Švajčiari nás poslali do...do...do olympijskej kvalifikácie

20.05.2018 / Miloš Kubalík
Švajčiari. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Švajčiari. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Majstrovstvá sveta sa ešte ani neskončili a my to už tušíme. Kalkulačky sme nezahodili ani po našom poslednom zápase na turnaji a prepočítali sme, že naše šance zahrať si kvalifikáciu na olympijské hry v roku 2022, išli výrazne smerom nahor. Pozitívne vyhliadky neboli ani pred samotným turnajom v Dánsku, ale teraz sa pravdepodobnosť našej priamej účasti na olympiáde blíži veľmi tesne k nule. Doslova tú nulu už oblizuje. Vysvetlenie je sprosté.

Ako nás Švajčiari poslali do kvalifikácie (zrejme)

Systém je jednoduchý. O všetkom rozhoduje rebríček IIHF, do ktorého sa započítavajú body z MS a olympiády z posledných rokov. Aktuálny rok berie 100%, zvyšné 75%, 50% a 25% získaných bodov. Priamu účasť si vybojuje prvá osmička, deviate miesto má isté domáci tím a posledné tri miesta sú určené pre kvalifikačný boj.

Či bude rozhodovať rebríček po MS 2019 alebo MS 2020 ešte nie je isté. Napríklad pre ZOH 2014 rozhodoval ranking po MS 2012 a pre ZOH 2018 zase ranking po MS 2015. Slovensku to môže byť aj celkom jedno, jeden rok navyše by nám dal šance, ale pri súčasnej výkonnosti a možnostiach Ramsayho družiny, je to misia veľmi otázna. O všetkom zrejme rozhodli Švajčiari, ktorí si vďaka postupu do finále v Dánsku pripísali ďalšie, dôležité body navyše.

Aké sú naše šance? Veľmi mizivé

V aktualizovanom rankingu je Slovensko na desiatom mieste. Okrem tradičnej šestky sú pred našimi krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko a Nórsko. Švajčiarom som pripočítal body za druhé miesto na tohtoročných MS, ale ak to celé vyhrajú, môže ich byť o 40 viac.

Miesto

Krajina

Body

7.

SUI

3 590

 8.

GER

3 575

9.

NOR

3 270

10.

SVK

3 245

11.

LAT

3 225

Rozdiel cez 300 bodov od ôsmeho miesta je pri súčasnom bodovacom systéme priveľký. Pred MS 2019 na Slovensku sa odpočítajú body za prechádzajúce roky a rebríček bude vyzerať takto:

Miesto

Krajina

Body

7.

SUI

2 325

8.

GER

2 315

9.

NOR

2 105

10.

LAT

2 085

11.

SVK

2 080

Pri súčasných výsledkoch Nemecka a Švajčiarska, keď Nemci hrali za posledných päť rokov štvrťfinále dvakrát, plus finále v Pjongčangu. Švajčiari šli do playoff na MS trikrát, teraz hrajú finále aj oni. Našim nemusí na postupové ôsme miesto stačiť ani titul majstrov sveta z Bratislavy. To by oba tímy museli zaznamenať výrazný výsledkový prepad a my obrovský úspech. Pritom za rovnaké obdobie posledných piatich rokov majú Slováci celkom 0 (slovom nula) účastí vo štvrťfinále.

Ak by sa aj bralo umiestnenie po MS 2020 vo Švajčiarsku, nič to nemení na fakte, že potrebujeme hrať aspoň jeden rok o medaily. A to sa okolo nás točia tímy ako Nórsko a Lotyšsko, ktoré z času na čas vedia prekvapiť. Pri všetkej úcte a želaniach skončiť na ôsmom mieste dnes vyzerá ako nereálna misia.

Ak sa nezmení formát olympijského turnaja, Slovensko si s najväčšou pravdepodobnosťou zahrá kvalifikáciu o Peking 2022. Ešte aj Čína tam bude na priamo. Hrá vôbec Čína hokej?

Slovensko a olympijské kvalifikácie

Naša krajina si zahrala kvalifikácie o olympiádu v Lillehameri, v Nagane a Salt Lake City. Kým pred ZOH 1994 sme v Sheffielde bojovali o svoje miesto na hokejovej mape, v ďalších dvoch sme doplatili na zlý turnajový systém.

V Sheffielde sme súperov rozobrali s tímom okolo bratov Šťastných, mladíkov Bondru a Pálffyho a preto sa to ani nedá porovnávať so súčasnosťou. Strašidelné Nagano a Salt Lake City boli predturnaje hlavného olympijského turnaja. Našimi súpermi boli tímy ako Rakúsko, Taliansko a Kazachstan (v Nagane) a Nemecko, Lotyššsko a Rakúsko (v Salt Lake City). Teda približne súperi, na ktorých môžeme natrafiť aj teraz. Naša bilancia s nimi je ale strašidelná - jediná výhra!, dve remízy a tri prehry.

Slováci prehrali s Nemeckom a Rakúskom v Salt Lake City a s Kazachstanom v Nagane. Jediná výhra bola proti Talianom. To nie sú pekné spomienky na budúcnosť.

Jasné, píše sa rok 2018 a všetko môže byť inak. Jedno je isté, ľahké to nebude. Slovensko bude hrať so súpermi na svojej úrovni. Sme tam, kde patríme a čím skôr sa s tým zmierime, tým lepšie pre naše zdravie. Ja som sa tým zmieroval tiež dlho.

Fandíme však stále a vždy. A budeme.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár