MS 2018: Prečo Slovenskí sokoli neleteli do Ruska?

12.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz a Tomáš Tomeček
Reprezentanti si takto v Rusku nezapózujú. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Reprezentanti si takto v Rusku nezapózujú. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

V nadchádzajúcich týždňoch nebudú na autách viať slovenské vlajočky, ani v krčmách nebudeme počuť Slovenskooooooo, Slovenskooooooo. Turnaj 32 najlepších futbalových mančaftov sveta prebehne v Rusku bez našich Sokolov. Prečo zverenci Jána Kozáka po relatívnom úspechu na EURO 2016 chýbajú na Mundiale?

Strašidelný úvod, zlé výkony na tráve kľúčových súperov, alebo neschopnosť hrať do konca? 

Nula bodov po prvých dvoch zápasoch novej kvalifikácie dali tušiť, že cesta do Ruska bude náročná. Matematicky chýbali na postup aspoň do baráže body zo zápasov v Slovinsku a Škótsku a doma proti Anglicku. Prehry s Anglickom a v Slovinsku v prvých dvoch zápasoch poslali futbalovú republiku do depresie, nepotešil najmä výkon hráčov na slovinskej pažiti. Bol až príliš zakríknutý a bez šance uhrať čokoľvek lepšie ako bezgólovú remízu. Plány navyše prekazil gól domácich, na ktorý nemal kto odpovedať. 

Druhý nepodarený výkon predviedli Kozákovci v Škótsku, v druhom kľúčovom zápase na ihrisku súpera v boji o barážovú miestenku v závere kvalifikácie. Podobne ustráchaný úvod zápasu síce oživila paradoxne červená karta Maka, desiati obetavci potrebný bod neukopali. Chladný škótsky strik namiešal vlastný gól Škrtela tesne pred koncom, v 89. minúte.

Nebol to prvý bod, ktorý Kozákovci stratili v samom závere. Aj Lallana rozhodol až v 95. minúte a tak v záverečnom účtovaní chýbali dva body, ktoré sme mali v hrsti. 

Tri spomínané nuly zabránili postupu aspoň do playoff. V ňom napríklad Švédi nepustili na MS Talianov, nemôžeme teda hovoriť o vopred prehranom boji. Ani sme sa k nemu ale nedostali. 

Hráčsky deficit? 

Keď sa chceme pozrieť na príčiny neúspechu - lebo za ten sa asi neúčasť 28. tímu v rankingu FIFA na turnaji top 32 mužstiev považovať dá - môžeme začať pri hráčoch. Tí si musia svoje odohrať, odbehať, odstrieľať a odbrániť, ako sa hovorí. Môže za nepostúpenie nízka kvalita hráčov? Pozor, v nasledujúcich riadkoch nebudeme hovoriť o zápasoch, ktoré Slováci zvládli na výbornú. Výkony aj výsledky v Trnave proti Litve, Škótsku aj Malte boli úplne v poriadku, na úrovni tímu ktorý má na postup. Aj Slovincov Hamšikovci doma porazili, jediný gól inkasovaný v kvalifikácii na vlastnom ihrisku bol nakoniec pridrahý, ale to sme si už povedali vyššie. 

Kľúčové boli tri spomínané prehry, čo odhalili tie? V bránke sme sa posunuli od Kozáčika k Dúbravkovi. Prv menovanému nevyšiel taktický manéver s naťahovaním času proti Anglicku. Martin Dúbravka si výkonmi v repre drese povedal o angažmán v Newcastli, kde sa ukážkovo chytil. V Anglicku aj Škótsku bol našim najlepším hráčom, v ňom príčinu nehľadajme. 

Kopačka tlačila Kozákovcov inde. Pekarík a Hubočan sú stále skvelí obrancovia. V defenzívnej činnosti si svoje miesta dokázali zastať, niekedy aj s gráciou. Problémom je pomerne vysoký vek odchovancov žilinskej kotliny. Mohutné podporovanie útoku krajnými bekmi je v modernom futbale kľúčové, žiaľ podpora z ich strany nebola dostatočná. Navyše na ich miesta sa netlačili a netlačia adekvátni a plnokrvní novici. 

Kedysi osvedčená taktika hrať na krídle cez Weissa a Stocha dostala poriadne trhliny. Mladý Vladimír potešil gólom na Malte, no pobyt na Arabskom poloostrove mu na kondícii ani kvalite nepridáva. O Stocha nie je záujem zo strany trénera a treba povedať, že v čase kvalifikácie lepších krídelníkov „Áčko“ nemalo. Mak ani Rusnák nevyšli zatiaľ celkom podľa predstáv. V kombinácii s už vyššie spomínanou slabinou v ofenzívnej činnosti krajných bekov krídla národnému mužstvu rozlet nedopriali.

Všetko tak zostalo vo veľkej časti kvalifikácie na Hamšíkovi. V útoku mal pochopenie akurát tak u Adama Nemca, ten zaznamenal päť gólov a tri prihrávky. Svoju úlohu splnil nad očakávanie, no nebolo náhodou, že v troch kľúčových zápasoch Slovensko strelilo len jeden gól. 

Ten sa podaril Stanovi Lobotkovi na Wembley a práve mladík z Celty Vigo boli spolu s Milanom Škriniarom najväčšími objavmi kvalifikácie. Hráčmi európskeho formátu, ktorí hrávajú v kvalitných ligách celé zápasy. Každý jeden taký sa reprezentačnému výberu zíde. Hamšík hrával v Neapole už len hodinu a mieri do Číny. Rusnák je v Amerike, Mak na gréckej periférii a Weiss ešte ďalej. 

Trénerský deficit? 

Pomaly sa tak dostávame k trénerskej otázke. Využili sme v kvalifikácii potenciál kvalitnej generácie na maximum?

Tréner Kozák odpovedal sám, keď po domácom zápase so Slovinskom vyhlásil, že už nikdy neurobí takú chybu ako keď sľúbil, že nebude zasahovať do kádra reprezentácie do 21 rokov. Lobotka so Škriniarom sa do Áčka pýtali skôr, ako sa tam nakoniec aj dostali. Boli by výkony našich proti Anglicku a v Slovinsku na začiatku kvalifikácie iné? 

Kozákovi vyčítali aj trojstriedanie v Glasgowe. Po zápase hovoril, že si ich vyžiadala aktuálna situácia Hamšíka s Kuckom, ktorí sa vypýtali dole v rovnakom čase ako pôvodne plánovaný Nemec. Išlo o kľúčovú situáciu, keďže v upravenej zostave remíza nevydržala. 

Tréner je pri mužstve dlho, má za sebou vyše 50 zápasov. Vzťahy v ňom má pod kontrolou aj napriek vylúčeniu Stocha z kádra. Výkony slovenského národného tímu sú ale stále lepšie, ako sumár výkonov hráčov vo svojich kluboch. 

Pre niektorých je 64-ročný Kozák trénerom reprezentácie už pridlho, prvé hlasy volajúce po zvážení jeho pôsobenia sa už začínajú objavovať. Diskusii o budúcnosti kouča sa v priebehu najbližšej kvalifikácie - alebo už na jeseň počas Ligy národov - nevyhneme. 

Lebo je takých ako my priveľa? 

Možno. Malí dokážu vo futbale veľké veci - nech nám hoci len minulé Euro slúži ako krásny príklad s Islandom a Walesom. Náš národný výber nikdy nepatril k európskej elite, extratriedou Mareka Hamšíka a trénerským impulzom Jána Kozáka sa ale Slovensko dokázalo prepracovať ku kontinentálnemu nadpriemeru. V Rusku chýba Taliansko, Holandsko, Wales a ďalšie známe futbalové krajiny, čo samozrejme nemôže byť výhovorka. 

Pri hodnotení neúčasti na MS 2018 sa tak tlačí na jazyk slovo - škoda. Tím okolo Hamšíka s vylepšenou osou Dúbravka - Škriniar - Lobotka na turnaji mohol reprezentovať podobne, ako pred dvoma rokmi vo Francúzsku. Nepodarilo sa a tak si turnaj užijeme oveľa menej, ako keby sa postup podaril. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár