Na vlastné buľvy: Spätnú väzbu dali diváci

03.06.2018 / Michal Mácsai
Slovensko - Holandsko a Kuckova pravačka. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Slovensko - Holandsko a Kuckova pravačka. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Posledný májový večer sa v City aréne, ovenčenej čerstvým trnavským titulom, konal prípravný zápas našich Sokolov s holandskými Oranjes. Súboj dvoch reprezentácii, ktoré na MS chýbať nemali. Nemali,  realita je však krutá. 

Zborová hymna a lišiak Kozák

Zápas sa začal vo veľmi teplom počasí v skvelej atmosfére, hymnu spieval zborovo celý štadión. Zostava napovedala, ako sa bude uberať kostra našej reprezentácie. Tréner Kozák potvrdil, že je starý lišiak, ktorý taktiku ovláda takmer dokonale.

Sokoli na holandské tulipány vyleteli ako svojho času prezident Clinton na Moniku Lewinskú a po Hamšíkovom centri hodnom niekoľkohodinového opakovania zavesil Adam Nemec gól. Presne taký, za akým účelom sa na hrote ihriska nachádza. Možno si na futbalovo staré kolená predsa len zabezpečí relatívne dobrú poslednú zmluvu. Typický hromotĺk neoplýva luxusnou technikou a tromi šancami za zápas, v šestnástke je v hlavičkových súbojoch presne takým útočníkom, akého nemajú obrancovia v láske.

Otázka je, či po jeho konci v reprezentácii nájde Slovensko iného, alebo zmení štýl. 

Hru sme ovládli, Holandsko len náznakmi prekonalo poliacu čiaru a naši podnikali jeden útok za druhým. Menili sme tempo a nebáli sa zakončiť aj z väčšej diaľky. Hamšíkova síce nevyšla, čo aj z gesta bolo cítiť, no Kuckova petelica takmer zlomila brvno holandskej bránky. Ak by padla za čiaru, bolo by po zápase. Hviezda Lyonu a oranžovej reprezentácie Depay sa do hry nedostal, dokonale ho vypojila naša stredová rada dirigovaná luxusným Stanom Lobotkom. Chlapec dokáže na jednom metri jednou kľučkou vyškoliť aj dvoch súperov a hneď potom rozohrať loptu do brejku. 

Dnes na to máme

To je presne štýl hry, ktorý sme roky nevedeli, no dnes naň máme. Generácia postavená na Dúbravkovi v životnej forme a rovnako úžasne hrajúcom Milanovi Škriniarovi nebude dostávať lacné góly. Hubočanovi s Mazáňom zápas veľmi nevyšiel, zato Šatka sa po prestávke prihlásil ako adept na druhého stopéra. Pekarík odohral svoj poctivý štandard, bude náročné za neho nájsť náhradu. Alebo nie?

Stred zálohy stále tvorí geniálny Hamšík a budúci líder Lobotka a dopĺňa nestarnúci Kucka. Veľká sila je v kompaktnosti, vďaka rýchlym krídlam Mak, Weiss či Rusnák máme viac rýchlostí, držíme trend moderného futbalu. Detailom je, že niekedy by krídelníci mohli hrať viac tímovo, tú debatu radi necháme na trénera Kozáka. 

Otáznik viac-menej visí len nad útokom, kde najmä na zápasy so súpermi nižšieho rangu treba tvorivý typ útočníka. A ani proti favoritom sa nedá len nakopávať. Ďuriš bojuje, v dobrom svetle sa ukázal Pačinda. Erik potrebuje nabrať skúsenosti na viacerých zrazoch a možno bude problém vyriešený. Možno budeme hrať štýlom ako občas Barcelona, bez typického útočníka. Kozákovi isto nie je proti srsti.  

Rezervy

Druhý polčas ukázal rezervy v kondícii hráčov (je po sezóne, dá sa pochopiť, sme nepostúpili) a i to, že striedajúci hráči ešte nedosahujú úroveň, v ktorej by prehrávali napríklad Holandsko.

Výsledok, ako to už pri prípravných zápasoch chodí, je nepodstatný. Dôležitá je hra a nazbierané skúsenosti.  Na futbal Slovákov sa dá pozerať, hoci je zjavné, že generácia Škrtela, Ďuricu, či Kucku a Nemca pomaly ale isto končí.

Potlesk divákov dal hráčom aj trénerovi spätnú väzbu.

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár