Pondelkové Tréneroviny - Rok El Maestra

28.05.2018 / Richard Hanzlik
Sezóna patrila Trnave. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Sezóna patrila Trnave. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Je dobojované. V nedeľnom zápase Azango rozhodol o tom, že Trnavu, Slovan a DAC vyprevadí do zápasov o nehynúcu európsku slávu AS Trenčín. Ten bude najkrajšie spomínať na nový model ligy. Nebyť jeho, chlapci by išli do EL iba ak by si kúpili lístky.

Zachránila sa Senica. Najprv síce prehrala v Skalici, ale doma aspoň ten jeden potrebný gól zošmolila a ak jej sponzor nezačne zaujímať protidrogovú jednotku, zahrá si ligu aj o rok. Podľa všetkého príde z druhej ligy naozaj Sereď, ale v našej lige nikdy neviete. Možno v lete predajú licenciu za 25 kíl melónov a tri permanentky do Senca.

Bol to rok El Maestra. Od dôb, kedy Boris Kollár robil roadshow na dievčenských internátoch sme tu nemali muža, ktorý by dokázal v tak krátkej dobe urobiť takýto rozruch. S mužstvom, ktoré ľudia tipovali len do prvej šestky vyhral titul, bavil novinárov, dal zarobiť disciplinárke a svojich hráčov vyžmýkal k ich životným výkonom. Ale okej, bolo tu aj ďalších 11 tímov, ktoré prispeli k tomu, že som mal o čom písať. Ako hovorí Jožko Adamec na ochutnávke vín, pome na to.

FC Spartak Trnava

Všetko podstatné sa v klube stalo, keď dostali ako na podnose kontakt na El Maestra. Prišiel s vtipným menom, priniesol si aj brata nazvaného podla fotoaparátu a potom začali do Trnavy prichádzať hráči so zaujímavými menami. Čanturišvili, Pehlivan a Egho vytvorili spolu s Godálom, Slobodom a Jirkom kostru mužstva. Pragmatizmus a najlepšia taktická príprava v lige priniesli titul. Jeho tvorca sa po sezóne pobral na skusy do nemecky hovoriacich krajín a aj novinári venujúci sa dovtedy len móde, záhradkárstvu a receptom si napísali článok o ňom. Inak, Nestor dobre urobil. Odísť na vrchole je umenie. Jedným z dôvodov má byť ževraj nedostatočná synergia s mestom. Hovorí sa o tom, že primátor nechcel platiť za elektriku, saponáty a postreky proti mangelinkám na trávniku, ale pravda je taká, ze Nestor nedostal voľný lístok do mestského kina a preto odišiel.

ŠK Slovan Bratislava

Mladý Ivan aj tento rok hral Dostihy a sázky. Vukomanovič chvíľu vyzeral že by konečne mohol na lavičke vydržat dlhšie ako tri reklamné prestávky, ale potom sa zjavil voľný Ševela a bol kocúr v trúbe. Ivan začal míňať toľko, že by ho vyšlo lacnejšie, ak by kúpil všetky mužstvá v lige a na hrot by postavil Michalecha s Gabánim. Belasí síce ulovili Slovnaft Cup, ale všetkých nás zaujíma, ako v účtovníctve odpíšu nákup Šporara? Prejde ako nehmotný majetok? A ako sa v lete obmení káder?

DAC Dunajská Streda

Jedno z najlepšie fungujúcich mužstiev na Slovenku má smolu, že pred zápasmi na jeho štadióne znie hymna iného štátu. DAC dlho atakoval pozíciu Trnavy, ale v závere mu došli sily a možno za to môže aj absencia typického hroťáka. Zmysel pre humor na Žitnom ostrove našli, keď si mysleli, že by to mohol byť Tomáš Malec. Otázkou leta bude, do koho koeficientu sa pripočítajú body, ktoré DAC pri svojom pôsobení v EL získa.

MŠK Žilina

Majster bojoval do posledného kola, ale s takou obrannou imunitou by chalani nevyhrali ani tretiu ligu v kanaste. Guľa klasicky pripravil veľmi ofenzívne mužstvo, ale ak existuje na Slovensku niekto, kto potrebuje do obrany vojenskú techniku, je to práve MŠK. Za pozitíva môžu považovať titul kráľa strelcov pre Mráza, reprezentačnú formu Mihalíka a hlavne Guľov odchod k reprezentácii do 21 rokov.

AS Trenčín

Jeseň bola v Trenčíne zlá. Hossa oznámil, že vynechá sezónu kvôli chorobe a potom Ševelovi oznámili, že vynechá zvyšok sezóny a nemusí od lekára nosiť ani PNku. Trenčín trpel a darilo sa iba Jangovi. Ten v zime odišiel do Belgicka, na lavičku sa posadil Cifranič a začal sa jarný kolotoč. Doma bol Trenčín jalový, vonku strašil ako redaktorka relácie Aj múdry schybí v budove parlamentu. Jarný finiš nakoniec zastihol AS v super forme a chalani zase raz nakuknú do EL.

MFK Ružomberok

Sezóna klubu sa delí na dve časti. Dosiahnutie TOP 6 a život po ňom. Chalani rýchlo pochopili, že toto je strop a navyše mali v tíme Haskiča. Slovenského futbalového turistu, ktorý na trase Žilina - Ružomberok nabehal viac ako vodič autobusy na linke Vrútky - Strečno. Oranžoví sa cez Žilinu síce pretlačili do finále Slovnaft cupu, ale Slovanu by sa tam nepostavili ani keby im Noro do jonťákov nadrvil slávnu modrú lentilku. Možno aj preto mu zmluvu nepredĺžili a hovorí sa, že by mohol od leta sedieť v Trnave.

FC Nitra

Ivan vtrhol do ligy s nováčikom na čelnom skle a po prvých kolách boli stávkové kancelárie celé bez seba. Hroššo zatiahol roletu, jeho spoluhráči dávali exportné góly a dlho sa držali na špici. Postupne ale toto nitranské katenačo narazilo na odpor súperov a klesalo tabuľkou. Predali Balaja, zohnali Vestenického, ale do posledného kola museli odolávať atakom Michaloviec. Aj keď sa Ivanovi model ligy nepáčil, nebránilo to jeho chalanom v tom, aby dostali v play-off v Žiline 5 kusov. Nováčik ale môže byť spokojný, terčom šikany v prvej sezóne nebol.

MFK Zemplín Michalovce

Väčšina našich starých rodičov sedí na lehátku, vo veľkom utrácajú dôchodky a tešia sa na obrovskú kométu, ktorá zasiahne Zem. Taký Igi Žofčák si na sklonku kariéry odskočil domov a vyučuje celú ligu. Ak je treba, tvorí hru, ak nie je treba, hrá na pravej strane obrany a tvorí hru. Šiltovky mu zostali a ak by sa k jeho výkonom priblížili jeho spoluhráči, mohli nejak to play-off ukopať.

ZP Šport Podbrezová

Odkedy Podbrezovú zaradili do svetového dedičstva UNESCO, začali sa tam rošády trénerov. Pred koncom minulej sezóny vymenil Fabuľu Praženica. Darilo sa mu veľmi a po siedmom kole aktuálnej sezóny ho nahradil znovu Fabuľa. Do klubu prišiel v čase, keď bol na preposlednom mieste a dostal ho veľmi ďaleko od záchranárskych vôd. Je to ale pochopiteľné. Hráči v minulej sezóne skoro dosiahli vrchol kariéry a ťažko ich bolo motivovať v novom ročníku. Fúzia s Banskou Bystricou sa neuskutoční kvôli hokejovým ultras Rudymu a Riovi, pretože ňach hrajú. Viceprezidentom nie je Vraťo Greško, bude kandidovať na hlavu štátu?

ViOn Zlaté Moravce

Ťažko je prevádzkovať potraviny a myslieť si, že môžete všetko rozpredať pred tým, ako ráno otvoríte dvere. Jarábkovi klasicky v zime vypredali všetko a musel kupovať podľa kontaktov v telefóne. Pritom ViOn dovtedy nehral zle. Ale nahradiť Gešnábela so Záhumenským nedokázal a Jar Juraja Jarábka bude patriť medzi tie najsmutnejšie filmy slovenskej kinematografie.

FK Senica

Chalani začali sezónu mysliac si, že s týmto počtom odohrajú maximálne sálovku. Jeseň v ich podaní bola tragická a začali sa klasicky meniť tréneri. Všetko na dobré obrátil až príchod Toma Caneena. Spolu s ním prišli peniaze a hráči z Južnej Ameriky. Rosalinda a Divoký anjel na ihrisku. Až sa čudujem, že hľadisko nepraskalo pod babkami. Stihli predbehnúť Prešov a v bitke o Záhorí zrušiť ligové sny Skalici. Len tých divákov to tam veľmi nezaujíma.

1. FC Tatran Prešov

Ešte jedna spomienka na klub z Prešova hrajúci pred prázdnymi tribúnami v Poprade a minimálne rok ho neuvidíme. Tatran prenechal východniarsku vlajku Michalovciam a zostúpil presne v rok svojho 120. výročia. Nechýbalo veľa kôl a aj návštevy v Poprade by sa dostali k tomuto číslu. Zaslúžený vypadávajúci, tu nie je o čom.

Zostava roka:

 

Náhradníci:

Vantruba - Davis, Tóth, Božikov, Žofčák - Škvarka, Ubbink, Sloboda - Daniel, Čavrič, Gong 

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár