "Á, Adela!" 

 

Zásah číslo

3

Originálny názov

Wacky Races (1968)

Anglický názov

Wacky Races

Slovenský názov

Wacky Races

ČSFD

79/100

IMDB

7.6/10

Výsledok

To máte tak. Na štartové pole postavíte mafiánov, upíra, sexbombu, vedátora, pračlovekov, atď. a necháte ich medzi sebou pretekať. Akékoľvek vozidlo a akékoľvek spôsoby sú povolené. Vravíte si, otrepaný námet? Omyl, tento námet je v rámci Wacky Races ten najpôvodnejší, aký môže byť. Na 3. miesto sa nám dostala rozprávka v súčte 17 krátkych dielov od autorov Hanna-Barbera. To sú tí, čo dali svetu Flintstoneovcov, Toma a Jerryho, Medveďa Yogiho, Scooby-Dooa, Ružového pantera, Johnyho Brava, Dexterovo laboratórium a treba vôbec pokračovať, či už ste si Wacky Races konečne pustili?

Glosuje Martin Marys Pagáč

Klasika. Koľko šialených pretekárskych filmov, seriálov, či hier sa týmto inšpirovalo? Moja stredoškolská matematika mi na ten počet nestačí. Wacky Races si viete pozrieť úplne hocikedy.

Zásah číslo

2

Originálny názov

黒子のバスケ(2012)

Anglický názov

Kuroko's Basketball

Slovenský názov

Kurokov basketbal

ČSFD

85/100

IMDB

8.3/10

Výsledok

Japonský animovaný seriál, ktorý sa dostal na 2. priečku rebríčka, je o chlapcovi menom Kuroko. Ten prestúpil z nižšej strednej školy, kde bol súčasťou „zázračnej generácie“ basketbalistov na vyššiu strednú, a tam sa takisto zapísal do basketbalového tímu. Problém je, že v tej úžasnej generácii sa hovorilo o piatich mimoriadne nadaných basketbalistoch a Kuroko, ktorý nevyniká fyzickými parametrami, mal prezývku „neviditeľná šestka“. Chvíľu ním noví spoluhráči opovrhujú, no keď zistia, čo dokáže, majú našliapnuté na to, aby porazili všetky školské kluby, do ktorých sa rozpŕchli hráči „zázračnej päťky“.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Japonci sú vtipní. Kreslené seriály, ktoré si už celosvetovo vydobyli nálepku „anime“, chrlia na tisíc spôsobov. Hneď so športovou tematikou je ich niekoľko, a keď už si krajina krvavého splnu oťukala svoje populárne športy ako futbal, či baseball, vrhla sa na športy, v ktorých kvôli fyzickým parametrom práve nedominuje. Kurokov basketbal je skvelý príklad. Japonci navyše umne vedia obísť nutnosť klubových a hráčskych licencií tým, že svoje športové seriály zasadia do školského prostredia. Nemyslite si ale, že potom pripomínajú atmosféru futbalového zápasu Prešova v Poprade.

Zásah číslo

1

Originálny názov

ハイキュー!! (2014)

Anglický názov

Haikyu!!

Slovenský názov

Haikjú!!

ČSFD

87/100

IMDB

8.8/10

Výsledok

Kreslené športy sú zaujímavé, no väčšinou doplatia na to, že im musíme vytknúť veľké množstvo porušení pravidiel daných športov, prehnané víťazstvá v poslednej pol-sekunde a pod. Haikjú je v tomto iný a my sme sa mu rozhodli dať zlatú medailu. Podobne, ako Kuroko, aj Hinata prestupuje na vyššiu strednú školu. Nadaný ryšavý chalan predtým nemal kompatibilných spoluhráčov, no teraz, na škole Karasuno, ktorá má nechválenú prezývku „vrany, ktoré nevedia lietať“, sa odhodlá oprášiť zašlú volejbalovú slávu školy a dostať sa s ňou na národný turnaj.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Po basketbale je tu ešte lepšie japonské dorovnávanie komplexov. Myslím, že toto je skvelý spôsob, ako deti motivovať k športu. Slovenské salašnícke skeče, ktoré sú vysielané vo vlakoch a MHD-čkach, aby nabádali deti ku kritickému mysleniu pri používaní modernej technológie, sú síce fajn, ale čisto účelové. Tu okrem toho, že sa krpatý pobehaj stane volejbalistom, vidíme aj skvelý príbeh a technicky vyšperkovaný volejbal na strednej škole. Ak si vravíte, že tie japonské načmárané sprostosti pozerať určite nebudete, vaša vec. No ak to predsa chcete skúsiť, Haikjú je ideálna voľba, ako s nimi začať.

Predĺženie

Keď už sme tie japonské kreslené seriály vytiahli na svetlo sveta, samozrejme nemôžeme vynechať najväčší futbalový kult, ktorý údajne inšpiroval aj takých slávnych hráčov, ako Messi, Zidane, Totti, Torres, či Del Piero, aby sa dali na futbal.

O týždeň k pozeraniu rebríčka nebudete potrebovať titulky.

Originálny názov

キャプテン翼(1983)

Anglický názov

Captain Tsubasa

Slovenský názov

Kapitán Tsubasa

ČSFD

76/100

IMDB

8.0/10

Výsledok

Pamätáte sa na deti, ktoré bežia po nekonečnom melóne s loptou, až tento monotónny obraz zrazu preruší „orlia strela“? Kapitán Tsubasa je fenomén, ktorý sa ako jeden z mála japonských „anime“ dostal aj na obrazovky Slovenskej televízie. Na pôvodný seriál nadviazali ďalšie dva re-maky, z ktorých je minimálne ten z roku 2001 veľmi podarený, keďže v ňom išlo o vzbudenie povedomia pred Majstrovstvami sveta v Japonsku a Kórei. Tsubasa Ozora sa so svojim kamarátom Tarom Misakim objavili aj v upútavke na Olympijské hry 2020 v Tokiu a azda aj preto vznikol v tomto roku nový re-make, na ktorý si už brúsime zuby a ktorého upútavku sme sa vám rozhodli zaradiť pod článok.

Glosuje Miloš Kubalík

Od Kuka do Kuka, od Kuka do Kuka. Kto si pamätá na Kuka, určite pamätá aj Benjamena a jeho orliu strelu. Animovaný seriál potvrdzoval aj teóriu o tom, že zem je skutočne guľatá. Benjamen len bežal, bežal, bežal, až sa pred ním po kilometroch behu na horizonte zjavila brána a gól. Viac si z toho už nepamätám.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár