Ria, Ria, Európa

25.05.2018 / Gabriel Vass
Jedni aj druhí si právom ďakujú navzájom. (photo: SITA/Martin Havran       )

Jedni aj druhí si právom ďakujú navzájom. / (photo: SITA/Martin Havran )

Po Trnave a Slovane je DAC Dunajská Streda tretím istým slovenským zástupcom v pohárovej Európe. Zatiaľ len v Summer edition, ale keď sa im bude dariť, tak môžeme hovoriť aj o jeseni.

DAC? Prečo DAC? 

Poďme ale postupne. Prečo práve DAC, v minulosti priemerný klub? Odpoveďou je systematická práca.

Všetko sa to začalo v novembri 2016 otváracím zápasom v novej MOL Aréne proti Trenčínu. Dunajská vyhrala 2:0 a spustila spanilú jazdu. Počas jarnej sezóny bola postrachom súperov. Nezvládla však záver sezóny a na EL ešte nedozrela. Toto sme videli navonok, v skutočnosti sa naplno rozbehli neviditeľné detaily vo vnútri klubu.

Neoficiálne knieža Hornej Zeme, majiteľ Oskar, načal systémovú prácu. Keď máte peniaze, futbal sa na Slovensku dá robiť v dvoch štýloch: ako Slovan, alebo ako Žilina. A Osi si vybral tretí štýl, hoci nápadne inšpirovaný Žilinou. 

Najprv know-how

Najskôr sa vydal na potulky po Európe, aby zistil ako futbal robiť dobre. Najviac ho zaujalo zázemie francúzskeho St. Etiénne a so získanými poznatkami sa vrátil na rodnú hrudu. Začal s výstavbou akadémie a nového štadióna. Akadémie, ktorá po jej dokončení nebude mať v strednej Európe konkurenciu. Dnes je už skoro hotová a celkovo bude ponúkať osem prírodných ihrísk, dve umelé, kondičný okruh (otvorený aj krytý), pieskovú tréningovú plochu pre brankárov, 145 metrovú šprintérsku tartanovú dráhu a bežecký okruh (895m).

Bol som tam osobne, môžem potvrdiť. K tomu rozostavaný moderný štadión s najlepším diváckym priemerom v lige. Prečo je toto dôležité? Pretože je to odrazový mostík k úspechu. DAC svojím zázemím získal hybnú silu na rokovania ohľadom posíl a zároveň sa mladé talenty budú hrnúť do Dunajskej Stredy.

Potom futbal

Úspechy sa však získavajú na ihrisku. Pred sezónou prišiel totálny šok pre silný domáci fanklub. Obľúbený tréner Csaba László dostal padáka. Nikto netušil prečo, veď ťahal 16-zápasovú sériu bez prehry. Majiteľ krok vysvetlil tým, že sa pozerá na veci v dlhodobom horizonte. Prišiel talian Rossi. Morálka divákov bola na dne. Hra sa na jeseň výrazne zmenila k menej atraktívnemu štýlu. Talianská taktika, totálna defenzíva a na hrote Pačinda. Poviem pravdu, nie vždy sa na ten futbal dalo pozerať.

Od začiatku sezóny sa však Dunajská držala na popredných priečkach. Po odchode Šafranka sa DAC-u nepodarilo hneď nájsť adekvátnu náhradu, tak tam šupli Pačindu, nech sa vybehá. Vybehal sa a ešte k tomu začal strieľať góly. Výraznou posilou sa však stal Zsolt Kalmár, ktorý prišiel na ročné hosťovanie z RB Lipsko. Najlepší hráč jesene.

Lenže s jedným kvalitným útočníkom nič nezmôžu, tak v zime stiahli Černáka z hosťovania v Prešove a kúpili Afričana menom Bayo. Černák sa čoskoro zranil, a neskôr sa k nemu na listinu maródov pridal Pači. Do stredu poľa prišiel z Wolves mládežnícky reprezentant Slovenska Christián Herc. Počas jari však hviezdil Bayo.

Obrana ostala nezmenená z predchádzajúcej sezóny. Tí čo sa do futbalu vyznajú musia povedať, že je to najlepšia obrana v lige: Davis, Huk, Šatka, Živkovič (od jari Koštrna).

Tretí po základnej časti

Po základnej časti vládla celkovo spokojnosť. Tretie miesto tu už dávno nebolo. Dvakrát vypredané, Žilina a Slovan, v oboch zápasoch víťazstvo. Navyše prišli posily a mohla sa hrať nadstavba.

Medzitým však stihli vlastnou vinou vypadnúť z pohára. Prehrali 0:2 v Trnave po dvoch katastrofálnych chybách v obrane. Tento zápas nadobro pripravil o miesto v základe Živkoviča. Všetko zlé je však na niečo dobré. Na pravej strane obrany sa udomácnil Koštrna a podľa mňa to bol pre zmenu najlepší hráč jari. Málokedy cez neho niekto prešiel, a umne podporoval ofenzívu.

Prvých šesť zápasov nadstavby vyšlo na výbornú, až loď narazila na ľadovec menom Trenčín, doma. Mohlo sa oslavovať, mohla byť spokojnosť, ale nakúpili trojku. O týždeň na to dopriali titul Trnave a o ďalší týždeň si Slovan prišiel pre tesné víťazstvo. A zrazu bol nôž na krku. Tým, že Žilina dala kanára Trnave, Dunajská musela hlavne naplno bodovať v poslednom zápase v Ružomberku. Nič však nenechali na náhodu, a Ružu rozobrali 4:0. Okolo 500 fanúšikov robilo eskortu klubovému autobusu až do Dunajskej Stredy, kde ich pred štadiónom vítali ďalší.

Po 25 rokoch v pohárovej Európe

Dôvodov je viacero:

 • Systémová práca klubu

 • Výborné klubové zázemie

 • Nadštandardná defenzíva

 • Skvelé výkony jednotlivcov, hviezd ligy: Pačinda, Ljubičič, Bayo, Šatka, Kalmár, Davis

 • Silná podpora fanúšikov

 • Reprezentačné štarty viacerých hráčov, Panamčan Davis by dokonca mohol ísť na MS

DAC mohol skončiť druhý miesto, a nebyť fantastickej Trnavy, mohol snívať o titule, hoci by to bol zázrak. Aspoň je stále čo zlepšovať. 

Napríklad nepoužiteľnú lavičku. V posledných zápasoch pribúdali zranenia a kartové tresty a pohľad na lavičku náhradníkov bol taký smutný, že niektorí by mali problém hrať v základe aj v Senici alebo Prešove. Na jar sa zasekol Kalmár, asi to nezvládol psychicky. Pribúdali mu karty, skoro každý druhý zápas nemohol odohrať a stratil formu. Vyvrcholilo to hlúpym vylúčením v Trnave.

Dunajská Streda nakoniec dobojovala skvelú sezónu, a právom sa dostala do Európskej ligy. Sám som zvedavý ako ďaleko sa v nej dostanú. Oszkar sľúbil kvalitné posily, no určite nevymenia celý káder. Snáď sa dočkáme zaujímavých mien. Všetko bude závisieť od toho, či sa im podarí udržať súčasné opory, Šatku, Pačindu, Davisa a spol.. Prvé správy sú pozitívne, Herc predĺžil hosťovanie o rok. 

Európa volá...

Gabriel Vass

Gabriel Vass

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár