Filmová Liga TakUrčitee: Životopisné filmy I. – Góly, body, sekundy

01.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Eddie, srdiečko. (photo: SITA/AP Photo)

Eddie, srdiečko. / (photo: SITA/AP Photo)

Už od prapočiatkov našej Filmovej ligy (čiže počas posledných dvoch mesiacov) sú nám vkladané do úst filmy, ktoré v rebríčkoch nefigurujú a mali by. Konečne ste sa dočkali. V najbližších dvoch týždňoch vám, pevne veríme, že prinesieme všetko, po čom vaše srdce piští.

Životopisné filmy, čiže tie, ktoré hodnoverne mapujú život jednej alebo viacerých osôb, sú také dobré, že sme do našej prvej polovice s názvom „Góly, body, sekundy“ nezaradili ani jeden prešľap. Keď na niečo dáte nálepku „Podľa skutočnej udalosti“, ihneď to ľudí viac pohne a celkovo vtiahne do deja. V tomto motte je podobná sila, ako keď do upútavky na film tvorcovia vopchajú informácie, koľko oskarových hercov a herečiek tam hrá, alebo čo o filme povedali slávni kritici a médiá. Takže nech sa páči, 10 životopisných zásahov...

Zásahy

Zásah číslo

10

Originálny názov

The Basketball Diaries (1995)

Slovenský názov

Basketbalistov denník

ČSFD

80/100

IMDB

7.3/10

Rotten Tomatoes

46/100 (kritici), 76/100 (diváci)

Výsledok

Na 10. miesto sme zaradili trochu menej športu, než v iných filmoch. Snímka je inšpirovaná príbehom spisovateľa a hudobníka Jima Carrola, konkrétne jeho búrlivým mládežníckym životom, ktorý bol plný tradičných gangsterských vecí, akými sú basketbal, drogy, drobné až väčšie zločiny a pod. Film vychádza priamo z Carrolovho denníka, ktorý nazval „The Basketball Diaries“. V hlavnej úlohe sa predstavil mladučký Leonardo DiCaprio.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Leo patriaci do kategórie U21 v jednej zo svojich prvých veľkých príležitostí zažiariť? Samozrejme, my si ho v jeho začiatkoch viac pamätáme z filmov Rómeo a Júlia, Pláž, a najmä Titanic, no Basketbalistov denník takisto nebol márnym výskokom do prázdna.

 

Zásah číslo

9

Originálny názov

Race (2016)

Slovenský názov

Farba víťazstva

ČSFD

76/100

IMDB

7.1/10

Rotten Tomatoes

61/100 (kritici), 77/100 (diváci)

Výsledok

Čerstvú snímku z kanadsko-nemecko-francúzskej produkcie sme zaradili na 9. miesto. Farba víťazstva popisuje život prvého amerického atléta tmavej pleti, ktorý sa mal predstaviť na Olympijských hrách v Berlíne 1936. V dramatickom, emočne ladenom príbehu, sa popri neznámom Stephanovi Jamesovi v hlavnej úlohe, predstaví aj napr. Jason Sudekis (Šéfovia na zabitie, My sme Millerovci) alebo Carice van Houten (Červená kňažka z Hry o tróny).

Glosuje Martin Marys Pagáč

Film so športom, rasizmom a predvojnovým nacistickým Nemeckom, založený na skutočnom životnom osude afro-amerického atléta nie je možné, aby bol zlým filmom. A veru nie je.

Zásah číslo

8

Originálny názov

Battle of the Sexes (2017)

Slovenský názov

Súboj pohlaví

ČSFD

64/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

85/100 (kritici), 82/100 (diváci)

Výsledok

Po príbehu, v ktorom sa skĺbil rasizmus a nacizmus tu máme snímok z ďalšieho diskriminačného a xenofóbneho súdka. Súboj pohlaví uzrel svetlo sveta ešte len minulý rok, no už k nám stihol odpáliť loptičku na 8. priečku. Ako názov hovorí, pôjde o súboj mačovských mužov a emancipujúcich sa žien, ktorý začiatkom 70. rokov vyvrcholí do tenisového zápasu medzi Bobbym Riggsom (Steve Carell) a Billie Jean Kingovou (Emma Stone).

Glosuje Martin Marys Pagáč

Osobne mám radšej príťažlivú ryšavku Emmu Stone, keď na mňa žmurká v nejakom erotickejšie ladenom snímku. Hold, aj feminizmus v konfrontácii so šovinizmom predáva lístky do kina, a tak nejako musíme vzdať Emme hold za kvalitný výkon, hoci pohľad na ňu nebude taký osviežujúci.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Харламов (2013)

Slovenský názov

Legenda 17

ČSFD

77/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), 70/100 (diváci)

Výsledok

Aj Rusi vedia robiť skvelé filmy, a keď sa pustia do športu, v ktorom sú svetovou extratriedou, vznikne nám napríklad Legenda 17. Životný príbeh Valerija Charlamova od útleho detstva až po najnemilosrdnejšie strety s najväčším konkurentom, Kanadou, nám prikorčuľoval na miesto číslo 7.

Glosuje Miloš Kubalík

Chandler z Priateľov si zahral vo filme, ktorý je tiež podľa skutočnej udalosti. Vrátiť sa v čase a postaviť sa zlomovému momentu svojho života ešte raz. Minule som išiel do svojej starej školy a stál pred tabuľou rekordov a zavrel oči. Aké by to bolo hrať v Reale Madrid. Otvoril ich a nič. Asi preto, že tam nemám žiadne rekordy.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Invictus (2009)

Slovenský názov

Invictus

ČSFD

78/100

IMDB

7.4/10

Rotten Tomatoes

76/100 (kritici), 74/100 (diváci)

Výsledok

Po chvíľke citového oddychu tu máme opäť niečo, čo na ľudí zapôsobí ako prosenie Kocúra v čižmách zo Shreka 2. Južná Afrika, rozdelená na bielych (preferujúcich rugby) a tmavých (preferujúcich futbal), sa potrebuje zjednotiť. Nelson Mandela (Morgan Freeman) preto zavolá Francoisovi Pienaarovi (Matt Damon), kapitánovi národného rugbyového tímu, a pokúsi sa dosiahnuť jednotu práve skrz tento šport. Obaja herci boli za film Invictus nominovaní na Oscara, ale sošku nezískal ani jeden z nich.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Spojenie Clinta Eastwooda s Morganom Freemanom a Mattom Damonom je niečo, čo by mohli dávkovať ako zmrzlinovú príchuť. A takýto pretlak kvality máme až na 6. mieste. Nehanbíme sa. Pamätný je citát z úvodu filmu, ktorý hovorí, že futbal je gentlemanský šport hraný buranmi, zatiaľ čo rugby je buranský šport hraný gentlemanmi.

Zásah číslo

5

Originálny názov

The Rocket (2005)

Slovenský názov

Maurice Richard

ČSFD

81/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

56/100 (kritici), 88/100 (diváci)

Výsledok

Príbeh o kanadskom národnom hrdinovi sa nám dostal na 5. miesto. Na rozdiel od Legendy 17, Maurice Richard v sebe skrýva aj trochu hlbšie posolstvo, pretože popri hokeji, ktorý je samozrejme ústredným motívom, rozpráva aj o konfliktoch medzi frankofónnou a anglofónnou populáciou Kanady. A keďže sú Kanaďania preslávení a zosmiešňovaní za svoju mierumilovnosť na nespočetne veľa úrovniach, prečo si to nerozdať v tom, čo im ide najlepšie?

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kanadský film číslo 1, ktorý deťom púšťajú miesto rozprávok. Lepší hokejový film by ste veľmi dlho hľadali. Ide logicky o film z lokálnej produkcie, lebo „jú es ej“ by do hokejového filmu toľko napumpovaného citu nevedela dať. Toto je hokej.

Zásah číslo

4

Originálny názov

The Blind Side (2009)

Slovenský názov

Splnený sen

ČSFD

81/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

67/100 (kritici), 85/100 (diváci)

Výsledok

Moderný príbeh z prostredia amerického futbalu sa nám dostal na 4. miesto. Rozpráva o „obrovi“ zo sídliska, menom Michael Oher (Quinton Aaron), ktorý sa nachádzal na okraji spoločnosti, bez rodiny, bez vzdelania, bez cieľa, až naňho nenatrafila bohatá MILFka Leigh Anne Tuohyová (Sandra Bullock). Tá z neho spravila prvotriedneho (amerického) futbalistu. Oher sa môže pýšiť prsteňom zo Superbowlu 2012 za Baltimore Ravens (ak ho niekde nezaložil) a momentálne je vo veku 31 rokov bez angažmánu, pretože ho pred rokom vyradila Carolina Panthers kvôli zlým fyzickým testom. Toto si dovolili spraviť s hráčom, ktorého príbeh už stihol byť aj sfilmovaný. Sandra si za film odniesla sošku za najlepší ženský herecký výkon a popri tom bol Splnený sen nominovaný aj ako najlepšia snímka.

Glosuje Miloš Kubalík

Joooj Sandra Bullock. Joooj Sandra Bullock. Splnený americký sen hráča NFL Michaela Ohera. Schválne som ho hľadal na wikipedii a je tam. Či bol dobrý, neviem, nerozumiem tomu športu. Film je však napísaný a natočený perfektne, akurát pre moju citlivú dušu.

Zásah číslo

3

Originálny názov

I, Tonya (2017)

Slovenský názov

Ja, Tonya

ČSFD

76/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

90/100 (kritici), 88/100 (diváci)

Výsledok

Keď sa povie Margot Robbie, väčšina chlapov si predstaví krásnu austrálsku hviezdičku, ktorá nám ukázala všetko vo Vlkovi z Wallstreet, alebo ju vidíme ako príťažlivú psychopatku Harley Quinn z Jednotky samovrahov. Teraz na to všetko zabudnite, lebo vo filme Ja, Tonya chceli tvorcovia ukázať, že Margot je dobrá herečka aj bez toho, aby ste po nej túžili pred spaním. Temná komédia o krasokorčuliarke Tonyi Hardingovej je neuveriteľným skutočným príbehom, ktorý prišiel do kín len pred rokom a bol nominovaný na tri ceny filmovej akadémie. Margot nakoniec na sošku nedosiahla, no podarilo sa to herečke vo vedľajšej úlohe, Allison Janneyovej, ktorá si zahrala Tonyinu matku, LaVonu Fay Goldenovú.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Je neuveriteľné, že takýto film vôbec mohol vzniknúť. Je ešte neuveriteľnejšie, že takýto film získal nominácie na Oscara. A je už úplne najneuveriteľnejšie, že Tonyina matka získala zlatú sošku. Nancy Kerrigenová musela plakať po tých rokoch znova. A znova. A ešte raz. A plače možno dodnes. 

Zásah číslo

2

Originálny názov

The Damned United (2009)

Slovenský názov

Leeds United: Futbalová legenda

ČSFD

78/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

92/100 (kritici), 85/100 (diváci)

Výsledok

Dostalo sa aj na futbal. A kto iný by mohol spraviť skutočne dobrý životopisný film o futbale, než Briti? Viac už ale glosátor Michal, ktorý má túto snímku evidentne veľmi rád.

Glosuje Michal Mácsai

Futbalový príbeh príbehov o najlepšom anglickom trénerovi, ktorého anglická reprezentácia nikdy nemala. Spojitosť s dnešným futbalom je priam šokujúca. Brian Clough bol trénerský mág, ktorého kvality možno porovnávať - aj to s prižmúreným očkom - len so Sirom Fergusonom a ktorého ego bolo také, ako dokáže len José Mourinho. Trénerský nováčik, ktorý postúpil do vtedajšej „Premier League“ s priemerným Derby County, aby o pár rôčkov získal šokujúci anglický titul, pred Liverpoolom a Leedsom – niečo ako nedávno Leicester. To Cloughovi vynieslo vysnívaný angažmán práve v Leedsi. Avšak s jeho obrovskou túžbou po úspechu, veľkým egom a s ešte väčším egom hráčov Leedsu vydržal na lavičke tohto, vtedy azda najlepšieho tímu, len neuveriteľných 44 dní. O dva roky na to postúpil s Nottinghamom Forrest opäť z druhej ligy aby o rok na to získal opäť anglický titul. Ak si k tomu pripočítame dve víťazstvá vo vtedajšej obdobe Ligy Majstrov, ako tretieho anglického klubu v histórii, je nám jasné, že neúspešný príbeh 44 dní v Leeds United bolo dielom náhody, intríg a agresivity klubu. Aj taká je súčasť príbehu Klubu prekliatych.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Moneyball (2011)

Slovenský názov

Moneyball

ČSFD

78/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

94/100 (kritici), 86/100 (diváci)

Výsledok

Štatistiky porazili šport. Aspoň to sa môže na prvý pohľad zdať podľa nášho 1. miesta. Príbeh o trénerovi Billym Beanovi (Brad Pitt), ktorého klub Oakland Athletics pomaly krachuje, všetci dobrí, resp. drahí hráči si zbalili veci a on musí začínať odznovu s minimálnym rozpočtom. Do cesty mu vkročí Peter Brand (Jonah Hill), mladý nesmelý chlapec, ktorý práve dokončil analytickú školu a rozhodne sa aplikovať štatistické znalosti a vytvoriť model, v ktorom aj lacní hráči môžu konkurovať svetovej špičke. Niečo, ako keď Trnava vyhrá po 45 rokoch titul. Kto je v tejto situácii vlastne trénerom? Baseballový súboj dát a štatistík bol nominovaný na 6 Oscarov, no ani jednu z nominácií (film, hlavný herec, vedľajší herec, adaptovaný scenár, strih, mix zvuku) na sošku nepremenil. Všetkým v tom roku totiž vypálil rybník francúzsky „originálny“ čierno-biely nemý film Umelec.

Glosuje Miloš Kubalík

Brad Pitt hral už kadečo, ale v tomto filme mu to sadlo ako riť na nočník. Baseball ako šport je niekde za okrajom môjho záujmu, aj keď sme ho ako deti hrávali na školskom ihrisku. Ako kúpiť ideálneho hráča? Stačí ti Excel, poriadne vstupné dáta a príručka na ovládanie vzorcov. Niečo pre Sulíka a spol. Údajne podľa skutočnej udalosti, tvrdia na konci filmu.

Predĺženie

Keď sa nám v zimných športoch nezmestili do predĺženia Kokosy na snehu, tu našu chybu, za ktorú sa nikdy nepriznáme, napravíme. Film, po ktorom sa veľa z vás určite zamyslí, či by sa nedala nájsť diera na slovenskom športovom trhu, za pomoci ktorej by ste sa nejako dostali na olympiádu, je tu. O týždeň vám doručíme ďalšie životopisy aj s motivačnými listami.

Originálny názov

Eddie the Eagle (2016)

Slovenský názov

Orol Eddie

ČSFD

81/100

IMDB

7.4/10

Rotten Tomatoes

80/100 (kritici), 82/100 (diváci)

Výsledok

Inšpiratívny film, ktorý hovorí, že kaď raz chcete niečo dosiahnuť a idete si tvrdo a odhodlane za tým, raz sa vám to určite podarí. Michael Edwards (Taron Egerton) bol priemerný chlapec s miernou nadváhou, ktorý v ničom nevynikal, no túžil reprezentovať Veľkú Britániu na olympiáde. Skúšal a rozmýšľal, až nakoniec zistil, že miestenka v skokoch na lyžiach je voľná. Už asi viete, čo nasledovalo. Jeho cestu na olympiádu navyše dláždi opitý Wolverine. Na záver tu teda máme odľahčenejší film, na ktorom sa pobavíte, no zároveň pri všetkých krkolomných pádoch trochu obrúsite horné hryzáky o tie spodné. 

Glosuje Michal Cejo Bosák

ZOH Calgary 1988 sú asi najlepším odkazom na coubertinovské „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“. Okrem Kokosov na snehu, alias jamajský štvorbob, pútal pozornosť aj anglický skokan na lyžiach Eddie „Eagle“ Edwards. Skokan, pre ktorého bolo každé pristátie veľkým úspechom. Pri plnení jeho sna kvalifikovať sa a reprezentovať svoju krajinu mu budete zaručene fandiť. Varovanie pre slabšie povahy, jedno oko neostane suché.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár