Filmová Liga TakUrčitee: Česko-Slovensko

27.05.2018 / Martin Marys Pagáč
Borci. (photo: )

Borci.

Na konci mája sme sa prepracovali aj k našej tvorbe. Dovolíme si povedať, že väčšinu filmov istotne poznáte. Nájdeme tu aj také, o ktorých ste nevedeli a radi by ste si pozreli? Tento raz nám stačí originálny názov filmu a rebríček sme opäť ukrátili o hnilé rajčiaky, ktoré na svojich stránkach veľa neamerických filmov neponúkajú.

Prešľapy

O filmoch česko-slovenskej produkcie musíme začať kritickými tónmi. Ale nebojte sa, o tri filmy to bude už len dobré.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

TACHO (2010)

ČSFD

47/100

IMDB

5.2/10

Výsledok

Fanúšikovia Daniela Landu mi určite za pravdu nedajú, no TACHO skutočne nie je dobrým filmom. Jeho manželka mu zrežírovala čiernu komédiu, na ktorej by nebolo nič strašné, až na to, že na nej nie je ani veľa vtipného, a preto sa nám zaradila do prešľapov.

Glosuje Tomáš Tomeček

Čierna komédia zo športového prostredia? A o ralleye? Prečo nie. Ľavá rúžová, sto cez dinosaura, čierna chlpatá zubatá, Ježiš Mária, nerozumiem ani hovno, Laci poď sem "no lift sajd, rajd sajd"... Hlášky ktoré majú resp. mali potenciál zľudovieť, rovnako ako napríklad Pelíšky alebo Dedictvo. Pri trochu menej vulgarizmoch a lepších výkonoch hlavných postáv, Landa a Lounová ako predstavitelia tej tragickej línie filmu nemilosrdne poslali do priemeru. Spomeniete si pri sledovaní filmu na niečo iné, ako spomenuté hlášky a príjemný soundtrack? Udeľujem 5 zle zaradených rýchlostí z 10.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

Ani ve snu! (2016)

ČSFD

38/100

IMDB

5.2/10

Výsledok

Popoluška z prostredia parkúru na český spôsob. Nejde o parkúrové preteky na koni, ale o pobehovanie po uliciach a strechách a skákanie cez prekážky. Vysnívaná nenaplnená láska sa kľukatí okolo komínov a hoci film nemá ani 80 minút, bude vám skôr pripomínať nekonečný príbeh. A k tomu tá hlavná predstaviteľka.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Barbora Štikarová sa prvý raz ukázala na svetlo sveta. Dokonca hneď v hlavnej úlohe. Proti jej odhodlaniu v parkúre nemám nič, no dúfam, že na obrazovke ju už nebudem musieť vidieť.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Veni, vidi, vici (2009)

ČSFD

30/100

IMDB

3.2/10

Výsledok

Čechom sa musí jedno nechať. V niektorých veciach sú proste unikát. Vo filme s „originálnym“ názvom Veni, vidi, vici napratali celú telenovelu do hodiny a 30 minút. Dej skutočne nemá cenu popisovať, no pre tých, ktorým to názov jasne neevokoval, ide o golfový film. Radšej sa pred ním ukryte do jamky.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Caddyshack na český spôsob? Prečo nie... Teda, vlastne pre túto pohromu.

Zásahy

A teraz to, z čoho vás oči nezaštípu. Opäť sme zvolili žánrovú rôznorodosť, máme tu plné vrece futbalu, no najlepšie dva filmy sú klasiky z boxerského vreca.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Kožené slunce (2002)

ČSFD

68/100

IMDB

6.3/10

Výsledok

V zásahoch musíme jednoznačne začať futbalom. Dedinský futbal máme v krvi tak my, ako aj Česi a Koženné slunce je dobrou upútavkou. Jedno pivo do ruky, ďalších päť do chladničky, manželku kade ľahšie a už len sledovať to, čo nám je všetkým srdcu blízke.

Glosuje Daniel Jurčík

Kožené slunce by mohlo byť Okresnému přeboru otcom. Ide o solídny počin s veľavravným názvom a známymi hercami. Skrátka niečo ako Vášnivé známosti.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Fair Play (2014)

ČSFD

73/100

IMDB

6.9/10

Výsledok

Jeden z novších a veľmi kvalitných filmov sa nám dostal na 6. miesto. Film zachytáva obdobie Studenej vojny a súperenia východného bloku so západným na poli atletiky. K drogám sa môžete dostať veľmi jednoducho. Ani neviete ako. Nadopovaný film Fair Play síce nie je takým temným trilerom, ako napríklad Requiem za sen, aj tak by sme si z neho mali brať príklad a keď nám začne rásť ochlpenie na miestach, o ktorých sme ani nevedeli, že máme, asi niečo nie je s kostolným poriadkom.

Glosuje Miloš Kubalík

Perfektná Judit Bárdos veľa behá, veľa trénuje. A zároveň aj proti svojej vôli veľa droguje. Vládny program treba dodržať, veď ako inak porazíme kapitalistické veľmoci. Sypú všetci a kto nesype, nevyhráva. Film perfektne znázorňuje systém, bez ktorého si vrcholový šport nemožno predstaviť. Ani dnes.

Zásah číslo

5

Originálny názov

Muži v offsidu (1931)

ČSFD

76/100

IMDB

6.8/10

Výsledok

Dovolili sme si aj jeden film pre pamätníkov, ktorý sme zaradili na 5. priečku. Hlavnou témou je pražský futbal z fanúšikovského pohľadu. Stret fanúšika Viktórie s fanúšikom Slávie nemôže dopadnúť ináč, než konfliktom. Ako sa ale riešili konflikty už takmer pred sto rokmi, to nám s nostalgiou a pátosom sebe vlastným ukážu Muži v offsidu.

Glosuje Martin Marys Pagáč

V medzivojnovom období gentlemanov takisto panovala rivalita, no tá sa vtedy dala riešiť aj inak než rozbíjaním záchodov a šatní, vytrhávaním sedadiel a hádzaním petárd do priľahlého sektoru. Kiež by sme sa niekedy poučili z minulosti.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

ČSFD

74/100

IMDB

7.2/10

Výsledok

A do tretice futbal. Film Poslední zápas Pepika Hnátka je prequelom k seriálu Okresní přebor a popri českej hereckej kvalite v podobe Ondřeje Vetchého, Luďka Sobotu, či Davida Novotného, sa tu v pozícii mýtizovaného trénera  Pepika Hnátka predstaví Miroslav Krobot. Už len pojem „okresní přebor“ je úžasný český vynález. Nie ako u nás, kde sa najnovšie aj na lazoch hrá „liga“, aj keď ôsma najvyššia. Tento film bol zároveň v deviatich nomináciách na Českého leva, z ktorých jedinú pretavil do získania cennej sošky Ondřej Vetchý ako herec vo vedľajšej úlohe.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Okresný přebor je povinná jazda pre každého futbalového fanúšika. Česi to skrátka "umí". Po veľkom úspechu, ktorý zaznamenal seriál, bol natočený celovečerný film, ktorý sa časovo odohráva pred udalosťami v seriáli a zachytáva posledné chvíle trénerského mága Pepika Hnátka. Ten sa snaží dostať kolektív krčmových dedinských futbalistov TJ Slavoj Houslice do vyššej divízie. Spolu so silným realizačným tímom v zložení zodpovedný hospodár, pokladník gambler, zdravoťák zverolekár s podporou kapitána Jirka Luňáka to bude veľmi ťažký boj.

Zásah číslo

3

Originálny názov

Proč? (1987)

ČSFD

76/100

IMDB

7.0/10

Výsledok

Na 3. mieste máme pripomienku k tomu, čomu sme sa venovali už pri Mužoch v offsidu. Ako sa za niekoľko desaťročí vyvinulo športové povzbudzovanie a častokrát pripomína boj na život a na smrť. Dráma na motívy skutočnej udalosti opisuje chuligánsku cestu vlakom a strach spolucestujúcich a sprievodkyne o holý život. A že sme sa za tých dvadsať rokov u nás takmer nikam neposunuli, aby sme takéto zvrátené prejavy zo spoločnosti odstránili.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Otázka je na mieste. Prečo musí dochádzať k takýmto udalostiam, o ktorých sa následne točia veľmi silné filmy? Radšej by sme sa zaobišli bez takých filmov. No keď už, tak je dobré o tom vedieť a najpútavejším zo sprostredkovateľov je práve film.

Zásah číslo

2

Originálny názov

Pěsti ve tmě (1986)

ČSFD

74/100

IMDB

7.6/10

Výsledok

Na 2. miesto sme zaradili film z boxerského prostredia, zasadený do obdobia pred 2. svetovou vojnou. Dráma hovorí o tom, že aj keď ste lepší, neznamená to automaticky, že ste víťazom a keď sa do športu mieša politika s nástupom nacistickej moci, nepomôže vám byť ani najlepším boxerom Československa.

Glosuje Miloš Kubalík

Československá obdoba Rockyho. Film som si chcel zámerne pozrieť len kvôli týmto trom vetám, no stihol som asi prvých 15 minút. Ale asi je to dobré no. Na youtube je celá verzia, kto chce nech sa páči.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Boxer a smrť (1962)

ČSFD

84/100

IMDB

7.6/10

Výsledok

Štefan Kvietik si v jednej zo svojich filmových premiér zahral väzňa v koncentračnom tábore, ktorého si dozorca vyhliadol pre boxerský sparing. Prvá slovenská psychologická dráma rozpútava duálny príbeh boxera v ringu a boxera prinúteného boxovať, aby prežil. Tento slovenský film sme zaradili na 1. miesto v našom rebríčku, pretože je to jedna z najsilnejších snímok, ktoré u nás boli nakrútené.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kam sa hrabú súčasné filmy o holokauste... Teda, aj tie sú veľmi dobré, no Boxer a smrť vás svojou atmosférou zamrazí do špiku kostnej drene a bude pomaly škriabať do zubnej skloviny, až prvý raz natrafí na nerv a vy to pocítite.

Predĺženie

Do rebríčka sa nám nezmestil ešte jeden športový film. Zo zasnežených vrchov sa na vás sype historicky prvá česká tínedžerská komédia. Nabudúce sa konečne môžete tešiť na filmy, po ktorých vám už dlhšiu dobu srdce piští.

Originálny názov

Snowboarďáci (2004)

ČSFD

57/100

IMDB

5.8/10

Výsledok

Hádam by sme nezabudli na Snowboarďákov. Zaradili sme ich do predĺženia, pretože sú až príliš veľkou komédiou v porovnaní s ostatnými. Verili by ste, že už majú viac než 13 rokov? Vtedajšia nastupujúca nová vlna českých režisérov a hercov to odpálila vo veľkom a vyšvihla Vojtu Koteka s Jirkom Mádlom, ako aj Karla Janáka do výšok, o akých možno ani nesnívali. Nie je to perfektný film, no to, akú energiu vtedy prilial do pixelov na obrazovke v kombinácii s hudbou od Dana Bártu, nemalo obdobu. Snowboarďáci pretavili z troch nominácií na Českého leva jednu do podoby sošky za divácky najúspešnejší film.

Glosuje Daniel Jurčík

Určite zaujímavý film pre pubertiakov. V čase, keď so mnou hormóny zametali ako slivovica s Bolkom Polívkom, sa na to dalo pozrieť. Dospelých však na Snowboarďákoch už nemá čo ohúriť. Až na ten skvelý soundtrack.

Polovica Filmovej ligy je za nami, tak prečo si prvých 7 rebríčkov neosviežiť? Nech sa páči:

  1. Hokejové filmy
  2. Bojové filmy
  3. Amerika
  4. Letné športy
  5. Preteky
  6. Zimné športy
  7. Animované
Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

Napíš komentár