Vegas, bejby! Už len jedna výhra delí nováčika od finále Stanley Cupu

19.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Vegas Golden Knights chodia po každom zápase ďakovať brankárovi. Vedia prečo. (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Vegas Golden Knights chodia po každom zápase ďakovať brankárovi. Vedia prečo. / (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Už len jedno víťazstvo Vegas Golden Knights vo finálovej sérii Západnej konferencie NHL delí nováčika od priam historického zápisu. Mužstvo zložené z hráčov, ktorých ich pôvodné kluby nechceli, stojí na prahu finále Stanley Cupu a klope na jeho brány. Poetickejšie klišé sme na sklade nenašli.  

Vegas 3, Winnipeg 1

Štvrtý zápas série proti Jets vyhrali Vegas 3:2, víťazný gól strelil Reilly Smith necelých sedem minút pred koncom tretej tretiny utešenou strelou pod hornú tyčku Helleybuckovej bránky. Winnipeg mal znova viac striel a dvakrát vyrovnal, tretí gól už za seba brankár Rytierov nepustil. Podobne ako v zápase číslo 3 aj v noci na sobotu by sa dalo s trochou nadhľadu vyhlásiť, že tri hviezdy zápasu boli takéto: 

3. hviezda Marc, 

2. hviezda Andre,

1. hviezda Fleury.

Marc-Andre Fleury je najvýraznejšou osobnosťou tímu, brankárom potvrdzujúcim svoje skúsenosti, prstene za Stanley Cup získané v Pittsburghu a najvyššiu sumu na výplate z celého kolektívu. V playoff má 94,5% úspešnosť zákrokov, štyri čisté kontá a nespočetné množstvo súperových útočníkov privedených do zúfalstva. Po každom zápase mu kolegovia prídu k bránke gratulovať a ďakovať. Vedia prečo. Objímajú ho jeden po druhom, neveriacky krútia hlavou a čosi mu šepkajú. Priemer gólov 1,72 na zápas po 14 dueloch v turnaji o Stanley cup je o pol góla nižší ako majú zvyšní brankári, čo sú ešte v hre. 

Keď Florida pustila Vegas Jonathana Marchessaulta (ako nechráneného hráča) a Reillyho Smitha (vymenili ho za výber v 4. kole draftu) fanúšikovia Panthers krútili hlavami na sociálnych sieťach, no GM klubu v tom mal jasno: "Obrana vyhráva tituly," povedal keď jedného z nich pustil kvôli vysokému platu a druhého preto, že mal zmluvu len na aktuálny ročník. Nuž, hráči Floridy skončili sezónu v apríli, Marchessault získal v playoff už 18 bodov a Smith 16. Sú ťahúňmi útoku Vegas, dvoma najproduktívnejšími hráčmi s priemerom viac ako jeden kanadský bod na zápas. Díky, Broňa.

Vegas má aj (zatiaľ) drobnú československú stopu. V nočnom zápase sa presadil Tomáš Nosek, hráč štvrtej lajny dal svoj prvý gól v playoff keď dorazil strelu Francúza Bellemara v kľúčovom čase tesne po vyrovnávajúcom góle Jets na 1:1. Hral v 11 zápasoch zo 14, ktoré tím v playoff absolvoval.

Tomáš Tatar hrá v turnaji o Stanley Cup menej. Zatiaľ nastúpil len šesťkrát a dal jeden gól. Do klubu ho získali výmenou s Detroitom v čase, keď mali zranených hráčov prvých dvoch útokov. Keď sa uzdravili, Tomáš zo zostavy vypadol a vracia sa späť len v prípade ďalších problémov jedného z top 6 útočníkov. Pomohol v zápase číslo 2, strelil otvárací gól pri výhre na ľade súpera, ale v noci aj tak sedel iba na tribúne. Má dlhodobú zmluvu na relatívne veľa peňazí (druhý najviac po brankárovi), jeho čas ešte príde. Ak aj nie v aktuálnej sezóne, v budúcej celkom určite. 

Vegas 4, Sharks 2

Playoff NHL je po novom nastavené tak, že sa Vegas museli najprv vysporiadať s najväčšími rivalmi z vlastnej divízie. V druhom kole naháňali po ľade Žralokov zo San Jose. Stačilo šesť zápasov a ukončili ich sezónu. Bola to ale náročná séria. 

Vegas 4, Kings 0

Aj prvá séria v klubovej histórii bola ťažká, hoci trvala len štyri zápasy. Väčšina odborníkov tipovala, že Králi si s Rytiermi poradia a kruto sa mýlila. Celkové skóre zo štyroch zápasov bolo púhych 7:3 pre Vegas, už na začiatku playoff sa ukazovalo, akú formu má Fleury a aké ťažké bude pre súperov obranu pred ním prekonávať. 

Až 109 bodov v základnej časti a výhra v divízii, 51 víťazných zápasov v základnej časti a už jedenásť v playoff. O sezóne nováčika sa nedá hovoriť inak, ako o rozprávkovej. Ak som to práve zakríkol, je mi to jedno. Keby Jets otočili a toto by bol najlepší možný oslavný článok o Golden Knights v sezóne, budiš. Existuje ale celkom reálna šanca, že nebol. Sú len jednu výhru od postupu finále Stanley Cupu.

Vegas, bejby! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár