Mundial 2018: Najkrajšie a najškaredšie dresy v Rusku

08.06.2018 / Juraj Kurek
Dresy Nigérie sa predávali ako horúce dogy. Ako Hot dogy.  (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Dresy Nigérie sa predávali ako horúce dogy. Ako Hot dogy. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Ďalší futbalový Mundial je za dverami, ideálna príležitosť pre odevných dizajnérov vyzúriť sa na dresoch účastníkov. Dnes sa pozrieme na to, ku komu boli milostiví  a kto to naopak schytal. Názory sú prudko subjektívne (snáď ste neočakávali niečo iné), máte plné právo nesúhlasiť. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o váš pohľad na vec.

Všetko o dresoch 

Na úvod, objednávky na dresy pre 32 účastníkov si podelilo osem výrobcov. Najviac, dvanásť, ich dodáva nemecký Adidas, manufaktúra druhého z Dasslerovcov, Puma, dodáva mundúry štyrom tímom. Bratia si teda ukrojili rovnú polovicu koláča. Desať tímov oblieka americká/ý/é Nike, zvyšných šesť celkov si podelilo päť značiek: New Balance, Umbro, Uhlsport, Hummel a Errea.

Ak by sme mali vybrať tri slová, ktoré charakterizujú tohtoročné dresy, boli by to tieto: retro, retro a retro. A keď už retro, tak poriadne: 90-te roky. Autor týchto riadkov nie je zrovna fanúšik nudných jednofarebných dresov, takže pri pohľade na množstvo dresov mu srdce zaplesalo. Samozrejme, aj tento rok sa budeme pozerať na veľa nudy a šede a ani všetky divokejšie kreácie nedopadli vždy úplne najlepšie, no niekoľko veľmi príjemných výtvorov sa nájde.

V každom prípade, vybrať najhoršie a najlepšie bola fuška.  Recenzovať všetkých 32, resp. 64 dresov sa nám úprimne nechcelo, to necháme odborníkom z módnej polície týždenníku Slovenka. Máme ale niekoľko topov a flopov, za ktorými si stojíme.

TOP

Vybrať pätoro najkrajších dresov bola ťažká úloha, nakoniec sme na základe absolútne neobjektívnych kritérii vybrali tieto:

Nigéria - home

Snáď ste si nemysleli, že začneme niečím iným ako Nigériou (viď hlavný obrázok). Asi aj vy zachytili šialenstvo okolo nigérijských dresov. Ak nie, tak vedzte, že pred obchodmi sa na ne stáli šóry ako na nový iphone a na oficiálnom eshope výrobcu sa údajne vychytali za tri minúty. Tohtoročný dres odkazuje ten z majstrovstiev v roku 1994, na ktorých si  „Super Eagles“ odkrútili premiéru medzi elitou. V tomto prípade sa podarilo autorom obyčajný dres povýšiť na módny kúsok. Ja osobne dnešnej móde nerozumiem ani za mak, ale s týmto sa dokážem stotožniť. Náš Telovýchovný vedúci toľko pochopenia nemá, tak dúfajme, že to Nigérijčania dotiahnu čo najďalej. 

Chorvátsko - away

Chorvátska šachovnica je vďačný vzor, akýkoľvek dres bude vďaka nej vyzerať skvelo a aj ten tohtoročný domáci červeno-biely dres vyzerá super. Ale hosťovský v netradičnej farebnej kombinácii s optickým efektom „po siedmich pivách“, uff, to je úplne iná dimenzia.

Nemecko – home

 

Nemci  stavili na návrat k ikonickému dresu z MS 1990, len trikolóru vyriešili tento raz čiernobielo. Ale vyšlo im to. Škoda že nemajú v zostave nikoho s hrivou alá Rudi Völler, throwback by bol dokonalý.

Francúzsko – away

Francúzi menia svoje dresy štýlom „keď už, tak poriadne“. Za posledných 20 rokov vystriedali XY farieb, vzorov a strihov, no pri tohtoročnom hosťovskom drese by mohli zopár rokov vydržať.

Brazília – home

Pri toľkom retre sem musíme dať aj klasiku. Brazília je ten prípad, kedy je jednoduchosť plusom. Ich žlto-modrá kombinácia je perfektná a nadčasová, tento rok navyše očistená od všetkých nepotrebných prvkov. Menej je niekedy viac, snáď sa ju nikto nikdy nepokúsi dogabať.

FLOP

Nie všetky nasledujúce dresy sú nevyhnutne škaredé, ale sú nudné. A ešte k tomu škaredé. Nech sa páči, päť kúskov ktorými by ste svoj šatník na vyššiu úroveň nepozdvihli.

Belgicko - home

Keď sa retro úplne nepodarí. Klasický ponožkový vzor, na ponožkách by mohol aj ostať. Belgičania možno (zase raz) budú čiernym koňom šampionátu a budú dvíhať ľudí zo sedadiel, ale dresmi to nebude.

Srbsko - away

Spomínate si na nejaký pekný dres od Pumy? Ja teda nie, a to ich istý čas nosila každá druhá reprezentácia. Ani tento nie je žiadny zázrak, ťažko povedať čo autor zamýšľal pásom, ktorý nikde nezačína a končí... no, veď tam. Dúfajme že radšej nič.

Rusko - home

Existuje na svete pevnejšie puto ako Rusko a Adidas? Určite nie. Ok, uznávam, ten dres je vlastne celkom fajn, ale strašne mi na hrudi chýba obrovský nápis CCCP. Alebo, keďže sme už v tom 21. storočí, tak aspoň CYKA BLYAT. Či radšej nie?

Japonsko - home

Japonské dresy sú údajne inšpirované samurajmi. No neviem, nech pozerám ako pozerám, Toma Cruisa tam jednoducho nevidím.

Maroko – away

Vedeli ste, že dresy marockého národného tímu si viete pre celý svoj tím z pivnej ligy nakúpiť na nete za pár šupov? Tak už viete. Dizajnér to v tomto prípade odpískal celkom rýchlo. Asi sa ponáhľal na pivnú ligu.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár